Manuál aneb Jak zacvičit s mediální hydrou

12. březen 2010

„Zakladatelé trancu. Vládci ambientu. Králové stadiónového housu. Kmotři techno metalu. Nejlepší raveová kapela všech dob!" I tyto svižné charakteristiky, jimiž britská dvojice Jimmy Cauty a Bill Drummond ohlašovala v roce 1997 svůj jednorázový návrat na hudební scénu, svědčí o jejich vyvinutém smyslu pro nadsázku a (sebe)ironii.

Ať už vzpomeneme kterýkoli z jejich promyšlených a přesně zacílených excesů (spálení milionu liber, střelba slepými patronami ze samopalu na udílení Brit Awards, převlek za senilní vozíčkáře při parodickém comebacku na scénu před 13 lety atd.), vždycky se před námi vyrýsuje obraz inteligentních mystifikátorů, kteří se pomocí podvratných taktik vzepřeli hvězdné mašinérii.

Jejich čtivě napsaná, sarkastickými komentáři protkaná kniha Manuál (1988), která se právě teď opožděně objevuje na našem trhu, je zřetelným produktem své doby: éry pozdního thatcherismu, kdy se publikum opájelo jalovým popem a každý muzikant bezmezně toužil po svojí chvilce slávy. Promyšleně strukturovaná hitmakerská příručka dua KLF s podtitulem Jak se dostat na vrchol hitparády vychází těmto tužbám vstříc, a zároveň je využívá k uštěpačným glosám a dokumentaci tehdejší reality.

01104721.jpeg

POSLECHNĚTE SI TAKÉ: Rozhovor s překladatelem a vydavatelem Jiřím Březinou z Odpolední session

Přes všechen lehkonohý styl, humor a ironický nadhled je Manuál knihou nejen zábavnou, ale i pronikavou. Provádí nás pozlátkem hitparádového cirkusu, aniž by mu přitakával. Cauty a Drummond během své kariéry dokonale pochopili konkrétní zákonitosti - týkající se hudebního průmyslu, života v kapele, výběru spolupracovníků nebo třeba náklonnosti kritiky či fanoušků, - jež dokážou čtenáři zprostředkovat chytlavě a přitom s grácií. Jejich výsměch popkultuře a s ní spojeným nezbytným procesům je navíc přesvědčivější tím spíš, že je veden z láskyplných pozic.

Ačkoli se to zdá vzhledem k radikálním proměnám hudebního průmyslu nepravděpodobné, Manuál obstojí z valné části i po dvaadvaceti letech od svého vzniku. Většina kapitol má obecnější přesah a jejich síla až na výjimky nestojí a nepadá s dobovými a geografickými detaily.

Drummondovu a Cautyho brožuru je lepší číst jako vtipnou sebereflexivní zpověď, chytrý „metafyzický žert", než coby doslovný návod. Jejich nebojácný průnik do mediální logiky a morálky světa pop-music pak lze bez problémů označit za nadčasový.

Jimmy Cauty, Bill Drummond: Manuál (Jak se dostat na vrchol hitparády). Překlad Jiří Březina. Vydali Jiří Březina a Jakub Janďourek, České Budějovice, 2010. 170 stran.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.