Kolik tropických dní zažije vaše město, až vám bude 80? A kolik jich bylo v roce, kdy jste se narodili?

15. leden 2019
03510179.jpeg

Víc horkých dní v roce, kdy teplota dosáhne na 32 stupňů Celsia nebo i výš. To je jeden z důsledků klimatických změn, které stylem svého života způsobujeme.

„Planeta se bude oteplovat bez ohledu na to, co proti tomu podnikneme. Otázkou jen zůstává, o kolik,“ upozorňuje studie, kterou pro deník New York Times zpracovaly přední americké univerzity. Podívejte se na interaktivní grafiku, která vám ukáže, kolik tropických dnů bylo ve vašem městě v roce vašeho narození, kolik jich je teď a kolik jich bude, až vám bude osmdesát, buď se záchrannými klimatickými opatřeními, nebo bez nich.

Spustit audio
 • Úložiště semen má chránit rostliny před katastrofami. Je ale samo v ohrožení kvůli rostoucí teplotě

  15. únor 2019
  Svalbard Global Seed Vault

  Globální oteplování ohrožuje Špicberské globální úložiště semen. Nový výzkum naznačuje, že zvyšující se teploty by mohly zapříčinit tání ledu na ostrovech. Vzorky semen z celého světa, které jsou zde uloženy, by se tím ocitly v nebezpečí.

  Úložiště, které se nachází na norském souostroví, je schopné uchovávat 2,5 miliardy vzorků semen. Chladné arktické počasí pomáhá v objektu zachovávat nízkou teplotu, která je při uskladňování nezbytná, oteplování proto představuje zásadní problém pro životaschopnost projektu. Podle webu Gizmodo se teplota na ostrově zvýšila o 5 stupňů Celsia od roku 1971, kdy tam začala být měřena. Vědci navíc odhadují, že teplota se v průběhu dalších 80 let může zvýšit o dalších 10 stupňů. Takový výrazný nárůst by narušil také nedaleké ledovce, podmořský led a permafrost na ostrově. Právě okolní krajina tvořená permafrostem hraje klíčovou roli při zachovávání teploty na příznivých -18 stupních Celsia. Až začne permafrost roztávat, bude mnohem složitější udržet v bunkru potřebnou teplotu. Ačkoliv bylo úložiště nedávno rekonstruováno a vylepšeno, odborníci se domnívají, že nárůst teploty o 10 stupňů by nezvládlo. Špicberské globální úložiště semen bylo otevřeno v roce 2008 a má ochránit semena rostlin z celého světa v případě velkých regionálních či globálních krizí. Místo pro úložiště bylo vybráno kvůli tektonické stabilitě, která objekt chrání před zemětřesením, a vysoké nadmořské výšce, která zajišťuje, že úložiště nemůže být zatopeno ani vlivem tání polárního sněhu a ledu. Dalším důvodem byla právě konstantní nízká teplota, která je ale podle těchto nejnovějších zjištění v ohrožení.

  Globální úložiště semen v Norsku
 • Tvůrci nechtějí zveřejnit umělou inteligenci vytvářející smyšlené texty. Je prý příliš nebezpečná

  15. únor 2019
  Umělá inteligence

  Tvůrci umělé inteligence, která je schopná vytvářet fiktivní zpravodajské texty, se rozhodli k neobvyklému kroku. Kvůli obavám ze zneužití se rozhodli svou práci nepublikovat. OpenAI, nevýdělečná výzkumná společnost podporovaná Elonem Muskem a dalšími významnými podnikateli na poli technologií, ohlásila, že opustí svou běžnou praxi a nezveřejní svůj nejnovější výzkum.

