Jak se změní kanceláře po covidu? Budou to víc klubovny, myslí si architekti ze Studia Perspektiv

18. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ján Antal a Martin Stára

Během karantény se zjistilo, že lidé mohou docela dobře dělat část práce z domova. Do kanceláří se ale vrátí. Budou sem chodit hlavně setkávat se s kolegy, na porady, kreativně spolupracovat. Jestliže doteď bylo 20 % prostoru v kancelářích společných a 80 % zabírala jednotlivá pracovní místa, poměr se pravděpodobně změní. To je předpověď architektů Jána Antala a Martina Stáry ze Studia Perspektiv.

S kancelářemi mají oba hodně zkušeností, donedávna to byla jejich hlavní specializace. Studio Perspektiv navrhlo už sto tisíc metrů čtverečných kancelářských interiérů. Pracují často pro velké firmy – například STRV Praha, Fortuna Entertainment Group, Omnipol či EOH IT Hub.

Za kanceláře v Praze na Pankráci získali dokonce ocenění German Design Award, což je jakási mezinárodní značka kvality, o kterou se ucházejí projekty z celého světa. Navrhovali také coworkingové prostory, například Base nebo Hub Hub. To všechno už zvládli, i když jde o hodně mladý ateliér – průměrný věk je tu dvacet osm let.

Fortuna Entertainment Group

Probrali jsme kancelářské trendy i to, co je skutečně nadčasové a podstatné. Podle architektů jde hlavně o to, aby kancelář fungovala přesně podle potřeb konkrétní firmy. Aby odrážela její identitu.

Dále jde o nástroj, který má podporovat komunikaci mezi lidmi. A také musí poskytnout všechny potřebné technologie pro práci – od tiskáren po zařízení na videokonference. „Kancelář má být jako dobrá rukavice,“ říká Martin Stára. Můžeme se v ní hýbat, je nám v ní dobře, ale vlastně o ní nevíme. Což se ovšem povede jen někdy – i o tom byla řeč v Bourání.

Web Support

Navrhovat kanceláře znamená pracovat s velkými, často nadnárodními firmami, které mají stovky zaměstnanců a vedení v cizí zemi. Perspektiv dělali projekty pro firmy z Jihoafrické republiky, Kanady i Estonska. Co to obnáší? Architekti mluví i o svých zkušenostech s globálními korporacemi. Některé jejich postřehy překvapí – například že při tvorbě kanceláří se hodně dozvěděli o participaci.

EOH IT Hub

Firmy většinou dbají na to, aby všichni zaměstnanci mohli vyjádřit svoje potřeby a aby byli informovaní o průběhu. A funguje to. „Lidé vědí, co dostanou, a jsou s tím mnohem spokojenější,“ říká Martin Stára.

Studio Perspektiv hodlá do budoucna rozšířit svou působnost i na bydlení a veřejné zakázky. Nedávno zvítězilo v architektonické soutěži na úpravu náměstí Jiřího z Lobkovic na Praze 3. Počítá se tu s velkou mírou participace občanů, a architekti tedy hodlají uplatnit právě know-how, které získali při práci na kancelářích. Od „zlého korporátu“ se prý dá leccos dobrého naučit.

Martin Stára a Ján Antal

Poslechněte si nové Bourání s architekty Jánem Antalem a Martinem Stárou ze Studia Perspektiv o tom, jak by měly vypadat dobré kanceláře a jak se tyto prostory budou měnit po našich zkušenostech s prací během koronaviru.

Spustit audio