Liberatura o Libri prohibiti
Hostem Liberatury bude provozovatel knihovny Libri prohibiti Jiří Gruntorád. Knihovna vznikla v říjnu 1990, aby soustředila tzv. „zakázané knihy“, tedy produkci exilových a samizdatových vydavatelů.
U příležitosti oslav Sametové revoluce není od věci připomenout si, jak na tom byla česká literatura v době socialismu. Kromě té oficiální existovala i samizdatová a exilová a právě o „zakázaných knihách“ si budeme povídat s Jiřím Gruntorádem z knihovny Libri prohibiti.
S Jiřím Gruntorádem o knihovně Libri Prohibiti
Knihovna Libri prohibiti vznikla v říjnu 1990. Představuje v ČR ojedinělou sbírku, jejímž cílem je shromaždovat a zpřístupňovat širší veřejnosti co nejúplnější a nejkvalitnější sbírku knih, časopisů a dalších materiálů, které byly vytvořeny českým exilem, i veškerou dostupnou produkci domácí opozice.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.