Fred Wesley exklusivně v pořadu Grundfunk!
Den před pražským koncertem v Lucerna Music Baru budeme mít tu čest dvě hodiny nasávat pořádný funk v rozhlasovém pořadu Grundfunk s legendárním trombónistou Fredem Wesleym! V neděli 20. května od 20:00 přivítáme Freda ve studiu Radia Wave, probereme se alespoň částečně jeho diskografií, zavzpomínáme na slavné doby s Jamesem Brownem, nebo p-funkové úlety s Georgem Clintonem i na jazzová období s orchestrem Count Basieho koncem 70. let a jazzovou tvorbu od 90.let.
Fred Wesley byl u toho když se ze soulu a R&B zrodil funk. Koncem šedesátých let založil kapelu Mastersound a fůzoval hard bop s R&B, když byl povolán Jamesem Brownem do jeho dechové sekce JB Horns. S přestávkou kvůli konfliktům s autoritativním Brownem, vydržel jako kapelník legendárních JB´s do roku 1975. V následujících letech se spojil s Georgem Clintonem a s jeho kapelami Parliament a Funkadelic stvořil mimojiné i zásadní desku Mothership Connection, George Clinton na oplátku produkoval jeho první dvě sólová alba s Horny Horns.
V roce 1977 Fred překvapil, když se vrátil ke své první lásce - jazzu a připojil se k orchestru Count Basieho. Léta osmdesátá strávil spíše ve studiu, nahrával s Barry Whitem, nebo Earth Wind and Fire, Ray Charlesem nebo De La Soul. Devadesátá léta zahájil svou první jazzovou sólovkou nazvanou New Friends. A tak zatímco vzrůstající hip-hopová kultura obdivovala a samplovala jeho funkovou tvorbu, Fred s "novými přáteli" nahrával čistě jazzová alba a ještě stíhal jezdit turné s Maceo Parkerem, parťákem z JB´s.
Podle precisních sól a funkových rifů poznáte Freda, ať už hraje jazz, nebo funk. Letos oslaví čtyřiašedesátku, ale dech mu rozhodně neschází. Svůj trombón, dechovou sekci a kapelu rovnocenných muzikantů představí v pražském Lucerna Music Baru v pondělí 21. května od jedenadvaceti hodin a den na to v ostravském Parníku.
Pozvánku na koncert Freda Wesleyho si můžete poslechnout zde:
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.