Kýbl - zajímavosti z popkulturního světa
V pořadu Factory Radia Wave vám představujeme to nejnovější, co se na hudební scéně urodilo. Poprvé tady uslyšíte nově nasazené skladby do vysílání RW, pozvánky na opravdu zajímavé koncerty a také zajímavosti z popkulturního světa. Ty obstarává rubrika Kýbl, jejímž tvůrcem byl tento týden Aleš Stuchlý.
1/ Po čase začínáme Kýbl velmi smutnou zprávou: v pátek 14. ledna zemřela Trish Keenan ze slavné britské psychedelické formace Broadcast. Zakládající členka kapely, která se dala dohromady v roce 1995 v Birminghamu, vynikala unikátním vokálním projevem inspirovaným 60. léty a výjimečným hudebním talentem. Předloni jsme na Radiu Wave pěli ódy na album Broadcast and the Focus Group Investigate Witch Cults of the Radio Age, kde už Broadcast tvořilo jen duo Keenanová-Cargill a grafický designer, DJ a spolumajitel labelu Ghost Box Julian House – to jsme ještě netušili, že půjde o poslední okultní vysílání.
Šlo o opus, který připomínal víc duchařskou koláž nežli standardní elektronickou desku. Snoubila se tam historicky poučená psychedelická estetika se zvuky a technologiemi ryze současnými. Broadcast se na ní projevovali jako neviditelní archiváři, kteří zručně lepili své halucinační skladby z útržků archaických mluvených nahrávek a hororových soundtracků, zvuků přírody i sborového zpěvu, do nichž organicky zapojovali hoboje, zvonce, anachronickou elektroniku i melodický britský folk. Meta-hudba, temný karneval a hlavně tvorba podněcující imaginaci. Těch 23 miniatur připomínalo soustředěné vysílání rozhlasové stanice, která k nám propasírovala svůj signál skrze vesmírnou mlhovinu. Díky Trish Keenanové a jejím dvěma kolegům jsme měli tu možnost poslouchat nahrávky, u nichž jsme mohli vzpomínat na věci, lidi a místa, jež jsem nikdy nespatřili. Sluší se připomenout, že Broadcast si pozoruhodným způsobem „přivlastňovala“ i populární kultura: skladba The Book Lovers se objevila na soundtracku k prvnímu dílu zběsilé parodické trilogie o Austinu Powersovi a píseň Before We Begin byla zase použita ve slavném lesbickém seriálu The L Word. Je tragédií, že Keenanová zemřela na relativně banální zápal plic a navíc ve věku pouhých dvaačtyřiceti let.
2/ Své nové album ohlásili američtí indie-rockeři The Strokes, odpovědní za rozdmýchání kytarové retro horečky počátku milénia. Deska, která ještě nemá titul, bude obsahovat 10 skladeb a vyjde 22. března. Podle slov členů kapely jde o materiál, „který měl být vzhledem ke svému zvuku nahrán mezi druhou deskou Room on Fire a zatím posledním, o poznání vlažněji přijatým opusem First Impressions of Earth.“ Co to bude znamenat v reálu, se dozvíme druhý jarní den. Každopádně Strokes už se – podle vyjádření na svých Facebookových stránkách - nemůžou dočkat, až nám svoje nové fláky zahrají naživo.
3/ Když máte animovanou kapelu, má to jednu velkou výhodu: můžete kdykoli vytvořit nového člena. Přesně to je případ Gorillaz, ke kterým se v posledních dnech přidal nový kumpán jménem The Evangelist. Postavička je výplodem fantazie fanouška kapely, jež si říká jirouta, jehož návrh zvítězil v soutěži, kterou Gorillaz na svých stránkách připravili pro své sklaní fans. Damon Albarn a Jamie Hewlett, který nového člena animovaného týmu ještě následně překreslil, zatím podali jen jeho stručnou kryptickou charakteristiku: „The Evangelist je protikladem postavy jménem The Boogieman, je světlem jeho stínu... o jeho povaze i zevnějšku kolují četné dohady“. Vy si každopádně můžete nového kresleného Evangelistu prohlédnout na stránkách www.Gorillaz.com
4/ Na závěr - pro odlehčení a finální zklidnění - ještě báječná zpráva pro všechny německé fanoušky a fanynky zpěváka Karla Gotta, ti se totiž 28. ledna dočkají nového alba svého idolu. Posluchači na něm najdou 21 písní: vedle novinek jako Im Leben zählen nicht die Jahre (V životě se roky nepočítají) nebo Mit dir bin ich stark (S tebou jsem silný) tvoří jeho jádro zpěvákovy známé hity s německými texty, které se většinou na CD objevují vůbec poprvé. K těm patří například píseň Sag' einmal Amore, kterou Češi znají jako duet Čau, lásko s Marcelou Holanovou, případně báječný song Du wirst es sein v češtině známější jako Zůstanu svůj. Album s názvem Hinter der Sonne - Lieder, die ich im Herzen trage (Za sluncem - Písně, které nosím v srdci) podle Gotta obsahuje jeho nejoblíbenější písně, které nahrál od roku 1968 do současnosti.
Deska vychází u vydavatelství Koch Universal Music, s jehož představitelem se prý Gott loni na podzim probíral svým osobním archivem. Pan Karel k tomu říká: "Když jsem držel tato stará vinylová alba opět ve svých rukou, vybavila se mi řada vzpomínek. Například doba, kdy jsem jako první umělec z východního bloku působil v Las Vegas, kde jsem se v roce 1967 setkal se svými idoly Dukem Ellingtonem a Frankem Sinatrou jr., nebo moje setkání s Johnem Lennonem a Yoko Ono v kanceláři firmy Apple v roce 1971 po rozpadu Beatles“. Zlatý hlas z Prahy, jak Karlu Gottovi v Německu přezdívají, ještě zdůraznil, že CD obsahuje mnoho písní jeho zesnulého přítele Karla Svobody. Mistr v bookletu dodává: „…napsal také mou osobní národní hymnu Včelka Mája“. A jaká je vaše osobní hymna?
Nejposlouchanější
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.