Jak učí umění Michal Pěchouček

9. květen 2013

Jsme právě uprostřed Týdne s Universem, pořadem Radia Wave o studentech. Umělce, kurátora a pedagoga Michala Pěchoučka jsme proto pozvali k rozhovoru o tom, jak se učí umění. Kde se umělec může nejvíc naučit a od koho se nejvíc naučil on sám? S jakým přístupem začal vyučovat umělce a laiky a jak se od té doby změnil jeho pohled na věc?

Michal Pěchouček je český výtvarný umělec. Narodil se na začátku sedmdesátých let, v devadesátých letech vystudoval Výtvarnou školu Václava Hollara a Akademii výtvarných umění. Jeho práce zahrnuje více žánrů, mimo jiné malbu, video, fotografie nebo instalace.

Mladí studující umělci často oslovují Michala Pěchoučka ke konzultacím a spolupráci. Kromě pedagogického působení se věnuje kurátorování výstav a v poslední době čím dál tím častěji i divadlu. Podílí se na aktivitách Studia Hrdinů, galerie 35m2 a dalších kulturních institucí. V roce 2003 dostal cenu Jindřicha Chalupeckého. Poslechněte si, kteří profesoři ho jako studenta nejvíc ovlivnili a jak tuhle zkušenost převádí do vlastní praxe.

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.