Lidské postele jsou špinavější než pelechy šimpanzů, zjistila studie

17. květen 2018
šimpanz

Šimpanzi spí v čistějším prostředí než lidé. Vědci v Tanzanii prováděli stěry ve 41 šimpanzích hnízdech. Některé i kvůli sběru vzorků vyluxovali, aby zjistili, jaký hmyz v nich najdou. I když v opičích postelích našli více živočišných druhů, překvapivě nenašli téměř žádné bakterie, které se vyskytují na kůži, v trusu nebo na kůži.

Píše to vědecký web Phys.org. „Čekali jsme, že u šimpanzů najdeme také mnoho druhů parazitů, ale to se nepotvrdilo. Našli jsme čtyři. Ne čtyři druhy, ale čtyři celkem,“ prozradila udivená vedoucí výzkumu a doktorandka na North Carolina State University Megan Thoemmes. Podle Megan to vypovídá o tom, jak člověkem vytvořené příbytky ovlivňují jeho bezprostřední ekosystém. „Naše snaha o život v čistém prostředí ho svým způsobem zhoršila,“ dodává. Jonathan Eisen, evoluční mikrobiolog z Kalifornské univerzity, řekl pro web National Geographic, že ale za čistotu nepovažuje méně druhů bakterií a hmyzu v pelechu, ale jejich celkový počet. Nutno dodat, že šimpanzi si místo na spaní tvoří každý den znovu. Lidé obvykle spí v té samé posteli po dobu několika let.

 • Společnost
 • Krátká zpráva
 • Největší mrtvá zóna světa je velká jako Florida. Oceán se dusí

  23. květen 2018
  Moře – oceán

  Kalifornské Údolí smrti není ani přes své morbidní pojmenování tím nejnehostinnějším místem na Zemi. Totální mrtvou zónou je totiž oblast v Ománském zálivu, zjistili to nedávno vědci z britské University of East Anglia a ománské Sultan Qaboos University.

  V podobných zónách smrti je takový nedostatek kyslíku, že v nich nemůže existovat život. Absenci kyslíku způsobují klimatické změny, kvůli kterým jsou oceány čím dál teplejší. K rozšiřování zón přispívají i chemikálie z průmyslového zemědělství, které jsou do moří splachovány. Nově objevená oblast v Arabském moři má rozlohu 63 700 čtverečních mil, a je tak největší mrtvou zónou na světě, píše se na webu Business Insider. Ománská zóna je zhruba tak velká jako Skotsko nebo Florida a podle odborníků se stále zvětšuje. Vědci netušili, že je oblast bez života tak obrovská ani to, v jak špatném stavu zdejší moře je. „Oceán se dusí,“ popsal stručně situaci vedoucí výzkumu Bastien Queste. „Je to skutečně environmentální problém s hrozivými důsledky pro lidstvo, které je na oceánech závislé jako na zdroji potravy i pracovních míst.“ 

 • Speciálně upravené boty a pevný střed těla – vědci odhalili tajemství náklonu Michaela Jacksona

  23. květen 2018
  Z videoklipu k písni Smooth Criminal. Michaelu Jacksonovi i ostatním tanečníkům pomáhaly speciálně vyvinuté boty, které si nechali umělec a jeho kolegové v roce 1993 dokonce patentovat

  Fanoušci Michaela Jacksona obdivovali zpěváka nejen kvůli jeho hudbě, ale i pro jeho taneční pohyby. Ve videoklipu k jedné z nejslavnějších skladeb Smooth Criminal z roku 1988 předvádí s dalšími tanečníky speciální trik, kdy své tělo naklání dopředu, a to v úhlu přibližně 45 stupňů, což odporuje gravitaci.

