Grundfunk hleděl vstříc lepším zítřkům

4. leden 2023

S prvním vysíláním roku (a nejenom toho s číslovkou 2023) se pojí i vizionářská vize nálože chystaného materiálu, který si na daný rok připravují muzikanti z celého světa. A rok 2023 je specifický v tom, že příležitost k této naší každoroční predikci jsme dostali hned první den nového roku. 

Vybírat bylo z čeho, tipů na nové desky se nám sešlo přes čtyřicet a my se nezaměřili pouze na jistoty, ale párkrát jsme si i zaspekulovali na základě informací, které jsme v posledních měsících nasbírali. Tak ať nám toho vyjde co nejvíce! 

V únoru se chystá například album Dynasty od legendární kapely Instant Funk a v rámci jara pak vyjdou desky od Shrizz N Maze - Dope Frequency a také od Brooklyn Funk Essentials, kteří vydají album Intuition. Novou desku čekáme také od Philipa Lassitera, se kterým jsme o ní mluvili a jakmile vyjde, tak spolu s ní rozhovor zveřejníme. 

Tady zatím máte video k prvnímu singlu Simmer Down.

Nils Wülker spolu s Arne Jansenem vydávají desku Closer 3. února, J.A.R. by s novým albem měli být hotovi na jaře, Liv Warfield se svým triem dokončila chystané album na letošek před pár dny a Maysa Leak si desku Music For Your Soul odložila o téměř rok. Nového alba se nakonec dočkáme letos v březnu a tady máte zatím poslední single I Don't Mind.

Malcolm Strachan (z The Haggis Horns) vydá 27. ledna svoji druhou sólovou desku Point Of No Return, Gorillaz se v únoru podívají na Cracker Island, Sola Akingbola letos vydává sólové album, na které se chystají i britští Brother Strut. Tady si prozatím dejte jejich předělávku jedné z klasiky klasik.

Saxofonistka Lakecia Benjamin nás v produkci Terri Lyne Carrington zasáhne novým albem Phoenix již 27. ledna, to na album Pieces od Willa Downinga si budeme muset počkat do února. Zato nová deska Schvitz od kapely Vulfpeck je v digitálu už venku, jen ještě pár týdnů potrvá, než si ji rozbalí první majitelé na fyzických nosičích.

Pravidelná rubrika Groove Window představila německou rapperku, která jakožto Fantasma Goria vydala svoji debutovou desku už v roce 2016, ale poslední dva roky prošla rebrandingem a jako Fantaazma se s koncem roku 2022 dočkala debutového EP Poltergeist, které si v celé jeho kráse můžete poslechnout tu.

Fred Wesley & the New JBs chystá na letošek desku From The Blues and Back (a také dorazí v květnu do Prahy a Brna na koncerty), Myles Sanko vydá 3. března živák spolu s Luxembourg Philharmonic Orchestra, Ashley Slater má na letošek naplánováno album duetů a José James poctu Erykah Badu v podobě desky On & On, která vyjde již 20. ledna.

Playlist dílu najdete tady

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.