Kolyma, Sibiř, mrazy a gulagy
Proč je pro někoho v -52 stupních Celsia "nesportovní" uchýlit se do chalupy? Jaké věci Vás napadají, když stojíte na místě sněhem zasypaného lágru, kde zahynulo až 400.000 lidí a kde se pod sněhem pod vámi stále válejí lidské kosti? Jaká Sibiř dovede být? Hodně drsná výprava Dalibora Beneše a Petra Sedláčka na sibiřskou Kolymu byla tématem další cestovatelské a outdoorové Casablanky...
Zimní akce této na pohled nenápadné a skromně vystupující dvojice zahrnovala i autostop zimní Sibiří mířila na Omjakon, pól chladu, kde bylo aktuálně -52 stupňů Celsia. Přívaly sněhu pak vyhnaly osamocenou dvojici z hor Anngačag a Petr Sedláček s Daliborem Benešem pokračovali do nechvalně proslulého sovětského lágru Butugyčag a do typického postsovětského přístavního města Magadan.
Zpráva z cesty, kterou najdete - mezi jinými - na stránkách Dalibora Beneše, zní: „Podařilo se mi při přechodu jedné řeky propadnout skrz naleď. Nateklo mi horem do bot. Nohy mi sevřel ledový krunýř a ponožky vmrzly do bot. Nedokázal jsem se zout vlastními silami. Až Péťa mi pomohl sekyrkou. Kapánek mi omrzla pravá noha. Nyní se pokusíme dostat ke gulagu Butugyčag z jižní strany hor. Ale nevím, teprve včera přestalo sněžit... Jsme v pořádku a posíláme pozdrav!“ (Ten pozitivní závěr prý kvůli manželce...)
Při premiéře v neděli 9. května od 11:00 rozhovor doprovodila sibiřská hudba hvězd world music (Yat-kha nebo Huun-Huur-Tu), ale etnické nahrávky.
Staňte se fanoušky pořadu Casablanca na Facebooku.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka