Komplex: Sleaford Mods jsou post post punk pro modré límečky a nejlépe se poslouchají v hospodě

13. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sleaford Mods

Jak dlouho vydrží s dechem, budou ty primitivní „motorik“ beaty od Andrewa Fearna pořád fungovat a udeří humor Jasona Williamsona ze čtvrté cenové stále na solar? To byly otázky, které jsme si pokládali před vydáním nové desky Eton Alive od nottinghamského dua Sleaford Mods – a odpověď je jednoznačně kladná.

Oslnili na Glastonbury, udělali track s Prodigy a britský Guardian je pokládá za národní hrdiny. Sleaford Mods se od koncertů v nejšpinavějších hospodách posunuli na velká pódia, ale srdíčko zůstává stále na ulicích – a zastávají se těch nejzranitelnějších, kteří snadno naletí populistickým politikům. Oproti předchozím explicitně politickým deskám, kde si zpěvák Jason Williamson utahoval z populisty Borise Johnsona (který má místo vlasů mop), změnili Sleaford Mods výraz.

Fearnovy beaty jsou bohatší a vícevrstevnaté a Williamsonovo punkové básnictví je introvertnější: ohlíží se za svým bojem s drogami a alkoholem, zkoumá odstíny britské maskulinity „napumpované masem“ nebo reflektuje život hvězdy, která si stejně musí nahazovat statusy na kapelní Facebook sama. A brexit je všudypřítomný, jako by definoval všechno, co Sleaford Mods dělají a prožívají. „Jedinou cestou je dialog,“ zpívá v jedné z největších hitovek Williamson, od kterého jsme dříve slyšeli spíš jenom spílání „trat“, „cunt“ a „fuck“.

Vedle Sleaford Mods reagují na současnou politickou situaci v Británii i jiné kapely, mezi nimi i „new wave motorik“ skupina Snapped Ankles. Zvířecí převleky vyměnili za kvádra developerů a kritizují postupující gentrifikaci Londýna. Proč je nejlepší referenční bod pro současnou scénu New Weird Britain seriál The Mighty Boosh? Pusťte si Komplex!

Playlist:

Holly Herndon – Eternal (4AD, 2019)
Snapped Ankles – Drink and Glide (The Leaf Label Ltd., 2019)
Sleaford Mods – The Mekon (self-released, 2007)
Sleaford Mods – When You Come Up To Me (Extreme Eating Records, 2019)
Sleaford Mods – Discourse (Extreme Eating Records, 2019)
Sleaford Mods – No One's Bothered (Rough Trade, 2019)
Saor – Monadh (Avantgarde Music, 2019)
JH1.FS3 – Every Little Detail (Dais Records, 2019)

Spustit audio