„Kapitalismus stojí na nekonečné expanzi. Klimatické krizi v něm zabráníme obtížně,“ říká politolog Císař

28. červen 2019

„Rozhodně neříkám, že jediným způsobem, jak bojovat s klimatickou změnou, je svrhnout kapitalismus. To v blízké budoucnosti není vůbec představitelné a ani možné. Navíc je otázkou, jestli by to nepřineslo ještě více nepředvídatelných důsledků pro společnost než samotná klimatická změna,“ tvrdí sociolog a politolog Ondřej Císař z FSV UK a Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Kapitalismus podle něj není systém, ve kterém bychom se mohli efektivně bránit klimatické krizi. „Pokud je kapitalismus něco, co je založeno na nekonečné expanzi ve světě omezených zdrojů a my se na tom shodneme, tak to není možné.“

Česko na nedávném summitu Evropské unie svým postojem – společně s Polskem, Maďarskem a Estonskem – zablokovalo přijetí závěru, který měl členské země vyzvat k dosažení emisní neutrality do roku 2050. Světová média zaujalo především vyjádření premiéra Andreje Babiše: „Proč máme řešit teď, 31 let dopředu, rok padesát, jenom proto, že je tu teď taková klima atmosféra?“

Když nemají vodu, ať postaví vodovody. Česká vláda odmítá brát vážně klimatickou krizi

Zádolský potok na Svitavsku dostává původní podobu, kterou měl před narovnáním v 70. letech

Dvě události v poslední době ukázaly, jak málo vážně bere český premiér a vláda klimatickou krizi. Miliardy určené na boj se suchem mají jít hlavně na propojování vodárenských soustav a obnovu vodovodů a ochrana klimatu nesmí podle slov Andreje Babiše ničit český průmysl. Začneme i u nás řešit příčiny environmentálního kolapsu, nebo se dočkáme jen dalšího krátkozrakého odsouvání problémů do budoucna?

„Ten výrok byl podle mého názoru nepromyšlený. Celkově ale ilustruje krátkozrakost a neschopnost plánovat cokoliv, byť ve střednědobém horizontu. Když se na to podíváme i bez ohledu na klimatické změny, které nás čekají, tak plánovat politické kroky třicet let dopředu není žádná dlouhá doba,“ říká Císař. „Ukazuje to, že dnešní politická reprezentace přemýšlí pouze v rámci politického cyklu v horizontu dalších voleb. Nepřemýšlí o dalších strategiích a vizích pro rozvoj této společnosti. V kontextu klimatických změn je to ještě více problematické a alarmující.“

Přístup Čechů ke klimatické krizi je přitom podle posledních výzkumů jiný, než který artikuluje dnešní politická reprezentace. Česká informační agentura životního prostředí vydala publikaci, která mapuje 25 let péče o životní prostředí v samostatném Česku. Z ní mimo jiné vyplývá, že dochází k dlouhodobé a postupné změně postoje české společnosti právě k udržitelnému způsobu života. Zvyšuje se zájem o problematiku změny klimatu a diskutuje se nedostatek přírodních zdrojů. Aktuálně považuje změnu klimatu za závažný problém 88 % obyvatel České republiky.

sucho

„Nyní se politicky řeší problematika sucha. Začínají se řešit teplotní výkyvy, vlny horka. Nějakým způsobem ta konkrétní témata probublávají, ale systémově uchopená problematika o klimatické změně se do politiky nedostává. Když už se o tom mluví, tak o ní mluví jako o něčem nejistém. Pokud si dobře pamatuji, tak předseda Senátu nedávno řekl něco v tom smyslu, že příroda je veliká a mocná a člověk je malý – to znamená, že svou činností může pramálo ovlivnit. Jednak je to nesmysl a jednak se v tom výroku zrcadlí to, že předseda Senátu nechápe, že tu existuje populace, která něco produkuje na společenské úrovni,“ říká Císař.

Podle sociologa by měla společnost a politici opustit způsob národního uvažování a podívat se na problematiku z globálního kontextu. „My nejsme jen malá země, prožili jsme ekonomickou globalizaci. Vysoká produkce skleníkových plynů není způsobená Čínou jako státem, je způsobená tím, že je tam koncentrovaná produkce, která je distribuovaná do celého světa. To znamená, že odpovědnost za to, že Čína vypouští hodně skleníkových plynů, má mnohem širší skupina lidí. Není to pouze čínský problém. Zodpovědnost máme i my, protože si čínské produkty kupujeme,“ uzavírá Císař.

„Mladí mají jiné postoje, fandí životnímu prostředí.“ Proč tato teze nemusí být pravdivá? Jakou roli hraje v českém pojetí klimatické krize bývalý prezident Václav Klaus? A měli bychom se obávat ekofašismu? Poslechněte si celý rozhovor se sociologem a politologem Ondřejem Císařem.

autor: Filip Titlbach
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.