Heimannová: Československo– stát, který selhal

17. duben 2013

Neobvyklý pohled na vývoj našeho státu přináší práce profesorky skotské University of Strathclyde, Mary Heimannové. Historička se v knize „Československo– Stát, který selhal“, zaměřila na čtyřiasedmdesátiletou historii československé státnosti z hlediska národnostních menšin. Kniha vyvolala kritické reakce napříč českou i slovenskou odbornou veřejností.

Nejčastěji je jí vytýkaná jednostrannost, anachronismy a nedostatečný seznam literatury, ze kterého vychází. Autorka na to reaguje tím, že kritici její knihu dezinterpretují a že si s odstupem času myslí, že měla být ještě radikálnější.

Mary Heimannnová přijela do Prahy jako jeden z hostů Festivalu spisovatelů Praha. Účastní se diskuse Zrození a smrt Československa společně s Petrem Pithartem, Janem Rychlíkem a Tomášem Klvaňou. Kvůli svému výzkumu se naučila česky, lámanou čecho-angličtinou jsme taky mluvili On Air.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.