Francoise a Claude Hervéovi: 14 let na cyklocestě kolem světa

3. únor 2013

1. dubna 1980 vyjeli dva mladí Francouzi Francoise a Claude Hervéovi na kolech na cestu kolem světa. Předpokládali, že bude trvat asi 2 až 5 let. Ve skutečnosti se cesta protáhla na 14 let.

Francoise, tehdy jednadvacetiletá studentka bytové architektury, a Claude, pětadvacetiletý ortoped-protetik, se rozhodli opustit svoje zázemí ve Francii, aby poznali svět na vlastní oči. Po 13 měsících cestování a 20 000 km se v pákistánském Karáčí vzali. Na cestě se jim pak (na Novém Zélandu) narodila dcera Manon, se kterou po pár týdnech byli opět on the road. Cestu ukončili, až když Manon nastoupila do školy.

Hervéovi ujeli více než 150 000 kilometrů a projeli 66 zemí pěti kontinentů. Navštívili Tibet v zimě, Brazílii, Indonésii, Austrálii i panamsko-kolumbijskou hranici, kde v té době téměř neexistovala sjízdná cesta. Projeli kapitalistické i komunistické země ještě před rozpadem východního bloku.

Jak intenzivně Hervéovi jezdili na kole, než vyrazili na cestu? Co je vlastně nejvíc zajímalo? Co nejoriginálnějšího kdy viděli vézt na nosiči kola? Chtěli s cestou kolem světa někdy seknout? A jak vůbec byl těžký návrat do „normálního” života ve Francii? Jaká je jejich philosophie du voyage? Některé z těchto otázek jste položili vy sami na Facebooku pořadu. Poslechněte si kompletní záznam vysílání s odpověďmi...

02821549.jpeg

Do Česka Hervéovi dorazili na festival Cyklocestování.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.