Přelomová deska, kterou Sonic Youth navždy změnili pravidla hry. Goo letos slaví 30 let

17. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sonic Youth: Goo (1990)

Mnohými zatracovaná či opomíjená, dalšími zase adorovaná. Deska, která svým způsobem zamíchala kartami alternativního rocku, opus Goo od amerických Sonic Youth, letos slaví 30 let od svého vydání a to jsme ve Špíně samozřejmě nemohli nechat bez povšimnutí. K vyprávění o tom, jak se odvíjel příběh přestupu undergroundové kapely pod velkou nahrávací společnost i proč je Goo tak zásadní, jsme si přizvali odborníka na zvazbené kytary i devadesátkové reálie Honzu Krejču.

Americká alternativně rocková kapela Sonic Youth má za dobu svého bezmála třicetiletého fungování na kontě okolo dvou desítek desek, k těm nejskloňovanějším patří Daydream Nation s obrazem Gerharda Richtera na obalu nebo Bad Moon Rising. Tou nejzásadnější, minimálně z pohledu života samotných Sonic Youth, je ovšem Goo, která letos oslavila 30 let od svého vydání.

Honza Krejča

Kapela, která do té doby patřila k perlám undergroundu a byla neodmyslitelně spjatá s kalifornským labelem SST, se totiž rozhodla podepsat smlouvu s velkou nahrávací společností Geffen. Co je k tomu vedlo a jak moc se to podepsalo na zvuku kapely, pověstné divokým vazbením kytar, chytlavými sloganovitými texty a výraznou basou Kim Gordon, nám pomohl definovat nadšenec a občasný hudební publicista Honza Krejča.

Prvotní informace, které ohledně nahrávání i zvuku výsledné desky prosakovaly mezi fanoušky, totiž mezi nimi vyvolaly značné obavy, kam se bude kapela ubírat. Přestup k velkému vydavateli si mnozí vykládali jako zaprodání se, Sonic Youth přitom chtěli především předejít chaosům s distribucí, jak tomu bylo u předešlé nahrávky, která se pořádně nedostala do obchodů s deskami. Zároveň se jim díky tomu otevřelo širší pole působnosti.

Než ovšem došlo ve Špíně na vyprávění historek z natáčení, museli jsme se vrátit na konec 80. let. Amerika béčkového herce Ronalda Reagana neskýtala mladým lidem mnoho perspektiv, undergroundové naštvané kapely buřily v garážích a po jejich úspěchu u mladých posluchačů začaly slídit velké nahrávací společnosti.

Sonic Youth

V čem je Goo tak zásadním albem a proč má smysl se k němu vracet? Jaká byla nálada v americké společnosti koncem 80. let a co prožívala tehdejší alternativní scéna? Co předcházelo vzniku alba? Jakým způsobem pracuje Kim Gordon s feminismem v textech skladeb a zároveň i klipech? Proč jsme si pouštěli The Carpenters? A jak se vliv Sonic Youth propsal do české scény poté, co Sonic Youth poprvé vystoupili v Praze v roce 1992? Vzpomínková Špína o jedné z nejdůležitějších desek alternativního rocku zodpoví nejen tyto otázky!

Playlist:

Sonic Youth Kill Your Idols
Mudhoney Halloween
Sonic Youth Computer Age
Sonic Youth Disappearer
Sonic Youth Kool Thing
The Carpenters  Superstar
Tom Is My Sugar Through The Passage

Spustit audio