  Kvůli neuvěřitelným výkonům si amerického zpěváka a tanečníka oblíbil i indický neurochirurg Nishant Yagnick, který se se svými kolegy rozhodl zkusit vysvětlit Jacksonovo mimořádné naklonění těla z hlediska vědy. „Není to ve fyzických možnostech člověka. Tělo se může naklonit maximálně do úhlu 25–30 stupňů, aniž bychom spadli. Také jsem to zkusil, a spadnul jsem. I ti nejvíce trénovaní tanečníci s dobře zpevněným středem těla dosáhnou maximálně takového úhlu,“ vysvětlil spoluautor studie Manjul Tripathi serveru CNN. Michaelu Jacksonovi i ostatním tanečníkům pomáhaly speciálně vyvinuté boty, které si nechali umělec a jeho kolegové v roce 1993 dokonce patentovat. Obuv má upravený podpatek s vyříznutým trojúhelníkem, který je možné zapřít třeba o hřebík upevněný v podlaze, jak je vidět kupříkladu na obrázcích na serveru BBC. „Je to velice důmyslný vynález. I kdybych měl na noze takové boty, nebyl bych schopný udělat 45stupňový náklon. Je k tomu potřeba opravdu hodně silný střed těla i silné Achillovy šlachy. Většinu váhy těla držíte při pohybu svaly, které takto běžně nevyužíváte. Můžete si tak natáhnout a zranit svaly a šlachy na nohou,“ upozornil vědec Manjul Tripathi. Třeba v Indii, kde je hodně fanoušků Michaela Jacksona, se prý někteří lidé při zkoušení tanečního pohybu zranili, protože dodnes neví, v čem trik spočívá.

 • Volňásek do jiného světa: Stáhněte si zdarma legendární střílečku Unreal

  23. květen 2018
  Ze hry Unreal

  Unreal je jedna z těch stříleček, které nabízí víc než akci – hutnou atmosféru a podmanivý svět, ve kterém se míchá sci-fi a středověk. Vyšla v roce 1998 a k dvacetiletému výročí si ji můžete stáhnout úplně zdarma.

  Časově omezenou narozeninovou akci připravil herní obchod GOG – hru najdete na homepage. Po rychlé registraci si můžete bez jakýchkoliv omezení stáhnout instalační soubor a ponořit se do hry, která je dnes srovnávána třeba s velikánem žánru Half-Life. Hlavním hrdinou Unrealu je jediný přeživší po havárii trestanecké vesmírné lodi, která ztroskotá na neznámé planetě, jejíž nelidští obyvatelé žijí pod nadvládou mimozemské rasy Skaarj. „Unreal je unikátní nejen proto, že je plný zajímavých mimozemšťanů, ale taky je sám pořádně mimozemský – na hony vzdálený střílečkám ze stejné doby,“ píše ve vzpomínkovém článku magazín Eurogamer. A když budete rychlí, můžete se i vy stát součástí příběhu, ze kterého se vyvinula série definující videoherní terén na roky dopředu. Čas máte do 23. května, akce končí v sedm hodin večer.

 • Olga Tokarczuk vyhrála jako první polská autorka Man Bookerovu cenu za knihu Běguni

  23. květen 2018
  Olga Tokarczuk v Maiselově synagoze v Praze

  Polská autorka Olga Tokarczuk vyhrála Man Bookerovu mezinárodní cenu za knihu Běguni. Je první polskou spisovatelkou, která toto prestižní britské ocenění získala. Man Booker Prize oceňuje cizojazyčné knihy, které byly přeloženy do angličtiny a v Británii vyšly v uplynulém roce. Tokarczuk si výhru 50 000 britských liber rozdělí s překladatelkou Jennifer Croft.

