Iniciativa Housing First radikálně řeší finské bezdomovectví, každý člověk bez domova dostane byt

bez domova - bezdomovci
bez domova - bezdomovci

Finsko je jedinou zemí Evropské unie, kde bezdomovectví klesá. Tajemství spočívá ve zdánlivě banálním řešení – země dává lidem bydlení hned, když ho potřebují, bez výjimek.

Upozornil na to britský zpravodajský server Guardian. Finsko dřív řešilo problém bezdomovectví stejně jako mnohé další země – pomocí tzv. schodišťového modelu. Lidé se pohybovali na různých úrovních dočasného ubytování, a teprve když svůj život nasadili zpět na koleje, dostali byt jako největší odměnu. Nefungovalo to, lidí žijících na ulici nebo v krátkodobých ubytovnách neubývalo a iniciativa Housing First se rozhodla tuhle logiku převrátit. „Bylo jasné, že starý systém nefunguje, potřebovali jsme radikální změnu,“ říká Juha Kaakinen, ředitel Nadace Y, která se zabývá podporovaným dostupným bydlením. „A rozhodli jsme se, že vlastní bydlení musí být prvním krokem. Nejdřív dostaneme lidi domů, pak mají klid a prostor řešit svoje další problémy. Domov musí být bezpečným základem,“ dodává. Každý člověk, který do programu Housing First jako bezdomovec vstoupí, musí splnit jednoduchá pravidla. Má smlouvu a platí nájem, buď ze svého, nebo z příspěvku od státu, a neužívá drogy. Po tříměsíční zkušební lhůtě se smlouva stává trvalou. Někteří nájemníci podle Kaakineho zůstávají sedm let, jiní odejdou po roce nebo dvou. Projekt Housing First stojí samozřejmě peníze. Finsko zatím zaplatilo 250 milionů eur za byty a za platy tří set pracovníků. Následná studie pak ukázala, že státní úspory ve zdravotní péči a v soudnictví dosáhly díky novému opatření až patnáct tisíc eur ročně na osobu. Projekt Housing First a sesterský mezinárodně oceňovaný Rapid Re-housing úspěšně fungovaly i v Brně, kde je zavedlo hnutí Žít Brno. Statistiky ukazovaly, že po roce fungování si byt udrželo a nastavené podmínky splňovalo 96 % z necelé padesátky rodin. Nová koaliční vláda mu ale na začátku dubna neprodloužila platnost s odůvodněním, že byl drahý.

Spustit audio
 • V Mexiku nejspíš našli nahrávku s hlasem Fridy Kahlo. Mluví na ní o svém muži

  14. červen 2019
  Portrét Fridy Kahlo de Rivera a Diega Rivery

  Téměř každý ví, jak vypadá Frida Kahlo, její hlas ale tak známý není. Francouzská fotografka Gisèle Freund jej jednou popsala jako melodický a laskavý. Díky Národní audioknihovně Mexika si však může obrázek udělat každý. Knihovna totiž našla rozhlasovou stopu, na níž může být její hlas. Pokud by se předpoklad potvrdil, byla by to první známá nahrávka této slavné umělkyně.

  Stopa pochází z pilotní epizody pořadu El Bachiller, která se odvysílala v roce 1954 po úmrtí výtvarnice. Pilotní díl se mimo jiné věnoval jejímu muži Diego Riverovi, Kahlo na ní čte svou esej Diegův portrét. „(Diego) je obrovské, nesmírné dítě s přátelskou tváří a smutným pohledem,“ říká na záznamu. Podle britského deníku The Guardian se odhaduje, že nahrávka pochází z let 1953 či 1954. Jestliže hlas na nahrávce patří Kahlo, může to být její jediná existující nahrávka, uvedla mexická ministryně kultury Alejandra Frausto Guerrero. Podle ředitele audioknihovny Pávela Granadose se návštěvníci ptali právě na hlas Kahlo, ačkoli mají ve sbírce řadu hlasových záznamů dalších mexických velikánek a velikánů. „Fridin hlas byl vždy velkou záhadou,“ řekl Granados agentuře Agence France-Presse a dodal, že hledání nahrávky, kde by mohla být, bylo nekonečné. Teď je však, zdá se, u konce. A nemusí být jediná, knihovna má totiž dalších 1300 pásek pořadu El Bachiller, které se zdigitalizují a protřídí, aby se zjistilo, jestli záznamů s Kahlo není ještě víc.

