Ta vražda byla vrcholkem ledovce, říká autor reportáže o útoku na Tepláreň
V sobotu 12. října uplynuly přesně dva roky od střelby u baru Tepláreň v Bratislavě. Události oné děsivé noci i to, co jí předcházelo, rekonstruuje ve své reportážní knize „Spúšť“ slovenský spisovatel a publicista Marek Hudec, který byl hostem podcastu Lit.
Teroristický čin si na Slovensku před dvěma lety vyžádal dvě oběti – na místě zemřeli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Marek Hudec pro knihu vyzpovídal jejich blízké i svědky střelby. „Nejvíce mnou otřásly rozhovory s matkou Juraje i ty s Romanem Samotným, majitelem baru Tepláreň, a jeho přítelem,“ vysvětluje spisovatel.
Psaní pro Marka představovalo jistou formu terapie a způsob, jak se s tragédií vnitřně vyrovnat. „Ulevilo se mi, když jsem to dopsal. Měl jsem pocit, že už se tím v hlavě nemusím zabývat,“ říká v rozhovoru s Janem Dlouhým.
Kniha „Spúšť“ poskytuje široký kontext a čtenářstvo zavádí do prostředí slovenské LGBTQ+ komunity, mezi aktivisty i do nedávné minulosti, kdy se homosexualita v Československu léčila jako nemoc. „Připadá mi, že ta vražda byla vrcholkem ledovce dlouho budovaného stereotypy a dezinformacemi,“ dodává Marek Hudec.
Skutečně se v politickém zastoupení Slovenska odráží názory jeho občanů? Je země dnes na horším, nebo lepším místě, co se bezpečnosti queer lidí týče? Pusťte si podcast Lit s Janem Dlouhým.
Související
-
Zamilováváme se do mladších lidí, nebo jen do mládí? Maňák o knížce Goethe v Mariánských Lázních
Co mají společného klasik Johann Wolfgang von Goethe a Gustav von Aschenbach, hrdina novely Smrt v Benátkách? Oba se v Mariánských Lázních zamilují do mládí.
-
Pravda není tam, kde je náš osobní názor, tvrdí autor románu Letnice Hlaučo
Do Litu přišel autor velmi chváleného debutu Letnice Miroslav Hlaučo. Román se vrací na začátek dvacátého století do malého města, kde se dějí zázraky.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.