  Jedná se o systém umělé inteligence GPT2, textový generátor, který na základě poskytnutého textu – ať už se jedná o pár slov, nebo celou stranu – dokáže vytvořit pokračování. Systém posunuje hranice toho, co bylo doposud v této oblasti možné. Podobné programy překonává jak v kvalitě výstupů, tak v možnostech využití. Když byla například do softwaru vložena první věta románu 1984 George Orwella, umělá inteligence rozpoznala neurčitý futuristický tón a navázala ve stejném stylu. Podobně si poradila také se začátkem zprávy o brexitu a navázala velmi uvěřitelným zpravodajským textem se smyšlenými citacemi Jeremyho Corbyna, zmínkou o irské hranici a odpovědí mluvčího britské premiérky. Software byl trénován na datovém souboru čítajícím přes 10 milionů článků automaticky vybraných z webové stránky Reddit. Toto obrovské množství dat zajišťuje kvalitu výstupů, neboť umožňuje umělé inteligenci lépe chápat, jak funguje psaný text. Tato kvalita je ale zároveň i příčinou, proč chce OpenAI program prozatím ponechat za zavřenými dveřmi, a to až do doby, než zváží všechna možná nebezpečí. Podle Jacka Clarka, hlavního představitele společnosti, se nyní tvůrci chystají provést řadu experimentů, aby odhalili možnosti, jakými by program mohl být zneužit. Jako demonstraci možných rizik vytvořili nepatrně vylepšenou verzi softwaru, která je schopná vytvářet pozitivní nebo negativní recenze produktů. Kromě spamů se jako další velké nebezpečí jeví také takzvané fake news, tedy smyšlené zprávy. Software by totiž velmi snadno zvládnul vytvářet zprávy o smyšlených událostech, a dokonce i konspirační teorie. 
  Podle tvůrců může nyní umělá inteligence posloužit alespoň k tomu, aby se svět mohl připravit na rizika, která s sebou informační technologie brzy přinesou.

 • Kam směřuje Brno? Nová výstava ukazuje vítězné návrhy architektonických a urbanistických soutěží

  14. únor 2019
  03545280.jpeg

  Více jak 70 vizualizací proměn částí Brna je k vidění na nové výstavě v Urban centru. Jmenuje se Sedm podob Brna budoucnosti a připravila ji Kancelář architekta města Brna. Do expozice vybrala nejvýše oceněné návrhy právě ze soutěží, které za své tříleté fungování zorganizovala.

  „Na výstavě se představí výsledky architektonických soutěží na centrum volného času Nová Bystrouška v Bystrci, Kreativní centrum v ulici Bratislavská a sociálně zdravotní komplex na Červeném kopci. Dále výsledky urbanistické soutěže na návrh nové obytné čtvrti Na Kaménkách v Černovicích, mezinárodní ideové soutěže na proměnu areálu brněnského výstaviště a ideové soutěže na proměnu Mendlova náměstí,“ cituje server DesignMag Janu Běhalovou z Kanceláře architekta města Brna. Kromě oceněných návrhů najdou návštěvníci na výstavě i zadání té poslední – na podobu chytré čtvrti Špitálka. Autoři odevzdávali své návrhy do 21. ledna. Porota je bude hodnotit začátkem března. Výstava je přístupná zdarma, a to až do 22. března.

 • Takzvanou včelí petici podepsal v Bavorsku dostatek lidí, musí se jí zabývat stát

  14. únor 2019
  Bruslaři v Mnichově

  Petici prosazující zachování a ochranu druhové rozmanitosti podepsal v německé spolkové zemi už více než milion lidí. Překonala tak hranici deseti procent právoplatných voličů, která je třeba k tomu, aby se požadavky z dokumentu zabývali politici. Kampaň zaštiťují Zelení, Ekologická demokratická strana a skupiny ochránců rostlin a zvířat.

