Kurátor Michal Novotný: Lidé by neměli chtít jednoduchá řešení

15. prosinec 2016

„V Čechách je mnohdy kontroverzní něco, co by nikde jinde ani nestálo za pozornost,“ glosuje Michal Novotný, letošní laureát Ceny Věry Jirousové, výtvarný kritik, kurátor a ředitel galerie Futura. „Kontroverzi je nutné pečlivě promyslet, připravit. A to se u nás podaří málokomu.“

„Jednoduchá řešení nefungují. Kdyby fungovala, dávno by je už někdo udělal,“ říká Michal Novotný, kterého portál Artsy.net zařadil mezi dvacet nejvlivnějších mladých kurátorů v Evropě. Pozice kurátora je pro něj spektrem dovedností, znalostí a kreativity. „Kurátoři mají často mindrák z toho, že nejsou umělci, že by vlastně rádi byli. Proto si myslím, že když si člověk uvědomí to, že je umělec, umožní mu to s ostatními zacházet stejně.“

Jako ředitel Centra pro současné umění galerie Futura akcentuje spíš kontext vybraných děl než téma. „Samozřejmě, že si mohou umělci dělat výstavy a organizovat se sami, ale častokrát je těžké, odlišit váš pohled, který se zobrazuje v tvorbě, od obecného pohledu.“ Pro publikum by měl být kurátor někdo, kdo pomáhá porozumět souvislostem, jejichž znalost diváci nemají. Neměl by nic vysvětlovat, ani nikoho k ničemu navádět.

České publikum na tom podle Novotného není nijak zvlášť špatně. Lidé mají vkus a dokazují, že kultura má ve společnosti své místo, i když je ještě hodně na čem pracovat. „Česká výtvarná scéna stále pracuje ve vzorcích undergroundu, jsme to „my proti nim“. Ale to znamená, že nemůžu říct někomu vedle sebe, že to dělá špatně, protože už jen tím, že to dělá, vykazuje revoluční činnost, která by neměla být kritizována. Je to takové dědictví scény před rokem 1989, se kterým se já osobně trošku potýkám,“ přiznává Novotný. A dodává, že je určitě potřeba vytrvat v kritice laciné provokace, která se podle něho stále často projevuje. Důkazem může být i letošní laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého, Matyáš Chochola.

„Doba, ve které žijeme, je mladá. Mládí vidíme mnohem častěji než stáří. Ale zároveň se mi zdá, jako by mládí zestárlo a zesmutnělo,“ odpovídá Michal na otázku, co ho momentálně zajímá. „Nostalgický mladý smutek je dnes hodně vidět, žijeme v době, která není jednoduchá, vidíme, v jaké krizi svět je, ale zároveň hodně sklouzáváme po povrchu.“

Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.