Here we are now, entertain us. Nevermind od Nirvany slaví 30 let od svého vydání

24. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kurt Cobain (Nirvana)

Nirvana patří ke kapelám, jejichž poslech zásadně ovlivnil hudební vkus nejednoho teenagera. Před třiceti lety vydalo trio v čele s Kurtem Cobainem svou nahrávku Nevermind, která Nirvanu vyšvihla na první příčky hitparád a zároveň pomohla definovat zvuk 90. let. Do Špíny jsme si pozvali znalce, fanouška a frontmana indierockových L'Point Honzu Krejču, aby s námi zavzpomínal na úsvit grunge a rozebral, co znamenalo Nevermind nejen pro Nirvanu, ale i pro celý hudební svět.

Druhé studiové album kapely původem z washingtonského Aberdeenu patřilo k tomu nejočekávanějšímu, co rok 1991 přinesl. Nirvana měla za sebou syrovou desku Bleach, která byla nahrána za pár stovek dolarů a vyšla spolu s několika singly na jejich do té doby domovské značce Sub Pop. V tomto období docházelo v Nirvaně ke změnám v sestavě, na postu bubeníka se objevil například i Dale Crover z Melvins.

Honza Krejča s albem Nirvany Nevermind

Až na Nevermind došlo k ustálení na třech členech. Kytaristu a zpěváka Kurta Cobaina a basáka Krista Novoselica doplnil bubeník čerstvě rozpadlých Scream Dave Grohl.

Počátkem 90. let se už naplno rozjížděla jakási generační výměna, objevila se řada desek a interpretů spjatých právě se Sub Pop Records (Soundgarden, Screaming Trees). Natupírovaným hárům glam rocku zvonila hrana a do toho všeho vpadla Nirvana a proklestila si cestu z undergroundu až na stadiony.

V MTV běžel dokola klip k singlu Smells Like Teen Spirit s roztleskávačkami, Cobainem v pruhovaném svetru a vytírajícím školníkem, a i když se ještě téhož roku nedostali na první místo žebříčku Billboard Top 200, nastupující mainstreamová obliba grunge byla nevyhnutelná.

Čtěte také

S Honzou jsme probírali, co všechno se dělo v kontextu USA počátku devadesátek a do jakého kulturního ovzduší vhodila Nirvana s úspěchem Nevermind pověstný ruční granát. Doprovázel nás u toho Honzou zvolený playlist, v němž, až na dvě výjimky, vůbec nefigurovaly skladby z probíraného alba.

Kdo doporučil velkému vydavatelství Geffen, aby si zařadilo do hledáčku právě Nirvanu? Jak probíhal křest Nevermind? Kdo kraloval žebříčkům v roce vydání alba a co se po jeho zjevení na scéně událo? Jak se dostala deska do tehdejšího Československa? Jakým způsobem to počátkem 90. let fungovalo u major labelů a v čem Geffen Nirvanu svazoval? Jak se tomu Cobain a spol. snažili vzepřít? A má smysl poslouchat seattleské trio i téměř tři desítky let po smrti Kurta Cobaina? Poslechněte si celou Špínu s Honzou Krejčou ze záznamu!

Spustit audio