  Podívejte se taky na Výstava Moderní páry nabízí pohled do vztahů umělců minulosti. Neomezuje se jen na soužití dvou lidí.

 • Britovi museli amputovat tři prsty. Dva daroval hotelu, který z nich namíchá drinky

  14. červen 2019
  Amputované prsty na nohou britského vytrvalostního atleta čeká nový život, ocitnou se ve známém kanadském koktejlu

  Amputované prsty na nohou britského vytrvalostního atleta čeká nový život, ocitnou se ve známém kanadském alkoholickém koktejlu. Nick Griffiths se k tomu odhodlal poté, co mu palce zmrzly během nejchladnějšího ultramaratonu na světě v kanadském Yukonu. Když ležel v nemocnici, vzpomněl si na reklamu, kterou předtím viděl v hotelu. „Máte omrzlinu? Chceme vaše prsty,“ stálo na ní podle Griffithse.

  Vytrvalec si myslel, že je to vtip, brzy ale zjistil, že není. Už více než čtyřicet let je totiž v nabídce hotelu Downtown ve městě Dawson koktejl Sourtoe, což v doslovném překladu znamená kyselý prst na noze. Složení je jednoduché: mumifikovaný lidský prst z nohy s jedním panákem whisky. Každý, kdo se při pití tohoto drinku rty dotkne samotného prstu či alespoň nehtu, je přijat do Sourtoe Cocktail Club. Jak píší webové stránky města Dawson, klub založil kapitán Dick Stevenson, který nalezl lahev s alkoholem, v níž plaval prst z nohy. Ten měl údajně patřit pašerákovi alkoholu z 20. let, který o něj přišel kvůli omrzlinám, stejně jako vytrvalec. Jedny z prstů, které se za několik měsíců ocitnou v některém z koktejlů, budou i ty od Griffithse, jenž je do hotelu poslal poštou. Málem se ale tak nestalo, protože zpanikařil, když se ho na poště zeptali, co chce odeslat. „Nemohlo mě nic napadnout. Nechtěl jsem bezostyšně lhát, snažit se jim namluvit, že je to svíčka nebo něco takového,“ řekl sportovec britskému deníku The Guardian. Nakonec řekl, že posílá své prsty, a na obálku napsal „Dárkový předmět“. Jeden ze tří prstů, které mu byly amputovány, si ale pro všechny případy raději nechal. Měsíc nato prsty dorazily do Dawsonu, kde budou nejméně šest týdnů naloženy v kamenné soli, než se ocitnou v koktejlech. Hotel se nyní snaží přesvědčit Griffithse, aby přijel a dal si drink se svým vlastním prstem.

 • Batmanův komorník Alfred měl pěkně divoké mládí! Podívejte se na trailer k sérii Pennyworth

  14. červen 2019
  Ze série Pennyworth

  Většina z nás ho zná jen pod jeho křestním jménem a jako muže zralého věku. Alfred Pennyworth však vedl více než zajímavý život ještě před svým příchodem do Gothamu a právě na ten se zaměřuje seriálový prequel z batmanovského univerza.

  Práce na scénáři se ujala dvojice Bruno Heller a Danny Cannon, která má s příběhy Batmana a spol. bohaté zkušenosti z předchozího působení. Nedávno měl premiéru poslední díl Hellerovy zdařilé série Gotham, věnované událostem před zjevením Temného rytíře v městě potácejícím se věčně na hraně pádu. Seriál Pennyworth nás zavede ještě hlouběji do minulosti i do jiného žánru. Osudy budoucího komorníka Bruce Wayna za mlada by měly být zpracovány jako špionážní thriller v klasickém stylu, což naznačuje i předevčírem odvysílaný trailer. Pokud vás jako první analogie napadne James Bond, vězte, že autoři scénáře měli před očima ještě jiný předobraz – trochu (a neprávem) pozapomenutého agenta Jejího Veličenstva Harryho Palmera, kterého v trojici filmů z 60. let ztvárnil Michael Caine. Tentýž Michael Caine, který si o několik desetiletí později zahrál právě Alfreda Pennywortha v batmanovské trilogii Christophera Nolana. „Zkoukl jsem všechny staré filmy s Michalem Cainem v roli Harryho Palmera a taky pár prvních filmů s Jamesem Bondem, protože se rád vracím k příběhům ze studené války. Tohle období mám rád, všechny ty filmy z Berlína a filmy s ruskou špionáží byly něco jako britská verze westernů,“ stupňuje ještě očekávání fanoušků Danny Cannon. Zdali se naplní, zjistíme už brzy, první díl seriálu Pennyworth odvysílá kabelová televize Epix 28. července.

