Neúplná dvojčata, která si navzájem dokončují věty. The Jesus and Mary Chain před 40 lety vypálili první singl
K příležitosti 40. výročí kapely The Jesus and Mary Chain jsme si pozvali našeho odborníka na osmdesátá a devadesátá léta Jana Krejču. Ve studiu jsme probrali aktuální formu věhlasného bratrského dua z Glasgow, dění v kontextu Velké Británie počátku osmdesátek a do jaké kulturní atmosféry vhodili William a Jim Reidovi se svérázným přístupem pověstný ruční granát.
„Sedíš doma na podpoře a sníš si o scénářích, kde se stáváš třeba novýma Damned nebo Bauhaus“, shrnul iniciační období kapely Honza. A tak nastává velký vysněný moment v podobě březnového večera roku 1985, kdy neuběhl ani rok od začátku jejich hudební dráhy a bratři Reidovi právě dohrávají proslulý koncert v North London Polytechnic. Fanoušci tehdy po pro JAMC typicky krátkém, chaotickém a hlavně hlučném setu vtrhli na pódium a snažili se rozbít vybavení kapely. Alex Petridis z deníku Guardian později zařadil tento moment na seznam klíčových momentů dějin indie rocku.
Přes svou drzost a tvrdohlavou suverénnost se jim po vydání úspěšného debutu Psychocandy podařilo dobít mainstream i s druhým albem Darklands. Nejproslulejší song April Skies se v roce 1987 v domácí hitparádě umístil na osmém místě. Když ale Jim musel téhož roku po potyčce s fanoušky během turné strávit noc ve vězení, bylo jasné, že se JAMC pověsti problémových sourozenců jen tak nezbaví.
Jako většina kapel zažili JAMC i jistou stagnaci kariéry, kterou se snažili prolomit určitým marketingovém přizpůsobením se americkému trhu s albem Honey is Dead. Navzdory tomuto ustrnutí i opakovaným dlouhým přestávkám a osobním rozepřím, nepřestali Jim a William Reidovi po dobu čtyřiceti let nikdy společně tvořit hudbu. A inspirovali tak nespočet kapel. Po sedmi letech vyjíždí na turné po Evropě s novým albem Glasgow Eyes, které je důkazem toho, že i dnes mají co nabídnout.
Čím konkrétně si JAMC podmanili posádku Špíny? Objevilo se násilí na koncertech spíš mimoděk nebo si o to koledovali vším okolo? Jak to vypadá s rytmickou sekcí kapely? Kde můžeme JAMC letos na jaře zachytit na jejich jubilejním evropském turné? Co za tracky si pro nás Jan Krejča přichystal? A má se vůbec v roce 2024 smysl zabývat jejich novou tvorbou? Poslechněte si celou Špínu s Janem Krejčou ze záznamu.
Související
-
Přelomová deska, kterou Sonic Youth navždy změnili pravidla hry. Goo letos slaví 30 let
Mnohými zatracovaná či opomíjená, dalšími zase adorovaná. Deska Goo od amerických Sonic Youth letos slaví 30 let.
-
Here we are now, entertain us. Nevermind od Nirvany slaví 30 let od svého vydání
Nirvana patří ke kapelám, jejichž poslech zásadně ovlivnil hudební vkus . Před třiceti lety vydalo trio v čele s Kurtem Cobainem svou přelomovou nahrávku Nevermind.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.