Přejeli Kubu na koloběžkách. Měli často hlad, ale ještě těžší bylo fungovat jako partneři
Na cuba libre zapomeňte! Veronika Jiříčková a Marek Balicki přejeli Kubu na koloběžkách. Co na tom bylo nejtěžší? Nedostatek jídla na ostrově, nebo partnerské soužití a odlišné tempo dvou zkušených cestovatelů, kteří byli dosud zvyklí fungovat sólo?
Veronika Jiříčková má Neklidné nohy. Marek Balicki je Záchranář na cestách. Oba cestovatelé se dali dohromady a na přelomu roku vyrazili na Kubu s plánem přejet ji na koloběžkách.
Za necelých 80 dní se to podařilo. Nebylo to ale snadné. Kvůli zdravotním potížím, nedostatku potravin na ostrově, ale taky kvůli partnerské souhře. Oba byli totiž doteď zvyklí cestovat sami a přizpůsobit celý den svému tempu i svým prioritám. „A možná u toho i zůstane,“ potvrzují v rozhovoru pro Casablancu cestovatelský podcast Radia Wave.
Ne že by jídlo na Kubě nebylo dobré. Ono prostě občas nebylo
Jaká je Kuba pro koloběžkáře? Jídlo i drinky jsou výborné, ale na mnoha místech ostrova se nedají vůbec pořídit. „Často jsme měli opravdu hlad. Vedlo nás to k tomu, že kdykoli byla možnost, tak jsme nakupovali nebo si dali jídlo, protože co bude dál, bylo nejisté,“ líčí Veronika Jiříčková. „Cuba libre je navíc sice nápoj jako úplné emblém, ale na celém ostrově není k dostání opravdová cola, takže na něj můžete zapomenout,“ dodává Marek Balicki.
Silniční provoz na ostrově není vzhledem k nedostatku pohonných hmot hustý, ale řidiči Veronice připadali dost neohleduplní. Markovi Balickému to ve srovnání s jinými státy Asie nebo Jižní Ameriky připadalo v pohodě. Marek měl pomalejší tempo a koloběžku o dost těžší, mimo jiné proto, že vozil víc vody. Každý se chtěl fotit a odpočívat někdy jindy. A kdo pil víc, když byl nedostatek pitné vody? Oba cestovatelé se se smíchem přou o některé detaily své expedice.
Jaké to je přejet Kubu na koloběžce? Je lepší se vydat z východu na západ, nebo obráceně? Který národní park byl zklamáním a který si naopak Veronika Jiříčková a Marek Balicki užili? Poslechněte si vyprávění v nové epizodě cestovatelského podcastu.
Související
-
Je to prostě boží. Veronika Jiříčková objela Irsko na koloběžce
2042 km na koloběžce z Belfastu do Dublinu, tedy kolem většiny zeleného ostrova, a to během 40 dní. Programátorka, cestovatelka a milovnice koloběžek se vrátila z expedice.
-
Z Jižní Ameriky se vrátil s traumatem. Teď hledám balanc v cestování i životě, uvažuje Marek Balicki
„Seznam situací, kdy jsem málem zemřel obsahuje už asi šedesát položek,“ říká s nadhledem český cestovatel s přezdívkou Záchranář na cestách v pořadu Casablanca.
-
Záchranář na cestách: Maminka mi říkala, ať se soustředím na jednu věc. Jdu úplně opačnou cestou
Vyrazil na východ se zásobou českých hasičských nášivek a skládacím kolem, na kterém pak ujížděl před japonskými policisty.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.