Ta vražda byla vrcholkem ledovce, říká autor reportáže o útoku na Tepláreň

16. říjen 2024

V sobotu 12. října uplynuly přesně dva roky od střelby u baru Tepláreň v Bratislavě. Události oné děsivé noci i to, co jí předcházelo, rekonstruuje ve své reportážní knize „Spúšť“ slovenský spisovatel a publicista Marek Hudec, který byl hostem podcastu Lit.

Teroristický čin si na Slovensku před dvěma lety vyžádal dvě oběti – na místě zemřeli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Marek Hudec pro knihu vyzpovídal jejich blízké i svědky střelby. „Nejvíce mnou otřásly rozhovory s matkou Juraje i ty s Romanem Samotným, majitelem baru Tepláreň, a jeho přítelem,“ vysvětluje spisovatel.

Psaní pro Marka představovalo jistou formu terapie a způsob, jak se s tragédií vnitřně vyrovnat. „Ulevilo se mi, když jsem to dopsal. Měl jsem pocit, že už se tím v hlavě nemusím zabývat,“ říká v rozhovoru s Janem Dlouhým.

Kniha „Spúšť“ poskytuje široký kontext a čtenářstvo zavádí do prostředí slovenské LGBTQ+ komunity, mezi aktivisty i do nedávné minulosti, kdy se homosexualita v Československu léčila jako nemoc. „Připadá mi, že ta vražda byla vrcholkem ledovce dlouho budovaného stereotypy a dezinformacemi,“ dodává Marek Hudec.

Skutečně se v politickém zastoupení Slovenska odráží názory jeho občanů? Je země dnes na horším, nebo lepším místě, co se bezpečnosti queer lidí týče? Pusťte si podcast Lit s Janem Dlouhým.

autor: Jan Dlouhý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.