„Máme právo na štěstí?“ ptá se v novém románu Petra Hůlová

12. červenec 2019
Liberatura

Jeden týden tráví desetiletý Miky se svými bratry u mámy, další pak v pekle, jak říká domovu svého táty, macechy a dvou nevlastních sourozenců. Nový román Petry Hůlové Zlodějka mýho táty přináší dětský a velmi nekompromisní pohled na střídavou péči a snaží se odpovědět na otázku, co je to vlastně právo na štěstí. 

„Žijeme v době, kdy vzrůstají nároky dětí nejen na štěstí, ale na leccos. Miky není ochotný situaci dospělých akceptovat, což je něco, co by se před dvaceti nebo padesáti lety nemohlo stát,“ vysvětluje Petra Hůlová. „Vidím to sama u svých dětí, jejich nároky na to, co chtějí, co pokládají za normální, do čeho mají ambici mluvit, to je něco jinýho, než když jsem byla malá já.“ 

Miky, který celý příběh vypráví, je dost komplikovaná postava – v jednu chvíli byste ho nejradši objali, jak je vám ho líto, a o odstavec dál už vás svrbí ruka, protože by za své spratkovské chování zasloužil pár facek. „Je raněnej, křehkej, citlivej, trpí, a zároveň je strašně krutej nejen k tátovi, ale i svý mámě. Má pocit, že ví, jak to má být, cpe svět dospěláků do nějaké své šablony, která je na jednu stranu dojemně čistá, ale z jiného pohledu manipulativně zrůdná a sobecká.“ 

Celkem nenápadně probleskují celým příběhem nejrůznější zmínky o suchu a vedru, nedostatku vody, o tom, že už vlastně nejsou žádní ptáci a část zvířat vyhynula. Podobně jako v předchozím románu Stručné dějiny Hnutí tak Petra Hůlová načrtává obraz světa, kdy klimatická změna není hrozba budoucnosti, ale všednodenní realita. „Chtěla jsem napsat knihu, kde bude tohle téma jen někde v pozadí, na které se nesoustředíte, ale je tam.“

Máme všichni právo na štěstí? A je v pořádku, aby děti dospělým mluvily do toho, jak žijou? Poslechněte si rozhovor s Petrou Hůlovou o jejím novém románu Zlodějka mýho táty.

autoři: Karolína Demelová , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.