  Šestapadesátiletá Tokarczuk je autorkou 8 románů a dvou povídkových knih. V roce 2008 získala za knihu Běguni i nejprestižnější polské literární ocenění Nike. Tu stejnou cenu získala i v roce 2015 za Knihy Jakubovy, román o polském židovském náboženském vůdci z 18. století Jacobu Frankovi. V televizním rozhovoru tehdy Tokarczuk uvedla, že Polsko o sobě rádo uvažuje jako o „otevřené a tolerantní zemi“, ale neuzná to, jak špatně v historii zacházelo s Židy a dalšími menšinami. Vyjádření Tokarczuk vyvolalo kritiku nacionalistů a stala se kvůli nim terčem výhrůžek smrtí, píše web New York Times
  Mezi dalšími letos nominovanými autory byla například jihokorejská spisovatelka Han Kang, maďarský autor László Krasznahorkai nebo španělský autor Antonio Muñoz Molina. Výběr byl podle předsedkyně poroty Lisy Appignanesi složitý. Pro Tokarczuk ale prý nakonec rozhodlo to, že se jedná o spisovatelku „s báječným důvtipem, představivostí a literární elegancí“, cituje Appignanesi web The Guardian

 • Adamn! Creepy Teepee oznámilo další jména, přijede producentka Klein nebo rapper Adamn Killa

  23. květen 2018
  Adamn Killa

  Organizátoři kutnohorského festivalu Creepy Teepee, který oživí město o víkendu 6.–8. července, odhalili nová jména z programu. Vedle již oznámených Iceage nebo punkového písničkáře Calvina Johnsona vystoupí producentka Klein, rapová dvojice Adamn Killa a Killavesi nebo nedávno vzniklý projekt FLORA.

  Heslem desátého ročníku Creepy Teepee, o kterém nadšeně píše britský The Guardian i hudební server Electronic Beats, je: „Naše sny jsou vaše noční můry.“ Když se podíváme na další část letošního programu, můžeme potvrdit, že se alespoň nám pár snů splní. Poprvé společně v České republice vystoupí chicagský rapper Adamn Killa se zpěvačkou a přítelkyní Killavesi, spolu vydali minulý rok EP Lover Not a Killa, které je kolekcí rapových lovesongů – už teď si představujeme, jak se kutnohorskou Vitamínou bude během jejich vystoupení ozývat ikonický ad-lib „Adamn“. Premiéru bude mít u nás také producentka Klein z jižního Londýna, která minulý rok zaujala svým albovým debutem Tommy, kde se potkává nigerijský gospel, devadesátkový rave a výsledkem je polyfonie hlasů i beatů – deska vyšla u dobrého britského labelu Hyperdub a hudební časopis The Wire ji umístil na třetí místo v žebříčku nejlepších desek za rok 2017. Do parného léta přiveze FLORA severské beaty, tvoří jej stockholmský producent Varg a zpěvačka AnnaMelina – nový projekt je výsledkem spoluprací na Vargově sérii nahrávek Nordic Flora a dvojice zatím vydala debutové EP Impatience. Varg nevystoupí na Creepku poprvé, minulý rok předvedl zničující show s projektem The Empire Line, kde vyčníval hlavně „potetovaný násilník“ Isak Hansen z dánské noiseové scény. Po „testosteronové koupačce“ čekejte chladné pohlazení.

  Přečtěte si také report z loňského Creepy Teepee.

 • Většina spojů na české železnici jela loni podle statistik načas nebo měla jen minimální zpoždění

  22. květen 2018
  Vlak Českých drah

  České vlaky byly loni zřejmě nejpřesnější za poslední tři roky. Více než 90 % spojů totiž odjelo nebo přijelo včas nebo jen s minimálním zpožděním do pěti minut.

