Film jako betonový kvádr. Brutalista je opus giganticzny, ale interes vzbudil jen průměrný
Čelisti tentokrát vysílaly bez Vítka, bez Aleše i bez Tomáka. Sestava ze zlé paralelní dimenze, složená z Tondy, Šárky a Honzy, si ale troufla na masivní čtyřhodinové životopisné drama Brutalista. Přes giganticznou stopáž ale tenhle filmový monument tak trochu bloudí ve vlastní opulentní architektuře.
„Brutalista je starosvětský film už v tom, že vám uprostřed dopřeje přestávku,“ říká Šárka. „Skládá se ze dvou polovin. V té první do sebe všechno krásně zapadá a ta druhá vám zase všechno rozmetá na kousky.“
Nejsilnějším aspektem Brutalisty je podle Šárky vztah hlavního hrdiny – fiktivního maďarského architekta – a jeho mecenáše. „Hodně dlouho netušíme, jestli ten sponzor toho architekta obdivuje, nebo jím pohrdá,“ říká Tondovi tónem, u kterého také není jasné, jestli ho obdivuje, nebo jím pohrdá. Celkově ale Šárka podle vlastních slov postrádá pevnější vedení. Zvlášť u takhle monumentálního filmu.
Svedla Noémie Merlant coby nový motýl Emmanuelle i makovou panenku? Skončila Julia Garner v Apartmentu 7A jako bába pod tenisovým kořenem? Bude někdo poslouchat Sirény z hlubin? Stane díky filmu Ty krávo! sýr comte novým camembertem? Čelisti – hleny, které už jedou ven přímo do vašich uší.
Související
-
Brady Corbet v ambiciózním filmu Vox Lux potvrdil, že je nadaným žákem Hanekeho i von Triera
Amerického herce Bradyho Corbeta můžeme znát ze seriálů 24 hodin či Zákon a pořádek, jeho kariéru ale lemují spíše jména evropských artových režisérů.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.