Frič & Frič: Ze Slovenska do Austrálie jednou za život

7. květen 2014

Cyklistická cesta slovenských jmenovců Martina Friče a Martina Friče a Jany Jáchymové vedla přes půl světa – ze Slovenska do Austrálie. Trvala 394 dní.

„Koncem roku 2011 jsme si dali ruku na to, že v létě pojedeme na kole do Austrálie,“ říkají v Casablance oba Martinové. Očkování vynechali. Nová kola nekupovali. Pořídili si jen ruské, mongolské a čínské vízum a vyrazili. Po týdnu ve vlaku nasedli v Rusku na kola a projeli Mongolsko, Čínu, Laos, Kambodžu, Thajsko, Malajsii a Indonésii. Na Jávě kola prodali a koupili si staré motorky a jezdili na nich. Z bambusu si vyrobili nosiče na bagáž. Plán dostat se do Austrálie a tam si našetřit na cestu zpátky vyšel velmi těsně – do Austrálie přiletěli bez pracovního povolení a měli v kapse pouhých 50 australských dolarů. V září 2013, po 394 dnech cesty, se vrátili na Slovensko. „Měli jsme s sebou stany, kuchyň, kola, vlastní nohy a ruce, hlavy a jeden druhého,“ komentují to lakonicky.

Co všechno kamarádi ze Slovenského Grobu a Viničného zažili? Nebáli se na cestu vyrazit bez očkování? Jak se vyrovnávali s ponorkovou nemocí? Vedli si krásný deník plný zápisků, kreseb i vlepených památek. Co hlavně tvoří jeho náplň? Poslechněte si záznam vysílání, podívejte se na fotky z cesty i snímky deníku.

Martin Frič (ten ze Slovenského Grobu) fotil na cestě na kinofilm a má své stránky s další výtvarnou a fotografickou tvorbou zde: http://www.martinfric.sk/sk/

P.S.: Vysílání se uskutečnilo díky tipu od posluchače Pavola Kanoše. Díky! Vaše nápady a tipy pro Casablancu vítáme.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.