Klimatologové hrají Fortnite a mluví přitom o změně klimatu. Chtějí tak získat větší publikum

19. říjen 2018
Fortnite

Vědci se rozhodli využít popularity online střílečky Fortnite. Na svém kanálu streamují videa ze hry, ve kterých diskutují o klimatických změnách.

Fortnite je jednou z nejpopulárnějších her pro více hráčů, kterou v současnosti hraje více než 80 miliónů lidí z celého světa. Řada z nich také streamuje videa ze hry prostřednictvím služby Twitch. Nyní se k nim přidali i vědci z Texaské univerzity. Na rozdíl od ostatních hráčů se ale při komentování svých videí nevěnují jen herním tipům a strategii, ale mluví také o změně klimatu. Nápad vznikl poté, co si klimatoložka Katharine Hayhoe na svém twitteru postěžovala, že záznamy jejích přednášek na YouTube mají mnohonásobně menší počet zhlédnutí než videa ze hry Fortnite jejího jedenáctiletého syna. Toho se chytil Henri Drake, absolvent Massachusetts Institute of Technology, a založil na Twitchi účet ClimateFortnite. Na kanálu je nyní 17 videí a postupně budou přibývat další. V každém z nich Drake a pozvaní odborníci diskutují společně s dalšími hráči o problémech spojených s klimatickou změnou – od znečišťovaní metanem až po obnovitelné zdroje. Kanál zatím nemá příliš velké publikum, a Drake proto nyní plánuje, jak přilákat další diváky.

 

Spustit audio
autor: David Krkoška
 • Grónský ledovec skrývá kráter větší než Paříž, podle vědců by mohl být starý i miliony let

  15. listopad 2018
  Grónský ledovec o velikosti Aljašky má teď led tlustý místy až tři kilometry. Podle vědců taje nejrychleji za posledních 400 let.

  Vrstva ledu na území Grónska ukrývá obrovský kráter, který mohl vyhloubit asteroid. Zjistili to vědci, když zkoumali radarové snímky podloží tohoto ostrova a následně analyzovali usazeniny z řeky odtékající z ledovce Hiawatha na severozápadě Grónska. 

  Další informace poskytlo vědcům porovnání s železným meteoritem, který na území objevili před desítkami let a který je umístěný v dánském přírodopisném muzeu. Video zveřejněné agenturou NASA ukazuje, že je kráter větší než Washington, D.C., nebo Paříž. Přibližně 31 kilometrů širokou proláklinu podle nich pravděpodobně vytvořil asi 1,5 kilometru velký železný asteroid, a to před 12 000 až třemi miliony let. Přesnější být vědci aktuálně nedokážou, protože kráter je pod vrstvou ledu, která je až 980 metrů hluboká. „Budeme usilovat o to, abychom se k němu dostali. Určitě by to byla ta nejlepší možnost, jak se na něj podívat zblízka a nenechat celý objev jen tak být,“ cituje server BBC jednoho z vědců – profesora Kurta Kjæra z dánského přírodopisného muzea. Pokud by se domněnky a odhady vědců potvrdily, mohlo by jít o první kráter, který byl na Zemi objeven pod pevninským ledovcem.

   

 • Jihočeská univerzita pronajímá kvůli nižšímu zájmu studentů část kolejí centru sociálních služeb

  15. listopad 2018
  Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, budova: koleje zleva K3, K2 a K1

  Kvůli zlevněnému jízdnému i nižším cenám bytů v okolí ztrácejí studenti Jihočeské univerzity zájem o ubytování na kolejích. Škola se proto z ekonomických důvodů rozhodla poskytnout část pokojů lidem s duševním onemocněním a mentálním postižením. 

  „Pro studenty je lepší se složit na byt a za stejnou nebo nižší cenu mít svůj vlastní pokoj a zázemí,“ vysvětlila serveru Budějcká drbna vedoucí kolejí K1 a K2 Petra Šeflová, podle které je na každé koleji v současnosti volných minimálně dvacet míst. Není to ale jediný důvod. „Odhlašují se nám studenti z regionu do zhruba padesáti kilometrů, kterým se nevyplatí platit kolejné, když za vysloveně pár korun dojedou denně domů,“ naráží mluvčí Jihočeské univerzity Štěpán Kuděj na nově výrazně zlevněné jízdné pro studenty. Slabší zájem o ubytování na kolejích ovlivňuje podle Kuděje i snižující se porodnost. Aby nebyl pro univerzitu provoz ubytování ztrátový, podepsala na rok a půl smlouvu o pronájmu celého patra jedné z kolejí s Domovem Libníč a Centrem sociálních služeb Empatie, které sídlí u Českých Budějovic. Jejich budova se totiž aktuálně rekonstruuje, a ředitelka zařízení proto hledala vhodný prostor, kam by mohli klienty umístit. Takový krok zákon umožňuje. Studenty prý neláká ani nově zrekonstruovaná budova, kde díky takzvanému buňkovému systému nově sdílí sociální zařízení jen tři až čtyři pokoje. Další české univerzity mají ale spíše opačný problém. Jak informoval letos v září Český rozhlas, všechna lůžka měla na začátku zimního semestru obsazená Vysoká škola ekonomická v Praze i Karlova univerzita, která má ve správě ubytování nejen v hlavním městě, ale také v Plzni a Hradci Králové. Zvýšený zájem o koleje zaznamenala letos i brněnská Masarykova univerzita nebo Univerzita Pardubice.

