Nejhorší drogy? Alkohol a léky, shodují se autoři knihy Drogy v dobách totality

13. listopad 2024

Jak vypadal drogový problém v Československu od roku 1938 do roku 1989, kdy u nás byly u moci totalitní režimy? Nelegální produkcí a konzumací drog i léčbou drogových závislostí se zabývá kniha Drogy v dobách totality: Drogový problém v Československu za německé okupace a komunismu, kterou napsali Miroslav Nožina a Miloš Vaněček. Oba přišli do podcastu Lit.

Často se objevuje mýtus, že dříve měli být toxikomané za užívání drog trestně stíháni. „Od první republiky až do roku 1989 nebyl nikdo trestán za to, že bere drogy. Tresty se udělovaly za jejich výrobu, prodej nebo přechovávání, nikdy ale za užívání,“ říká v podcastu Lit Miloš Vaněček.

Podle něj ale současná společnost drogově závislé stále démonizuje „Pořád je to pro nás smažka, která si za to může sama a nikdo ji do toho nenutil,“ vysvětluje a dodává, že obecně u nás chybí osvěta například v podobě preventivních programů nejen pro děti, ale i dospělé.

Autoři knihy se také shodují na tom, že největším problémem minulosti i současnosti jsou hlavně plošné drogy, tedy alkohol a léky. „Odhadovalo se, že někdy na konci sedmdesátých let bylo lidí skrytě závislých na farmakách kolem čtvrt milionu,“ upozorňuje Miroslav Nožina.

Jaké další drogy se v Československu užívaly před sametovou revolucí? Proč některé mýty spojené s jejich konzumací ve společnosti stále přetrvávají? A v čem drogová politika současného Česka pokulhává? Pusťte si podcast Lit o knize Drogy v dobách totality!

autor: Jan Dlouhý
Spustit audio

Související