 • V Kanadě možná přišli na to, jak získat univerzální krevní skupinu. Pomáhá jim v tom speciální enzym

  14. červen 2019
  Náchodští hasiči ze směny B darovali společně krev

  Americký červený kříž vloni v červenci vyhlásil pohotovost kvůli nedostatku krve. Dárců bylo málo a nedostávalo se na všechny pacienty. Výzkumníci z Univerzity Britské Kolumbie nyní přišli na způsob, jak problém řešit, i když dárci chybí: přeměnit méně využitelný typ krve na ten, který může přijmout každý. Tento měsíc jejich studii publikoval vědecký časopis Nature Microbiology.

  Krevní skupiny se liší podle cukrů na povrchu červených krvinek. Krev typu A obsahuje jiný cukr než B. Typ AB má oba, skupina 0 nemá žádné. Pokud člověk přijme transfuzí jinou krevní skupinu než tu svou, imunní systém na darované krvinky zaútočí a zabije je. Například pacient s krevní skupinou A nemůže nikdy přijmout krev skupiny B, protože jeho tělo by ji jednoduše řečeno kvůli rozdílným cukrům odmítlo. Jak upozorňuje vědecký portál ScienceAlert, typ 0 žádné cukry nemá a může ho přijmout každý. Díky tomu je nejvíce žádaný. V minulosti už vědci přišli na to, že určité enzymy (molekuly, které způsobují chemické reakce, pozn. red.) mohou z krvinek cukry odstranit a přeměnit je tak na krevní skupinu 0. Jak ale poznamenal výzkumník Stephen Withers, zatím se nepodařilo objevit enzym, který by byl účinný, bezpečný a hospodárný. Pátrání je nakonec zavedlo až do lidských vnitřností. Withers spolu se svým týmem věděl už z dřívějška, že vnitřní vrstva střev obsahuje stejné cukry jako krvinky a že bakteriální enzymy z lidských výkalů tyto cukry ze střev stírají, čímž pohání trávení. Na základě těchto informací byli vědci schopni izolovat enzym, který odstraňuje cukr z krvinek typu A a B třicetkrát účinněji než jiný předtím objevený enzym. Tým nyní kontroluje svá zjištění, dalším krokem bude klinický test, jenž by měl zjistit, zda nemá celý proces nežádoucí účinky. Withers je ale optimista a věří, že dopadnou dobře.

  Více o tématu dárcovství krve můžete najít na webu Daruj krev s Českým rozhlasem.

 • Americké vojsko znečišťuje planetu více než Švédsko nebo Portugalsko. Pentagon chce emise snižovat

  13. červen 2019
  Pentagon - budova amerického ministerstva obrany

  Americké ministerstvo obrany vyprodukuje na své operace více emisí skleníkových plynů než celé Portugalsko nebo Švédsko. Ministerstvo, které velí armádě, vyprodukovalo v roce 2017 59 milionů tun emisí CO2. Pokud by byl Pentagon stát, zařadil by se na 55. místo v žebříčku největších producentů emisí CO2.

  Vyplývá to z údajů webu Global Carbon Atlas. Švédsko přitom v roce 2017 vyprodukovalo 42 milionů tun a je na 65. místě žebříčku a Portugalsko okupuje s produkcí 55 milionů tun emisí oxidu uhličitého 57. pozici. Ve srovnání s Českou republikou je na tom americké ministerstvo obrany lépe. Naše země je na 38. místě žebříčku, vyprodukuje totiž 108 milionů tun oxidu uhličitého. 

  Na vysokou produkci skleníkových plynů americkým ministerstvem obrany upozorňuje studie politoložky Nety Crawford z Bostonské univerzity. Podle ní asi 70 procent emisí pochází ze spalování proudové a motorové nafty při používání a pohybu bojových vozidel a zbraní. Emise by ale podle Crawford bylo možné zredukovat.

