Jak zorganizovat Prague Pride? Je třeba si poradit s vylitým olejem, dogmatiky i mačkanicí

26. červenec 2023

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly ředitelku festivalu Prague Pride Kamilu Fröhlichovou, se kterou si povídaly o tom, kolik námahy dá uspořádat (nejen) duhový průvod, ale celý festivalový organismus.

Buchty samozřejmě zajímalo, proč je festival Prague Pride v médiích prezentován hlavně jako přehlídka extravagantních oděvů, ačkoliv tomu tak IRL vůbec není. Zuzana si s Kamilou notovala v její zálibě ve vaření a díky tomu zjistila, kde kupovat v Praze mořské plody. Ivanka se pak jala komentovat to, že má s sebou Kamila bodíky aka mentální mapu.

Pak ale došlo i na humorné a svízelné historky ze zákulisí festivalu: Kamila se rozvykládala o tom, jak odpůrci Pridu polili olejem cestu, po které měl duhový pochod kráčet. Tomu se ale podivovala Zuzana s tím, že olej je drahý a je to rouhání. Kamila pak ještě dorazila obě moderátorky historkou o drag queen, která kdysi festival zachránila tím, že uměla použít motorovou pilu.

Nebyly by to Buchty, kdyby neprobraly zcela jiná témata: na přetřes přišla slova jako jarmark, máselnice a demontování zábradlí.

Kamila také zmínila,že letošním tématem Pridu jsou tradice a jejich dekonstrukce – ⁠tradiční totiž bylo třeba i upalování čarodějnic nebo ukamenování rebelů.

Pusťte si do uší a hlavně do duše Buchty a třeba si uvědomíte, že tradice jsou sociální konstrukt a na Pride může doslova každý.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.