  Server Guardian připomíná jejich požadavek, aby se výrazně změnily zemědělské postupy – například aby byla do deseti let třetina bavorských farem ekologická. Tlačí také na to, aby se více ploch přeměnilo na louky. Do příštích šesti let by jich mělo být 20 % přívětivých pro včely, do roku 2030 to má být 30 %. Iniciativa prosazuje i to, aby zemědělci pomáhali udržovat břehy potoků a řek jako příjemné prostředí pro život rostlin a živočichů. V neposlední řadě se autoři kampaně snaží i o to, aby se ve školách i firmách zlepšila environmentální výchova. Ke změně ale vyzývají i širokou veřejnost – chtějí lidi přimět, aby třeba nezakrývali trávníky dřevem a betonem. Prezident bavorské Federace zemědělců Walter Heidl aktivisty obvinil z toho, že snahy farmářů neberou v potaz. Píše o tom Deutsche Welle. Spousta z nich se totiž podle něj zapojuje do programů na podporu životního prostředí. „To, co zemědělce rozčiluje, je, že to, na čem už pracují, společnost úplně ignoruje,“ tvrdí Heidl. Bavorští zákonodárci teď musí petici buďto přijmout, nebo navrhnout alternativy. Vyjednávání mezi navrhovateli petice a vládní Křesťanskosociální unií (CSU) musí začít příští týden. O výsledku jejich jednání pak budou voliči rozhodovat v referendu později v letošním roce. Poslední německé studie upozorňují, že počet létajících druhů hmyzu za posledních 30 let klesl téměř o 80 %. V případě zpěvných ptáků vyhynulo za uplynulé desetiletí 15 % druhů. Podobné snížení biodiverzity pozorují vědci i v dalších evropských státech.

 • Na Srí Lance hledají popravčí, země se připravuje na znovuzavedení trestu smrti oběšením

  14. únor 2019
  Šibenice

  Srílanská vězeňská služba hledá dva katy. Země totiž začne během následujících dvou až tří měsíců znovu uplatňovat popravy oběšením. Podle prezidenta Maithripaly Siriseny se budou takové tresty týkat zločinců odsouzených k trestu smrti za drogové delikty.

  Inzerát zveřejněný v místních novinách Daily News poptává muže ve věku 18 až 45 let. Má jít o „duševně a mentálně silné“ Srílančany s „vynikající morálkou“. Jak píše agentura Reuters, měsíční plat je v přepočtu 4 666 korun, což je z hlediska státního zaměstnance nadprůměrný plat. „Nikdy nevíme, jestli vláda trest smrti obnoví. Chceme ale přijmout dva popravčí, abychom obsadili volná místa a byli připravení na situaci, kdy by vláda chtěla popravit obchodníky s drogami,“ říká mluvčí vězeňské služby Thushara Upuldeniya s tím, že příští měsíc pozve úřad uchazeče o práci na pohovor. Podle mluvčího je teď nejméně 25 lidí odsouzených za drogové zločiny, včetně dvou dealerů, kterých by se poprava mohla týkat. Srí Lanka popravila vězně naposledy v roce 1976. Poslední kat přitom ze své práce odešel teprve nedávno – v roce 2014. Za svou kariéru nikoho nepopravil a zaměstnání opustil prý kvůli stresu, který zažíval poté, co vůbec poprvé viděl šibenici. Vězeňská služba najala loni ještě jednoho popravčího, ten se ale v práci nikdy neukázal. Srílanský prezident Sirisena se k plánu obnovit popravy inspiroval během své nedávné návštěvy Filipín. Tamní prezident Rodrigo Duterte po zvolení do úřadu v roce 2016 zahájil brutální boj proti drogám. „Žádám organizace pro lidská práva, aby proti tomuto rozhodnutí neprotestovaly, protože je součástí snahy dostat pod kontrolu drogovou hrozbu a činnost podsvětí na Srí Lance,“ apeloval nepopulární prezident, kterého čeká v roce 2020 těžký boj o znovuzvolení hlavou státu. K rozhodnutí dospěl i přesto, že na prosincovém zasedání Valného shromáždění OSN se rekordních 121 států vyslovilo pro ukončení uplatňování trestu smrti.

 • Deska roku 2018 putuje pohraničníkům Povodí Ohře, objevem roku je rapper a producent Bílej kluk

  13. únor 2019
  Povodí Ohře

  Osmý ročník hudebních cen Vinyla už zná své vítěze, vyhlášení proběhlo během koncertu v pražském Lucerna Music Baru.