  Začít by ministerstvo mělo snížením závislosti vojska na fosilních palivech. Kromě poklesu emisí skleníkových plynů by to pomohlo i vojákům v poli, které činí závislost na ropě zranitelnými. „Americké vládě by to také umožnilo snížit vojenské výdaje a přeorientovat ekonomiku na ekonomicky produktivnější aktivity,“ píše Crawford ve studii. 
  Americké ministerstvo obrany používání fosilních paliv od roku 2009 postupně snižuje. Zefektivnilo vojenské vozy a na některých základnách přešlo na čistší zdroje energie. Píše o tom web britského Guardianu.

  V lednu také Pentagon nazval klimatickou změnu otázkou národní bezpečnosti a ve zprávě Kongresu zahájil několik iniciativ, aby se připravil na její dopad. Na otázky agentury Reuters ke studii Nety Crawford ale neodpověděl.

 • Brazílie schválila stovky nových pesticidů. Skoro polovina z nich obsahuje vysoce rizikové látky

  13. červen 2019
  Pesticidy

  Od doby, kdy se v lednu letošního roku v Brazílii chopil moci krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro, schválila země stovky nových druhů pesticidů sloužících k hubení škůdců zemědělských plodin. Mnoho z nich přitom obsahuje zdraví škodlivé látky a v Evropě jsou zakázané.

  Ze 169 pesticidů nově schválených v květnu letošního roku jich 78 obsahuje látky, které jsou britskou organizací Pesticide Action Network klasifikovány jako vysoce rizikové, a 24 z nich je složeno z látek zakázaných v Evropské unii. Píše o tom zpráva publikovaná organizací Greenpeace.

  „Zdá se, že urychlili proces schvalování pesticidů. Některé z nich jsou vysoce rizikové a to vyvolává obavy,“ řekl toxikolog profesor David Eastmond z University of Carolina deníku The Guardian. S urychlováním schvalování pesticidů ale přišla už vláda minulého prezidenta Michela Ternera. Od září 2016, kdy se stal prezidentem, bylo v Brazílii schváleno přes 1200 nových pesticidů, to je zhruba dvojnásobný nárůst oproti předchozím letům. Bolsonaro v politice svého předchůdce pokračuje. Byl totiž zvolen i díky podpoře velkých agropodnikatelů.

  Na situaci už začínají reagovat obchodníci v Evropě. Švédský řetězec supermarketů Paradiset, který se zaměřuje na organické potraviny, přestal minulý týden prodávat brazilské výrobky. Důvodem je právě nárůst pesticidů, ale také hrozba, kterou Bolsonaro představuje pro Amazonský deštný prales. Zakladatel řetězce Johannes Cullberg také zahájil kampaň s názvem #BoycottBrazilianFood

  Podívejte se také na Pesticidy škodí. Včely a čmeláci kvůli nim ztrácejí schopnost opylovávat.

 • Radnice Brna-střed odmítla pokračování projektu Housing First. Nejchudší lidé byty nedostanou

  13. červen 2019
  Housing First, sociální program v Brně. 2 děti Agáty Olahové, Medlánky

  Zastupitelé městské části Brno-střed na úterním zasedání odmítli projekt pro ukončování bezdomovectví Housing First, který rozjela předchozí koalice. Projekt měl lidem žijícím na ulici a chudým rodinám nabídnout byty, na které mohla radnice získat peníze z evropských dotací od Ministerstva práce a sociálních věcí.

  Byty měly být určeny například lidem ze zrušené ubytovny na Olomoucké ulici. Opozice složená z Pirátů, Zelených a hnutí Žít Brno navrhla 30 bytů, do kterých by se po přísném výběrovém řízení nastěhovali lidé bez domova. Zastupitelé však tyto kroky k ukončování bezdomovectví zamítli. Pro usnesení hlasovalo jen 15 zastupitelů z 45.

  „Na Brnu-střed je dobojováno. A bohužel musím říct, že se zapojení Brna-střed do Housing First vybojovat nepodařilo. Přesto děkuju zastupitelům klubu Žít Brno, Zelených a KDU-ČSL za podporu,“ uvedl jeden z iniciátorů projektu Martin Freund pro server Brněnská drbna.

  Projekt měl být původně schválen už v květnu, zastupitelé s ním však v některých bodech nesouhlasili a vrátili ho k přepracování. Nakonec jej ale odmítli. „Nesouhlasím s bodovým systémem. Lidé dostanou body třeba za užívání návykových látek či za vykázání z azylového domu. Byt pak přidělí nejvíce problematickým zájemcům,“ shrnul pro Brněnskou drbnu své výhrady zastupitel Brna-střed a náměstek primátorky pro oblast sociálních služeb Robert Kerndl.