  Ukazují to statistiky Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) a Českých drah, se kterými pracoval server Zdopravy.cz. „SŽDC dosáhla tak zvané úspěšnosti plnění jízdního řádu ve výši 90,63 %, u Českých drah je to 90,5 %. Jde o absolutní plnění, které zahrnuje údaje za odjezdy z výchozích stanic a příjezdy do cílových stanic všech vlaků, a to s tolerancí do pěti minut. V dálkové dopravě bylo plnění 80,6 % a v regionální 91,3 %,“ řekl dopravnímu serveru mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. V případě celostátních dálkových vlaků se celá železnice dostala dokonce na nejlepší hodnotu za posledních čtyři roky, a to 83,16 %. Přesnost se ale naopak zhoršila u příjezdů dálkových vlaků. České dráhy ve výroční zprávě zároveň podrobněji zkoumají zpoždění, za která mohou samy a mohly je ovlivnit. Příčinou může být třeba závada na voze nebo lokomotivě. Celkem jde o 14,8 % všech zpoždění. Zbytek připadá na důvody na straně Správy železniční dopravní cesty, povětrnostní vlivy nebo tak zvaná importovaná zpoždění, která si přiveze mezinárodní vlak ze sousední země. Soukromé transportní firmy zatím údaje za minulý rok nezveřejnily, jednou ročně ale všichni železniční dopravci musí zveřejňovat zprávu o kvalitě poskytovaných služeb, která se zabývá i zpožděními. Z dostupných informací společnosti Leo Express za rok 2016 vyplývá, že později přijela necelá pětina spojů, při odjezdu se zpozdilo 4,7 % vlaků. Regiojet uvádí ve svých statistikách průměrné zpoždění, které předloni dosáhlo 9,4 minuty. Pokud by společnost počítala jen vlivy dopravce, bylo to 0,328 minuty. „Vliv na výši celoročního průměrného zpoždění měly zejména dopady velké výlukové a stavební činnosti SŽDC a četné mimořádnosti na trati,“ popsal RegioJet.

 • Ano, umělá inteligence umí vytvářet nové mapy pro Doom. Prostě se to naučila

  22. květen 2018
  03639978.jpeg

  Doom přišel na svět v roce 1993 a hned zaznamenal obrovský úspěch. Nových úrovní od té doby vzniklo nepočítaně, jejich autory ale zpravidla byli lidé. Teď však výzkumníci z milánské polytechniky naučili vytvářet hratelné úrovně umělou inteligenci.

  Píše o tom magazín Vice Motherboard. Podle hráčů, kteří si je mohli vyzkoušet, jsou prý „zajímavé“. Výsledky experimentu prezentovala odborná studie umístěná na repozitáři elektronických verzí článků ArXiv. K vytváření nových úrovní vědci využili generativní adversiální sítě, nedávnou novinku v oblasti hloubkového učení. Jejich konečným cílem je zkrátit dobu, kterou zabere vytváření nových her, tím, že automatizují vytváření úrovní. Herní vývojáři by pak měli víc času věnovat se skutečně tvůrčí práci. „Smyslem našeho výzkumu je přispět ke vzniku inteligentních nástrojů, které by tvůrcům úrovní pomohly vytvářet lepší úrovně s menším úsilím, nikoliv je nahradit,“ cituje magazín Vice Motherboard Edoarda Giacomella, jednoho z autorů článku. „Designéři by se mohli soustředit na tvůrčí a vysoce náročné stránky své práce, přičemž by úrovně vytvořené umělou inteligencí využili jako jakéhosi počátečního bodu.“ Neuronové sítě jsou algoritmy, které se „učí“ určitým postupům z velkých souborů dat a pak vytvářejí nové předpovědi, založené na tom, čemu se naučily. Podstatou generativních adversiálních sítí je to, že proti sobě stojí generátor a diskriminátor. Generátor se „učí“ na zadávaných datech – v tomhle případě to bylo více než 1 000 map úrovní Doomu – a vytváří podle nich nové. Jeho úkolem je oklamat diskriminátor, součást algoritmu, kterou musí přesvědčit, že tuto úroveň vytvořil člověk, nikoliv počítač. Umělá inteligence už dříve předvedla, že dokáže vytvořit nové úrovně pro hru Super Mario Bros. Některé, jako podvodní hrad, byly dokonce velice originální. Model použitý milánskými výzkumníky je flexibilní, umožňuje do už navržených úrovní zasahovat a pravděpodobně by mohl posloužit i v jiných oblastech herního designu. Možná tedy není daleko doba, kdy velkou část vývoje nových her převezme umělá inteligence a lidé budou řešit jen ty nejdůležitější otázky, vyžadující vysoce tvůrčí přístup.