 • V Olomouci se otevře Skautský institut, jeho provoz v sobotu zahájí výstava i promítání filmu

  15. listopad 2018
  skaut - junák

  V centru Olomouce se v sobotu 17. listopadu otevře Skautský institut. Prostory renesančního paláce budou sloužit nejen skautům, ale také veřejnosti, a to jako místo pro setkávání i diskuzi. Součástí bude i Krajský archiv Junáka.

  „Naším cílem je otevřít a oživit centrum Olomouce. Nejen pro skauty, ale pro všechny, kteří se chtějí vzdělávat, sdílet své zkušenosti a názory, setkávat se. Chceme být otevření novým nápadům. Pro všechny, kteří chtějí veřejný prostor a svět kolem sebe přetvářet k lepšímu,“ píše se o prostorách na adrese Dolní náměstí 27/38 na portále, přes který dárci přispívali a stále mohou přispívat na nové centrum. Navíc v něm bude sídlit regionální pobočka Skautského archivu, díky které budou moct zájemci bádat v historii českého skautingu. Tuto sobotu zahájí provoz vernisáž výstavy fotografií o 100 letech republiky, promítání filmu Z deníku Ivany A. o 17. listopadu z pohledu 18leté dívky a taky veřejná debata o smyslu 17. listopadu. Později by chtěli skauti v institutu pořádat besedy, projekce nebo workshopy. Jak píše server Olomoucká drbna, inspirovali se projektem Skautského institutu na Staroměstském náměstí v Praze. V Olomouckém kraji je 33 skautských středisek s celkem 3 785 skautkami a skauty.

  Přečtěte si taky „Má smysl být slyšet,“ říká skautka Lucie, která na virální fotce stojí tváří v tvář průvodu neonacistů.

 • And now something completely Lynchian! V novém filmu Davida Lynche mravenci obíhají sýrovou hlavu

  15. listopad 2018
  V novém filmu Davida Lynche mravenci obíhají sýrovou hlavu

  Pěkné mravenčení navodí možná některým divákům nejnovější film Davida Lynche. Šestinohý hmyz tu je totiž v hlavní roli a jeho hemžení doslova tepe na plátně. Snímek Ant Head byl poprvé uveden na akci Festival of Disruption, multižánrové přehlídce kurátorované právě legendárním americkým režisérem.

  Experimentální krátký film je tvořen jedním dlouhým záběrem, ve kterém na pozadí industriální scenérie pobíhají po výřezu sýru ve tvaru hlavy mravenci tam a zpět. Na ploše 13 minut David Lynch svérázně pracuje s omezenými tvůrčími prostředky. Snímek Ant Head začíná z rozostřeného celku a obraz je úmyslně zplošťován za využití černobílého materiálu a propojení statické fotografie na pozadí s mravenčí akcí na sýru v popředí. Nejvýraznějším elementem je tu ale použitá hudba. Konkrétně „jeden a půl skladby“ ze znovunalezeného alba Thought Gang, které vytvořil Lynch spolu s Angelem Badalamentim v první polovině 90. let. S jeho fragmenty jste se mohli setkat ve filmu Twin Peaks: Fire Walk with Me nebo loňském seriálovém návratu Twin Peaks: The Return. Kombinace experimentálního jazzu s básnivým mluveným slovem se naplno rozezní v cca dvou třetinách snímku Ant Head, kdy se najednou obraz převrátí ve svůj negativ a do „podkožního“ hemžení mravenců začíná deklimace: „The ants were walking fast and they disappeared finally into some tall grass...“ Video uveřejnili na YouTube David Lynch společně s labelem Sacred Bones při příležitosti oficiálního releasu kompletního alba Thought Gang. A pokud máte drobné problémy s interpretací mravenčího snímku, nabízí vám americký režisér malou nápovědu: „Ant Head je krátké video obsahující mé přátele mravence spolu se sýrem a dalšími věcmi a k tomu jeden a půl skladby z alba Thought Gang.“ Zprávu přinesl server IndieWire.

