Mantry a špinavá kytara. Václav Havelka s Andreou Knotkovou představují hudební projekt Golden Spine

25. říjen 2020

Václav Havelka, známý jako frontman kapely Please The Trees, a Andrea Knotková aka Iamme Candlewick vypustili pod jménem Golden Spine do světa pozoruhodné hudební album Universal Prayer. Starobylé indické mantry se na něm potkávají se zvukem elektrické kytary a kromě ústřední dvojice, která je srdcem projektu, na albu můžeme slyšet takové osobnosti, jako je Lenka Dusilová a ze zahraniční scény třeba Bonnie Prince Billy.

Album je plodem živého zájmu o tradiční indickou spiritualitu – ten je u Andrey, která je kromě jiných aktivit i instruktorkou jógy, hluboký a dlouhodobý, zatímco pro Václava jde o nový impulz, ke kterému jej přivedla jejich společná cesta do Indie.

Oba zdůrazňují, že je pro ně v Indii inspirativní a obohacující mimo jiné všudypřítomnost spirituality a to, že je přirozenou a mnohdy zcela neokázalou součástí každodenního života. Mantry pak vnímají jako způsob práce s vlastním nitrem a jsou pro ně důležitou součástí osobní spirituality.

Do kontextu indické tradice mantry zasazuje antropoložka a etnomuzikoložka Veronika Seidlová z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Ta zdůrazňuje, že z hlediska tradičního hinduismu mezi mantry patří jen několik jasně definovaných textů z védské tradice. Při jejich recitaci nebo zpěvu je vrcholně důležitá správná výslovnost a provedení – chyba může mít nepředvídatelné následky.

Mantry v tomto pojetí také nejsou považovány za hudbu v pravém slova smyslu – jsou zcela svébytnou kategorií duchovního projevu, která k duchovní hudbě nepatří.

Pokud vás zajímají tradiční i méně tradiční pohledy na mantry včetně toho, jak taková mantra v evropském hudebním provedení může znít, poslechněte si celý pořad.

autoři: Petr Wagner , Jan Škrob , Fatima Rahimi
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.