Lovecraft, papež Hadrián a všudypřítomná smrt. Rudimentary Peni chystají po letech novou desku

12. březen 2021

Britská kapela Rudimentary Peni patřila od svého vzniku počátkem 80. let k vlajkovým lodím anarcho-punku po boku Crass nebo Flux of Pink Indians. Přestože vystupovali spíše sporadicky, vysloužili si poměrně záhy kultovní status. Letos slaví nejen 40leté výročí od vydání prvního EP, ale chystají i nové album Great War. Při té příležitosti se Špína rozhodla podívat na historii kapely a na životní příběh frontmana Nicka Blinka.

Jádro trojice Rudimentary Peni, která se dala dohromady v roce 1980, tvořili kromě zpěváka a kytaristy Nicka Blinka ještě bubeník Jon Greville a basák Grant Matthews. Kapela neposkytovala téměř žádné rozhovory a i fotek z vystoupení se dá najít jen velmi pomálu.

Neměli touhu přiživovat mýty o rockových hvězdách nebo si dopřávat rokenrolové egotripy, promlouvat za ně měla především hudba. A taky veškerá grafika a obaly desek, které měl na svědomí právě Nick Blinko. Ten se totiž kromě hudby věnoval i výtvarné činnosti. Vystavoval různě po světě a výtvářel obaly desek i pro další kapely (Coil, Iron Lung a další).

Vedle malování a kreslení zajímala Blinka i literatura. Jeho obsese dílem H. P. Lovecrafta prosákla i do tvorby RP, sám Blinko i několik knih napsal. Ta poslední – The Haunted Head – vyšla u Davida Tibeta z Current 93 na jeho značce The Coptic Cat.

Rudimentary Peni se od začátku věnovali klasickým anarcho-punkovým tématům, jako jsou světová chudoba nebo práva zvířat. Zpočátku měli problémy na koncertech, publikum 80. let toužilo na pódiu vidět pankáče s barevnými číry a ve výstředním oblečení, což RP nesplňovali. Často tak docházelo k tomu, že je návštěvníci vykázali z pódia.

V roce 83, po vydání alba Death Church, si dala kapela na několik let pauzu, protože Grant Matthews sváděl boj s rakovinou plic. Ten byl nakonec úspěšný, nicméně smrt, morbidita a pohřební témata se i díky této Matthewsově zkušenosti staly neodmyslitelnou součástí jejich tvorby.

Další důležitou lyrickou složkou RP byly otázky duševního zdraví a psychiatrické péče. Vrcholem této tematiky se stalo album Pope Adrian 37th Psychristiatric, na kterém Blinko zpracoval své zážitky z psychiatrické léčebny, kde byl hospitalizován se schizoafektivní poruchou.

V jakých kapelách působil Nick Blinko před RP a odkud načerpal deathrockové základy? Proč Rudimentary Peni vystupovali pouze zřídka? Kdy přestal Grant Matthews poslouchat punk? Koho naštvala Blinkova lovecraftovská mánie? Jaké konspirační teorie se vážou k jejich nahrávce Pope Adrian 37th Psychristiatric? Za jakých okolností tvoří Nick Blinko své obrazy a proč se je kdysi snažil zasadit do záhonu? Poslechněte si celý díl Špíny o Rudimentary Peni a jejich frontmanovi Nicku Blinkovi!

autoři: Judita Císařová , Miloš Hroch , Honza Šamánek
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.