Jak se šije týpí
Mirek Beneš se původně vyučil opravářem psacích strojů. Těch už ale dneska moc není, a tak se Mirek už několik let živí tím, že šije indiánské a rytířské stany. První týpí ušil pro kamarády z Německa krátce po revoluci. Dneska zvládá ušít i dvě desítky indiánských stanů za rok. Většina z nich je pro české zájemce.
„Šiju pro skautské oddíly, které jezdí do týpí na letní tábory, ale taky pro rodiny s dětmi, které chtějí mít týpí u sebe doma na zahradě,“ popisuje Mirek Beneš nejčastější zájemce o indiánské stany. Původní týpí severoamerických indiánů byla z bizoní kůže. Původní týpí taky byla hodně malá. Po příchodu Evropanů ale indiáni začali používat lehčí plachtovinu, která umožňovala stavět týpí vysoká téměř deset metrů. Dnešní moderní týpí už se taky nevyrábí z kůže, ale z naimpregonavné látky. Princip jejich šití a stavby se ale od dob indiánů nijak zvlášť nezměnil.
Poslechněte si celý rozhovor o šití týpí tady.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.