  Součástí Housing First byl přitom v Brně úspěšný projekt Rapid Re-housing nebo Housing First, který fungoval za minulého vedení radnice. Šanci vrátit se zpět do běžného života dostalo díky němu 50 rodin v nouzi. 96 procent z nich si byty udrželo. Projekt dokonce nedávno získal prestižní ocenění RegioStar Awards pro nejlepší projekt ukončování bezdomovectví.

  Nové vedení města i městské části Brno-střed se ale k Housing First stavělo zdrženlivě už od nástupu na radnici. Definitivní rozhodnutí o budoucnosti projektu padne v Brně 18. 6., kdy se o něm bude jednat na magistrátu.

  Housing First úspěšně funguje například ve Finsku, kde dlouhodobě pomáhá snižovat počet bezdomovců. Přečíst si o něm můžete v našem článku.

 • Po Wu-Tangu je na řadě Big Poppa. V New Yorku pojmenovali ulici na počest rapera Notorious B.I.G.

  12. červen 2019
  Notorious B.I.G. na obalu desky Born Again

  Jedna z brooklynských ulic byla v pondělí během slavnostního ceremoniálu přejmenována na ulici Christophera Wallace, což bylo občanské jméno „diamantového“ rapera Notorious B.I.G. Ten se v této newyorské čtvrti narodil před 47 lety a žil zde s matkou Volettou Wallace.

  Voletta se slavnosti účastnila spolu se dvěma dětmi, které po Biggiem zbyly. Úspěšný raper byl totiž zastřelen v Kalifornii v roce 1997, když propagoval svou desku Life After Death. Wallace zemřel v pouhých 24 letech, jeho vrah nebyl nikdy vypátrán. O čestném přejmenování rozhodl jednohlasně městský koncil v tajném hlasování. Vedoucí iniciativy za pojmenování ulice po slavném raperovi LeRoy McCarthy prohlásil, že ocenění Biggieho není pouze symbolické pro jednu významnou postavu, ale jde o samotný symbol celé čtvrti, potažmo hip hopu a jeho místního významu. Nejedná se o první podobnou akci, před několika týdny se ze Staten Island stal Wu-Tang Clan District. V roce 2013 bylo jedno z hřišť v brooklynském parku pojmenováno po Adamu „MCA“ Yauchovi z tria Beastie Boys, který nečekaně zemřel rok předtím.

 • Děti z Aljašky mají jako školní závěrečnou zkoušku kurz přežití na odlehlém ostrově

  12. červen 2019
  Děti z Aljašky mají jako školní závěrečnou zkoušku kurz přežití na odlehlém ostrově

  Zvládnout rozdělat oheň, dokázat si obstarat jídlo ve volné přírodě nebo přespat pod širým nebem – i to jsou úkoly pro žáky Schoenbar Middle School z města Ketchikan na Aljašce, kteří jsou v posledním, tedy osmém ročníku. Jako závěrečnou zkoušku absolvují děti dvoudenní kurz přežití na odlehlém místě. Netradiční ukončení školní docházky má na Aljašce tradici už 45 let.

  Třídy se se svými učiteli v květnu vypraví na jeden z neobydlených ostrovů nedaleko osmitisícového Ketchikanu – například na malý opuštěný Back Island. S sebou mají děti na dvoudenní zkoušce výdrže jen základní vybavení, například spacák, kapesní nožík, motouz, zápalky nebo plechovku namísto nádobí. Do ní si tak k večeři na ohni připraví mořskou okurku, kterou musí předtím chytit v oceánu. S kurzy přežití začal jako první v roce 1973 Stephen Kinney, který na škole v Ketchikanu tehdy vyučoval. Podle něj můžou být pro lidi, kteří žijí na Aljašce, dovednosti jako postavit přístřešek nebo umět založit oheň stále důležitou součástí života – a to i v dnešní době. Proto na škole se svým kolegou zavedl i dvoutýdenní kempy v přírodě pro děti v předposledním ročníku. Ty je mají připravit nejen na závěrečný kurz přežití, ale i na samotný život na Aljašce.

  Podívejte se, jak se naši moderátoři zúčastnili kurzu přežití.