Lektor Pavel Kučera: Chlapi se spolu moc nebaví. A když, tak si rádi poměřují pindíky

18. duben 2021

„Co to dnes znamená být muž? Že umím nahodit wi-fi? Že umím řídit auto nebo si umím sám vyprat?“ ptáme se s nadsázkou s Pavlem Kučerou, lektorem a šéfem kurzů, které pomáhají klukům a chlapům na cestě za vědomým mužstvím.

Pavel byl od mládí vedoucím ve skautské organizaci a od dětství se staral o svou matku na invalidním vozíku. Táta s nimi během jeho mládí nežil, ale i přesto si Pavel vůči němu vždy zachoval kladný vztah. Náš host, nyní pětačtyřicetiletý otec dvou dětí, i proto už skoro dvě dekády řeší otázky mužství s mladšími i staršími.

Pavel Kučera

„Chlapi si spolu nepovídají. A když ano, tak spíš na pivu anebo v šatně a většinou si spíš takzvaně poměřují pindíky,“ říká Pavel. „My ty mladý kluky na kurzech učíme, že nemá cenu si neustále porovnávat nádobíčko. Každý máme svoje nedostatky a nejistoty. Cílem je sdílení a pochopení, co pro mě jako jedince znamená být chlap. Není na to žádná rovnice,“ vypráví své zkušenosti z přechodových kurzů, kde se chlapci ve věku 16–21 let učí poznat sami sebe a postarat se o sebe bez rodičů.

Poslechněte si další díl podcastu Pochlap se, kde lektor Pavel Kučera mluví o svém dětství s matkou na invalidním vozíku, vztahu s otcem, který ho nevychovával, a o otázkách přerodu v muže v dnešní společnosti.

Spustit audio