  Nejlepší deskou roku 2018 podle hudebních kritiků v porotě cen Vinyla je eponymní album západočeských harcovníků Povodí Ohře. Objevem roku se pak stal pražský producent Bílej kluk, počin roku připadl nezávislé komunitní platformě ZVUK, sídlící ve Vršovicích, jejíž součástí je i projekt Synth Library. „Během necelého roku a půl svého fungování si nezávislá komunitní platforma ZVUK našla pevné místo nejen na kulturní mapě Prahy, ale celé České republiky. ZVUK svými aktivitami podporuje vzdělávání, tvůrčí dialog a realizaci projektů v oblasti elektronické hudby a zvukového umění, nabízí kurzy, workshopy a přednášky, ale také cestu za novými formami komunikace a chování,“ shrnul důležitost komunitní platformy hudební publicista Michal Pařízek.

  Objevem roku se stal producent Bílej kluk, působící i v jednom z dalších nominovaných projektů BCAA System. Podle Karla Veselého si Vinylu zaslouží především pro své divoké koláže post-klubové hudby smíchané z tučných beatů, hlášek z japonského anime, kosmických synth-riffů a jeho éterického vokálu. Kreativnímu kvasu na domácí scéně se vymyká svým smyslem pro výstřednost a precizností. „Dekonstrukce trapu, vesmírné techno, postinternetový illbient, sound design – pražský producent Bílej kluk je výjimečným producentským talentem, který už přesáhl žánrovou komunitu na internetu,“ okomentoval jeho práci.

  Cenu za desku roku si do rodného Chebu odvezli Povodí Ohře. Soupeřili o ni ještě s kapelami Tomáš Palucha a jejich deskou Čaro a s projektem Čáry života. Síla Povodí Ohře, kteří ohýbají punk a temné country, tkví podle hudebního publicisty Miloše Hrocha, který cenu předával, především v postavě zpěváka Sisiho: „Může to znít přehnaně, ale charismatický frontman Sisi jde se svou sebedestruktivní lyrikou a komplikovanou spiritualitou ve stopách domácích ‚prokletých‘ básníků jako Filip Topol. Jeho temné charisma, jak si z reakcí recenzentů a publika sám utahuje, se projevilo v časem prověřených kapelách jako Esgmeq nebo Skupina Štěstí a teď Povodí Ohře.“

  Oceněním pro vítěze byl již klasicky vinyl. Tentokrát se jeho podoby ujal konceptuální umělec Tomáš Vaněk, významný představitel generace 90. let a v současné době rektor Akademie výtvarných umění v Praze. Obálka je koncipovaná jako reflexivní přesmyčka na téma vítězství a jeho významu. Díky osobnímu pojetí je tak poprvé celá limitovaná edice kus od kusu originálem. Jako už tradičně proběhlo předávání v Lucerna Music Baru, kde vystoupily nominované kapely Market, Čáry života a Tomáš Dvořák alias Floex s britským producentem Tomem Hodgem a virtuálním orchestrem.

 • V Amsterdamu mají devítiletou cyklostarostku. Lidé podle ní mají víc jezdit na kole

  13. únor 2019
  holka na kole

  Devítiletá Lotte je dětskou starostkou cyklistiky v Amsterdamu, hlavním evropském městě právě tohoto druhu dopravy. V místní soutěži jí tento post vyhrály nápady, jak udělat dětskou cyklistiku zábavnější a bezpečnější.

  Přišla s plánem dát dětské kolo do výběru mezi běžná kola pro dospělé v půjčovně u vlakové stanice, kudy s rodiči často projížděli. Lotte ale chce svoji působnost rozšiřovat. „Tři největší problémy pro nás, dětské cyklisty, jsou auta, turisté a skútry. Auta zabírají příliš mnoho místa na silnicích, turisté se na kolech pohybují nepředvídatelně a skútry vás pořád předjíždějí,“ vysvětluje Lotte problematiku tamní dopravy pro britský deník The Guardian. A dodává, že když se dítě ocitne na křižovatce, kde ze všech čtyř stran vyjíždí tramvaj, a má se rozhodovat, kdy a jak pojede, je to hodně stresující situace. Chce proto malovat značky upozorňující děti na možná nebezpečí, která jim při jízdě na kolech hrozí. Plánuje také sejít se se starostou města a prodiskutovat další zlepšení, která spolu s ostatními dětmi vymyslela. „Jeden z našich požadavků je jízdní park, kde by se děti mohly pohodlně učit jezdit na kole. Momentálně se to musíme učit na ulici, kde bývá dost rušno. Mohla by také vzniknout aplikace, která by děti naučila pravidla silničního provozu pro cyklisty. Máme totiž dojem, že mnozí je vůbec neznají.“ Přestože se v Amsterdamu podle výpočtů vyskytuje více kol než samotných obyvatel – 881 000 –, ostatní doprava je tu stále příliš frekventovaná, Lotte chce proto svými kampaněmi přilákat více dětí k využívání kol. Protože když se to teď naučí, budou na nich jezdit i v dospělosti. „I proto post dětského cyklostarosty vznikl,“ říká Katelijne Boerma, cyklostarostka za dospělé z organizace BYCS, která celý starostovský program řídí. „Lotte učí děti, já jejich rodiče.“

