Jak se změní kanceláře po covidu? Budou to víc klubovny, myslí si architekti ze Studia Perspektiv

18. listopad 2020

Během karantény se zjistilo, že lidé mohou docela dobře dělat část práce z domova. Do kanceláří se ale vrátí. Budou sem chodit hlavně setkávat se s kolegy, na porady, kreativně spolupracovat. Jestliže doteď bylo 20 % prostoru v kancelářích společných a 80 % zabírala jednotlivá pracovní místa, poměr se pravděpodobně změní. To je předpověď architektů Jána Antala a Martina Stáry ze Studia Perspektiv.

S kancelářemi mají oba hodně zkušeností, donedávna to byla jejich hlavní specializace. Studio Perspektiv navrhlo už sto tisíc metrů čtverečných kancelářských interiérů. Pracují často pro velké firmy – například STRV Praha, Fortuna Entertainment Group, Omnipol či EOH IT Hub.

Za kanceláře v Praze na Pankráci získali dokonce ocenění German Design Award, což je jakási mezinárodní značka kvality, o kterou se ucházejí projekty z celého světa. Navrhovali také coworkingové prostory, například Base nebo Hub Hub. To všechno už zvládli, i když jde o hodně mladý ateliér – průměrný věk je tu dvacet osm let.

Fortuna Entertainment Group

Probrali jsme kancelářské trendy i to, co je skutečně nadčasové a podstatné. Podle architektů jde hlavně o to, aby kancelář fungovala přesně podle potřeb konkrétní firmy. Aby odrážela její identitu.

Dále jde o nástroj, který má podporovat komunikaci mezi lidmi. A také musí poskytnout všechny potřebné technologie pro práci – od tiskáren po zařízení na videokonference. „Kancelář má být jako dobrá rukavice,“ říká Martin Stára. Můžeme se v ní hýbat, je nám v ní dobře, ale vlastně o ní nevíme. Což se ovšem povede jen někdy – i o tom byla řeč v Bourání.

Web Support

Navrhovat kanceláře znamená pracovat s velkými, často nadnárodními firmami, které mají stovky zaměstnanců a vedení v cizí zemi. Perspektiv dělali projekty pro firmy z Jihoafrické republiky, Kanady i Estonska. Co to obnáší? Architekti mluví i o svých zkušenostech s globálními korporacemi. Některé jejich postřehy překvapí – například že při tvorbě kanceláří se hodně dozvěděli o participaci.

EOH IT Hub

Firmy většinou dbají na to, aby všichni zaměstnanci mohli vyjádřit svoje potřeby a aby byli informovaní o průběhu. A funguje to. „Lidé vědí, co dostanou, a jsou s tím mnohem spokojenější,“ říká Martin Stára.

Studio Perspektiv hodlá do budoucna rozšířit svou působnost i na bydlení a veřejné zakázky. Nedávno zvítězilo v architektonické soutěži na úpravu náměstí Jiřího z Lobkovic na Praze 3. Počítá se tu s velkou mírou participace občanů, a architekti tedy hodlají uplatnit právě know-how, které získali při práci na kancelářích. Od „zlého korporátu“ se prý dá leccos dobrého naučit.

Martin Stára a Ján Antal

Poslechněte si nové Bourání s architekty Jánem Antalem a Martinem Stárou ze Studia Perspektiv o tom, jak by měly vypadat dobré kanceláře a jak se tyto prostory budou měnit po našich zkušenostech s prací během koronaviru.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.