Vánoce v Praze jsou pro všechny, kteří se cítí sami, říká o své povídce Jaroslav Rudiš

18. prosinec 2024

Pivo, vlaky, čekání na zázrak. To všechno najdeme v povídce Vánoce v Praze, která nedávno vyšla v českém překladu. A její autor Jaroslav Rudiš se na dálku připojil do podcastu Lit.

„Moje poslední knížky jsou takové hodně osobní. I Vánoce v Praze takové jsou,“ říká jeden z nejoblíbenějších česko-německých spisovatelů současnosti Jaroslav Rudiš. V povídce vystupuje on sám jako vypravěč Jára, který se na Štědrý den vrací do Prahy a má se setkat s přáteli.

„Ti se ale nehlásí, bloudím Prahou a potkávám tři další bloudivce, na pomezí reality a snu a společně táhneme klidnou vánoční Prahou,“ pokračuje Rudiš.

Podle autora není žádný jiný den v roce, než na Štědrý den a večer, Praha tak klidná. „A zároveň se mi líbí, že jsou otevřené některé hospody. Tam mí hrdinové občas usednou, dají si pivo a čekají na vánoční zázrak,“ popisuje.

Povídka je ale i o samotě, kterou zvlášť na Vánoce zažívá z různých důvodů spoustu lidí. „Ať už ve svých bytech, ve svých životech, i u toho piva v hospodě, nebo ve vlaku. O nich to je ta kniha, je pro všechny, kteří se cítí trochu sami,“ dodává Jaroslav Rudiš.

Jak text přijímá německé publikum? Jaký má Jaroslav Rudiš vztah k Vánocům a co by si přál do nového roku? Poslouchejte epizodu Litu v přehrávači nad článkem.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.