 • Využívání automatických taxíků bude nejspíš znamenat více prostituce

  14. listopad 2018
  Prostituce (ilustrační foto)

  Nárůst zájmu o automaticky řízená vozidla, konkrétně o ta pro přepravu osob po městech, povede pravděpodobně ke snížení počtu pracovních míst, cen taxíků a přepravních služeb, ale taky k tomu, že se v nich bude prodávat sex.

  Tvrdí to studie s názvem Automatická vozidla a budoucnost městského turismu. Autoři americké studie promýšleli varianty možného vývoje používání těchto vozidel ve městech, zabývali se tím, jak ovlivní způsoby zábavy a turismus na těchto místech. „Je to přirozený vývoj, že se sex v automatických autech stane fenoménem,“ tvrdí pro deník The Washington Post spoluautor studie Scott Cohen, profesor turismu na Univerzitě v Surrey. Společnosti nabízející tento typ přepravy osob nebudou muset platit řidiče, můžou tedy zainvestovat víc do servisu pro zákazníka. Interiéry aut se mohou zvětšit a nabízet zábavu a větší pohodlí. Vedle možnosti zřídit v autě kadeřnictví a nainstalovat do něj aplikace, které vám vyberou nejlepší a nejbližší místo pro večeři, výzkumníci nevylučují ani to, že se v taxících budoucnosti objeví masážní sedadla, polštáře a jiné lůžkoviny. To samo o sobě vybízí, aby se z takových taxíků stal nový typ hodinového hotelu. Upozorňují ale, že prostituce je ve většině amerických států zakázaná. Zabránit jejímu provozování by mohl kamerový systém nainstalovaný do aut. Studie zmiňuje i nutnost zavedení dalšího bezpečnostního opatření ve vozidlech, kvůli březnovému incidentu, kdy zkušební automatický Uber zabil chodce.

 • Pomůžou paměťová cvičení naši paměť v digitálním věku zachránit?

  14. listopad 2018
  Karty

  Alex Mullen má speciální schopnost. Během šestnácti sekund si dokáže zapamatovat pořadí karet celého balíčku. Tento šestadvacetiletý student medicíny začal používat speciální paměťové techniky, aby lépe zvládal zkoušky, a dnes je nejlepší na světě ve schopnosti si zapamatovat největší počet věcí.

  Techniky pro cvičení paměti jsou různé. Nejznámější z nich je asi tzv. memory palace, tedy palác paměti, mnemotechnický systém, pomocí kterého si například položky nákupního seznamu v mysli dosadíte do různých místností domu a vybavují se vám pak lépe. Lidé, jako je Mullen, upozorňují v době upomínkových aplikací a vyhledávacích technologií na velmi aktuální problém. Dokážou ale tyto paměťové techniky zabránit kolektivnímu zhoršování paměti? A zhoršuje se nám paměť skutečně, nebo je to jenom náš pocit? Emma Ward, pedagožka psychologie na Middlesex University, pro deník The Guardian říká, že internet není součástí našich životů dostatečně dlouho na to, aby bylo prokazatelné, že má dlouhotrvající poškozující efekt na lidský mozek. Bylo by ale prý zajímavé udělat v budoucnu experimenty s dětmi, které s novými technologiemi dnes odrůstají. I další talentovaní lidé lámající paměťové rekordy se ale shodují, že když na sobě pravidelně nepracují a techniky nějakou dobu nepoužívají, o svou schopnost zase přicházejí. Paměť je totiž podle neurovědce Deana Burnetta schopnost komunikace mezi neurony, která se musí neustále opakovat. Neuroložka Susan Greenfield namítá, že by se děti měly učit spíše prostředí kolem nich rozumět, ne se biflovat například termíny válek. Rozumět tomu, proč se války dějí, je podle ní mnohem důležitější než nějaké triky s pamětí.

  Přečtěte si taky Paměť lze zlepšovat i při alzheimeru, stačí hluboký odpočinek. Nicnedělání a denní snění pomáhá.

 • Genetické předpoklady provázané s nadváhou nebo obezitou mohou vést k depresím, zjistila studie

  14. listopad 2018
  Obezita, hubnutí, fast food, hamburger, břicho, měření, nadváha

  Genetické předpoklady, které souvisí s vyšším takzvaným body mass indexem, mohou vést k depresím, a to zejména u žen. Informuje o tom nová studie, podle všeho prý nejrozsáhlejší svého druhu. 

