Cesta dává vždycky smysl. Velkej! Štěpán Hušek aka Stepbystpn přejel Pamír na starém sovětském kole
Vyznavač autostopu a tvůrce instagramového účtu Stepbystpn Štěpán Hušek vypráví v nové epizodě cestovatelského podcastu Casablanca své zážitky z íránského vězení, z přejezdu Pamíru na prastarém sovětském kole bez přehazovačky, o nezodpovědných výstupech na pětitisícovky a dalších tématech.
„To příšerné kolo bez převodů, na kterém jsem přejel Pamír, jsem koupil od místních kluků. Prvních pět dní se na něm vždycky něco rozbilo; bylo víc kolama vzhůru než v provozu. Ale posledních sto kilometrů už nebylo co spravovat a teď se mi po něm stýská,“ vzpomíná Štěpán Hušek v Casablance na svou cestu po Střední Asii. Z Česka tam dostopoval a na místě se změnil na low-cost cyklistu. „Pamír je kouzelné místo,“ dodává jednoduše.
Mám skvělou mámu. Poprvé jsme stopovali spolu
Štěpán na svoji první zahraniční cestu stopem vyrazil ve 14 letech do Amsterdamu. „Mám skvělou mámu. Nechtěla mě pustit samotného, a tak mi radši navrhla, že to zkusíme spolu,“ vypráví. „Pak už jsem stopoval každé prázdniny, ta láska ke stopu se rozvinula naplno. Nejvíc mě na tom všem baví ti lidé. Když ti někdo zastaví, znamená to, že si budete rozumět,“ vysvětluje.
V íránském vězení na cestě do Nepálu
Vloni Štěpán Hušek zvládl maturitu, složil přijímačky na prestižní vysokou školu, konkrétně medicínu v Německu, ale neměl chuť ji studovat. A tak vyrazil stopem do Nepálu. Až tam nakonec nedojel, nejzazším bodem se stala Indie u hranic s Nepálem, ale zážitky cesta přinesla obrovské. Ne všechny byly pozitivní, protože v Íránu Štěpán skončil na několik dní ve vězení. O emocích, které to provázely, vypráví v nové epizodě Casablanky. „Byl to nejtěžší moment mého dosavadního života,“ líčí svůj strach.
Výstupy na pětitisícovky? Vím, že dělám kraviny
V Pákistánu a v Gruzii vystoupil zcela sám na pětitisícovky. Mluví o tom jako o nezodpovědnosti, kterou nikomu nedoporučuje, ale zároveň vzpomíná nadšeně. „Není to náročný výstup, ale riziko při sólo výstupu tam je. Jeden z nich jsem šel v holinkách, byla to definice punku. Vím, že dělám kraviny, ale měl jsem štěstí.“
„Dám si kafe, případně si dám hodně kafe. Únavu si nepřiznávám,“ vysvětluje Štěpán, jak zvládá dopad dlouhých cest stopem. „Únava doma a únava na cestě je něco úplně jiného. Zajímalo by mě samotného, v čem to spočívá,“ zamýšlí se čerstvý student psychologie na univerzitě v německém Lipsku. „Asi jde o motivaci, jestli člověku dává smysl to, co dělá. A mně cesta dává vždycky smysl. Velkej!“
Jaké zážitky má Štěpán z íránského vězení? Jakou „geniální paslovanštinou“ vládne? Do které země by nejel – Turkmenistánu, nebo Afghánistánu? Štěpán Hušek aka Stepbystpn přejel Pamír na starém sovětském kole.
Související
-
Autostop žije! I po covidu. Šimon a Prokop Gregarovi „stopují východ“
„Vyzkoušeli jsme kdysi stop v Gruzii a už se bez něj nemůžeme obejít,“ říkají bratři, kteří milují východní země a autostop.
-
Stopem z Česka do Indonésie. Splněný sen i těžká výzva cestovatele Tondy Voldřicha
Antonín Voldřich dokončil po osmi měsících svou životní cestu, jak sám říká. Vedla z Česka do Indonésie, a to převážně autostopem.
-
Už vím, že si poradím. Máloco je pro mě překážkou, bilancuje Majda Slámová přínos svého cestování
Cestovatelka Majda Slámová vypráví v nové epizodě cestovatelského magazínu Casablanca o autostopu, Ukrajině, východní Asii a svých cestách z posledních deseti let.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.