Heimannová: Československo– stát, který selhal
Neobvyklý pohled na vývoj našeho státu přináší práce profesorky skotské University of Strathclyde, Mary Heimannové. Historička se v knize „Československo– Stát, který selhal“, zaměřila na čtyřiasedmdesátiletou historii československé státnosti z hlediska národnostních menšin. Kniha vyvolala kritické reakce napříč českou i slovenskou odbornou veřejností.
Nejčastěji je jí vytýkaná jednostrannost, anachronismy a nedostatečný seznam literatury, ze kterého vychází. Autorka na to reaguje tím, že kritici její knihu dezinterpretují a že si s odstupem času myslí, že měla být ještě radikálnější.
Mary Heimannnová přijela do Prahy jako jeden z hostů Festivalu spisovatelů Praha. Účastní se diskuse Zrození a smrt Československa společně s Petrem Pithartem, Janem Rychlíkem a Tomášem Klvaňou. Kvůli svému výzkumu se naučila česky, lámanou čecho-angličtinou jsme taky mluvili On Air.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.