 • Nový lék na deprese má obsahovat ketamin. Podávaný v nosním spreji

  13. únor 2019
  Pohled z okna. Žena, smutek, deprese, problémy

  Ketamin, populární klubová droga 80. a 90. let, se má stát novým pomocníkem v boji s určitými druhy deprese. V USA ji schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Pacientům by se měl nový lék podávat formou nosního rozprašovače.

  Podle deníku The New York Times by se měl jmenovat Esketamine a jeho nasazení se plánuje převážně u depresí doprovázených sebevražednými myšlenkami. Federální panel tvořený 17 experty z řad psychoterapeutů a spotřebitelů se téměř jednohlasně shodl na tom, že jeho užití přináší výrazně víc pozitivních účinků než těch vedlejších. The New York Times uvádí, že v minulosti se ketamin k léčbě depresivních poruch už používal nitrožilně, ovšem podobným způsobem, jako probíhala například léčba elektrošoky – pacient na specializovaných klinikách absolvoval sérii sezení, kdy mu byla látka během několika dnů či týdnů aplikována. Následně mohl pak docházet na tzv. doléčovací dávky. Celá procedura je dost nákladná, cena se pohybuje kolem 3 000 dolarů, a přestože její výsledky nebyly řádně zkoumány, pacienti si prý chválili nástup rychlé a trvající úlevy. Pokud se podaří Esketamine zavést na trh mezi léčiva, měl by být hrazen většinou pojišťoven.

 • Řezané květiny z obchodů zase voní. V Česku roste počet lokálních květinových farem

  13. únor 2019
  květiny - tulipány

  Květiny ke konvenčnímu prodeji se k nám importují hlavně z afrických a jihoamerických zemí, což obnáší značnou ekologickou zátěž pro životní prostředí. V posledních letech se ale v Česku a na Slovensku rozmáhá trend lokálních, menších květinových farem, které produkují sezónní květiny a jsou šetrnější k životnímu prostředí i pracovníkům.

  Květinové farmy zakládají podle ekologického internetového deníku Ekolist především nadšenci, kteří oceňují, že květiny vypěstované v Česku opravdu voní, jsou kvalitní a jejich trvanlivost a krása je nesrovnatelná s těmi z konvenčního dovozu.
  Květiny ze zahraničí se přepravují nejčastěji letadly, na místě výroby se zatěžuje prostředí nadměrnou spotřebou vody, syntetickými hnojivy a přípravky na tzv. ochranu a trvanlivost rostlin. Práce na ohromných polích obnáší často dokonce neférové a nebezpečné podmínky pro zaměstnance. „Produkce květin k řezu byla v Československu běžná. Až do revoluce, kdy byla převálcována nonstop dovozem čehokoliv odkudkoliv. To se ale pomalu mění,“ vysvětluje Ekolist. Pro českou krajinu jsou květinové farmy v poušti monokultur prý doslova požehnáním. Pěstitelé plodiny na polích pravidelně střídají, půdu kompostují, mulčují a využívají místní statková hnojiva, efektivně hospodaří s vodou a dbají na soběstačnost. Obnovují tak farmaření jako tradiční způsob obživy na venkově.
  Kde všude se květinové farmy nacházejí, můžete najít v této mapě