Hard core je průsečíkem našich životů, říkají členové kapely Exude

5. říjen 2022

„Každý z nás má trochu jiný background a každý z nás přináší do kapely trochu jiné inspirace. Občas je trochu složitější s tím pracovat, ale nakonec je to obohacující pro všechny,“ říká Michal, zpěvák pražské kapely Exude, která brzy vydá debutové album Cognitive War. To nakonec přináší kompaktní porci osmi sevřených, tvrdých a natlakovaných hard core skladeb, které společně s texty a vizuálem tvoří velmi intenzivní celek.

Samotný obal desky zobrazuje temnou dystopickou vizi, klíčem k textům jsou pak názvy skladeb, které vždy pracují s názvem nějakého předmětu. A vše doplňují přísné kytarové riffy, o kterých jejich tvůrci Josef s Vojtou říkají, že je důležité jejich sílu ničím moc nekomplikovat. Celková forma i nálada desky má hodně blízko ke kapelám z 90. let, což potvrzuje i bubeník Aleš. Všichni se pak shodují na tom, že by se bez jakékoliv pochybnosti označili jako hard core kapela, protože právě tenhle žánr je svedl dohromady.

A nakonec je přivedl i na label Pushteek Records, který vede hard core veterán Tomáš "Ivan" Mládek – ten si zahostoval i ve skladbě Palcát, která v pořadu také zazní. Nahrávalo se u dalšího matadora scény Amáka Goldena, který vtiskl už tak tvrdým skladbám ještě nekompromisnější zvukový rozměr a znásobil jejich sílu. Tu budou mít Exude určitě i naživo, o čemž se můžete přesvědčit třeba 10. 12. v brněnském Kabinetu Múz na dalším ročníku Pushteek festu, který bude zároveň křtem desky Cognitive War.

Mají i členové Exude někdy ruce v kapsách? Jak ovlivnil výslednou podobu obalu svět počítačových her? A proč je na něm vagon metra? Odpovědi znají Modeláři!

Spustit audio