  „Lidé, kteří patří v populaci k těm s nadváhou, jsou více sklíčení, což je nejspíše zčásti kvůli tomu, že na depresi má vliv BMI,“ shrnuje Tim Frayling, profesor na univerzitě v anglickém Exeteru a spoluautor studie, na které se podíleli výzkumníci z Velké Británie a Austrálie. Autoři studie zveřejněné v International Journal of Epidemiology použili data z databáze UK Biobank. Celkem zahrnuli informace o 500 000 lidech ve věku 37 až 73 let, které byly shromážděny v letech 2006 až 2010. Výzkumníci se podívali na 73 genetických variant odkazujících na vyšší BMI, které jsou ale také provázané s vyšším rizikem nemocí, jako je cukrovka nebo srdeční onemocnění. Zaměřili se také na 14 genetických predispozic, u kterých sice bývá vyšší procento tělesného tuku, na druhou stranu je ale u nich nižší riziko zmíněných zdravotních problémů. U obou jmenovaných skupin se podle serveru Guardian objevila spojitost s depresí. Když vzali v potaz i další faktory, jako například věk a pohlaví, zjistilo se, že s každým zvýšením BMI o 4,7 bodu se zvyšuje pravděpodobnost deprese, a to o 18 %. U žen to je dokonce o 23 %.

 • Karaoke kluby, stany i malé buňky v metru – Japonci objevují netradiční místa pro práci

  13. listopad 2018
  dav - Japonsko

  Zaneprázdnění byznysmeni zkoušejí v Tokiu pracovat v netradičních kancelářích. Zatímco někteří si pronajímají malé místnosti v karaoke klubech, další využívají možnosti zaplatit si malé budky umístěné ve stanicích metra. Některé společnosti dokonce pronajímají pro své zaměstnance kempingové stany, které umožňují pracovat „na vzduchu“.

  „Když jsme zavření v kanceláři, máme tendenci mít jen stereotypní nápady. Pracovat venku byla dobrá zkušenost – je to něco, co nezažíváme každý den,“ říká k open air pracovním prostorům viceprezident softwarové společnosti SAP Cutomu Ušida. Jeho podřízený Jasujuki Minami pro agenturu AFP nedávno uvedl, že díky pracovní schůzce organizované netradičně ve stanu skutečně dostali nové podnikatelské nápady. Pracovat se dá ale i v karaoke baru. V přepočtu přibližně za 120 korun na hodinu je možné si pronajmout soukromou místnost, kde se dají prezentace přímo z notebooku promítat na plátno, které běžně slouží ke zpívání. Manažeři, kteří se třeba před publikem cítí nejistě, mohou zvukotěsnou místnost využít zase k tomu, aby si prezentování vyzkoušeli. Prostory karaoke baru využívá třeba Hidejuki Aoki. „Nejdříve jsem se cítil nepříjemně. Jakmile jsem ale jednou místnost k práci využil, zjistil jsem, že je to vlastně pohodlné. Teď ji mám jako takový business hub,“ cituje Japonce server The Jakarta PostPro ty, jejichž zaměstnání je v podstatě založené na telefonování, se v Tokiu objevila ještě jedna novinka. Jde o malé budky ve stanicích metra, které instalovala společnost Fuji Xerox ve spolupráci s tokijským metrem. V budkách je k dispozici vedle stolu a židle ještě wifi a monitor. Malý, ale uzavřený prostor se dá pronajmout za zhruba 40 korun na 15 minut. Lidé používají mobily v japonské městské hromadné dopravě jen výjimečně, protože nechtějí rušit ostatní. V budce si mohou lidé telefonáty vyřídit a bez obav také třeba otevřít tajné dokumenty s citlivými údaji, píše server The Star Online. Experti na pracovní trh tvrdí, že zmenšující se počet pracovních sil a stárnutí populace budou v budoucnu tlačit na zaměstnavatele, aby pozměnili styl práce a nabídli přetíženým zaměstnancům více flexibility, co se místa výkonu práce týče.

 • Rostliny dobře snášejí smog. Může to paradoxně způsobit zánik celých ekosystémů, varují vědci

  13. listopad 2018
  hmyz - hmyz ve městě

  Smog je obecně považován za zdraví škodlivý, výzkumníci z Univerzity v Sheffieldu ale zjistili, že rostlinám může v některých ohledech dokonce prospívat. 

  Díky vyššímu obsahu dusíku v ovzduší rostliny produkují více obranných látek. I v silně znečištěných městech tak můžete narazit na dobře vypadající zelené rostliny. Dobrá zpráva pro životní prostředí to ale není, vědci totiž také objevili, že tyto odolné rostliny jsou kvůli vysokému obsahu obranných látek špatně stravitelné pro hmyz, nebo dokonce úplně nepoživatelné. Informuje o tom web Ekolist. Hmyz je přitom nezbytný pro fungování veškerých ekosystémů a odborníci již delší dobu upozorňují na alarmující pokles počtu příslušníků hmyzí říše. Vedle například užívání herbicidů je tedy smog možná další příčinou tohoto dramatického úbytku.

  Podívejte se taky na Hejna vrabců dnes už tak často nevidíme. V ČR zmizelo od 80. let 10 milionů ptáků.