 • Dánové porovnali satelitní snímky země s výskytem schizofrenie, přítomnost zeleně ji snižuje

  22. květen 2018
  Zeleň ve městě

  Vědci z Kodaňské univerzity vzali satelitní snímky Dánska z let 1985 a 2003. Změřili na nich množství zeleně a data porovnali s výskytem schizofrenie ve stejných letech z údajů Dánského národního registru. Zjistili, že pokud máte v okolí bydliště méně než 210 metrů čtverečních zeleně, je o polovinu pravděpodobnější, že se u vás rozvine schizofrenie.

  Píše o tom vědecký popularizační web ScienceNordic. O půlku větší pravděpodobnost zní hrozivě. Neznamená to ale, že jeden ze dvou obyvatel v husté zástavbě bude schizofrenní. Nedostatek parků, travnatých ploch, lesů a polí je pouze jedním z dalších faktorů, které mohou duševní zdraví negativně ovlivnit. Schizofrenii mělo pouhé procento zkoumaných, celkový vzorek byl téměř jeden milion lidí. „Schizofrenie se rozvine kombinací více faktorů, díky tomuto výzkumu víme o dalším,“ řekl profesor Merete Nordentoft z oddělení klinické medicíny Kodaňské univerzity. Předchozí výzkumy například ukázaly, že více zeleně ve městech také podporuje lepší mezilidské vztahy a motivuje lidi více sportovat, uklidňuje je a dětem dokonce pomáhá s rozvojem kognitivních schopností, píše ScienceNordic. 

 • Lars von Trier: Já jsem velmi pro MeToo, ale… a Björk jsem neobtěžoval, jen jsem ji objal

  22. květen 2018
  02347222.jpeg

  Když na podzim loňského roku islandská hudebnice Björk obvinila Larse von Triera ze sexuálního obtěžování, dánský režisér nařčení rázně odmítl, ale dál se k němu nevyjadřoval. Až teď.

  Mezitím čelila kritice i vyšetřování ze strany dánských úřadů produkční společnost Zentropa, kterou spoluzakládal a vedl. Na povrch vyplouvaly nepříjemné detaily z provozu studia, které lze hodnotit jako sexuální obtěžování, ponižování či šikanu. V centru obvinění se ocitl především von Trierův producent a jeden z podílníků firmy Peter Aalbaek Jensen. Výsledkem vyšetřování bylo, že se Zentropa zavázala zlepšit pracovní podmínky a zpřísnit dozor nad jejich dodržováním. Aby toho nebylo málo, Aalbaek Jensen slíbil, že „už nebude podřízené plácat po zadku“. Lars von Trier zase asi přestane objímat herečky. Protože to je to, čeho se prý jediného na Björk dopustil. „Dotkl jsem se jí, to je pravda,“ přiznal von Trier. „Objímám takto všechny své herečky. Protože ona si procházela něčím opravdu těžkým v roli: křičela, byla nemocná… Tak jsem jí prostě musel obejmout. Jestli někdo považuje objetí za obtěžování, tak nevím, jak budu dál pracovat, když se nebudu moct dotýkat svých herců. A myslím, že jsem se jí ani nedotýkal na žádných nevhodných místech.“ V té souvislost se také dánský režisér podělil i o svůj názor na hnutí MeToo. Podle něj je to dobrá věc, ale musí se s ní správně nakládat. Obává se hlavně nepodložených obvinění a nepravdivých informací rychle se šířících po mezinárodní informační síti. „Problém je, že internet je něco, o čem jsme ani netušili, že může tak intenzivně ovlivňovat naše životy. … Bojím se, že když někdo obviní někoho druhého z vraždy nebo něčeho podobného, tak už nebude považován za nevinného, dokud se neprokáže jeho vina.“