Z Jižní Ameriky se vrátil s traumatem. Teď hledám balanc v cestování i životě, uvažuje Marek Balicki
„Seznam situací, kdy jsem málem zemřel obsahuje už asi šedesát položek,“ říká s nadhledem český cestovatel vystupující pod přezdívkou Záchranář na cestách. Tříměsíční cesta na motorce po Jižní Americe pro něj byla plná potíží vrcholící zdrogováním, okradením a ohrožením života těsně před odletem.
Marek Balicki je Záchranář na cestách. Například Asii projel až do Japonska na skládacím kole. Na Filipínách se stal instruktorem freedivingu a postavil si malou loď. Do Česka se vrátil až z Nového Zélandu. V zemích, které navštěvuje, si rád vyměňuje nášivky i zkušenosti s místními hasiči a záchranáři.
Čtěte také
Děsivá tečka za cestou v Santiagu de Chile
Z poslední cesty po Jižní Americe se ale vrátil nejen s novou dávkou historek a nášivek, ale taky okradený, zničený a s nalomeným zdravím. Jen pár hodin před odletem domů mu totiž někdo v baru, na letišti v Santiagu de Chile, nasypal nějakou směs s benzodiazepiny do pití, aby ho vzápětí okradl, vlomil se mu do telefonu, vyvedl peníze z jeho účtů a zanechal ho na zdevastovaném hotelovém pokoji v rizikové zdravotní situaci. Patrně se stal obětí práce dobře zorganizované skupiny. Návrat do Česka si nepamatuje a ještě nějaký čas měl problémy s krátkodobou pamětí.
Cesta plná potíží
V Bolívii, Peru, Chile a Argentině „Záchranář na cestách“ postupně zápasil s úřady kvůli prodeji motorky, mířil na něj policejní kulomet u barikád během peruánských protivládních protestů, drát z motorky ho strhl na zem na špatně označeném zákazu vjezdu na soukromý pozemek, z ayahuasky namísto amazonských šamanských vizí jenom zvracel... A nakonec neodletěl domů, protože mu ve zmiňovaném baru cosi nalili do pití.
Jak se Marek Balicki ohlíží za celou jihoamerickou cestou, na které k tomu všemu došlo? Co byly její nejkrásnější momenty? Co by udělal jinak? Může se nekonečné cestování osvobozené od trvalých mezilidských vazeb, pevného bodu domova a rytmu stát rizikem? S odstupem a nadhledem bilancuje cestu v nové epizodě cestovatelského magazínu Radia Wave.
Související
-
Nejhorší byly náklaďáky v Guatemale, říká cyklocestovatel Tadeáš Šíma po návratu ze Střední Ameriky
Tadeáš Šíma jel z Kostariky do Mexika na kole. Při nepodařeném paraglidovém přistání si pochroumal koleno a musel zvládnout 3000 kilometrů i s touto obtíží.
-
„Nejkrásnější věci jsou skryté a nenápadné.“ Dívčí dvojice zdolala Pacifickou severozápadní stezku
Neobjevený klenot. Tak označuje dvojice Marie Šnajdrová a Alena Mahlejová alias „Alča a Mája – Aawesome.cz“ drsnou Pacifickou severozápadní stezku ve Spojených státech.
-
Je to bordel, ale je to krása, říká o Brazílii spisovatelka Lucie Brejšová
Sedm let života a práce v São Paulu a baťůžkářské cesty s dobrovolnickými pracemi po celých kontinentech bilancuje v cestovatelském magazínu Casablanca Lucie Brejšová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.