Jsem železniční člověk, říká Rudiš. V novém románu pozoruje z okna vlaku tragédie střední Evropy

24. listopad 2021
Liberatura

Hrdinou nového románu Jaroslava Rudiše je devětadevadesátiletý důchodce Winterberg, člověk starý skoro jako Československo. Měl se naposledy rozloučit se světem a pokojně odejít na onen svět. Místo toho vyráží na monumentální roadmovie, akorát místo kabrioletu cestuje v evropských lokálkách a rychlících. Proč je Rudiš posedlý historií?

„Říkal jsem si, koho to bude zajímat? Dějiny, vlaky,“ přiznává autor, když mluví o své nejtlustší knize. „Asi je lepší si ji dávkovat, číst ji pomalu, není úplně jednoduché do ní proniknout. Můžete i pár stránek přeskočit.“

Jaroslav Rudiš

Rudiš naráží na záchvaty historie, které popadají jeho nového hrdinu Winterberga. Při cestě vlaky po celé střední Evropě se mu totiž často stane, že začne vyprávět o zdánlivě nepodstatných okamžicích dějin, které ale odkrývají nečekané souvislosti.

„Já jsem do té knížky dostal všechno, co vím o dějinách střední Evropy. Studoval jsem historii, jsem zkrachovalý historik. Ono se to ve všech knížkách objevuje, v Aloisi Nebelovi, v Grandhotelu, v Nebi pod Berlínem, ale tady to explodovalo,“ říká Rudiš. 

Jak vznikla postava otravného i kouzelného důchodce Winterberga? Jak se chovat v jídelním voze a která železniční trať v Evropě je ta nejhezčí? Poslechněte si Liberaturu, která si povídala s Jaroslavem Rudišem.

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio