Marie Lukáčová: Když jsem byla těhotná, bála jsem se, že jako umělkyně skončím

15. únor 2019

Na brněnské FaVU studovala Marie Lukáčová malbu a magisterské studium absolvovala v ateliéru supermédií na pražské VŠUP. Spoluzakladatelka feministické skupiny Čtvrtá vlna má aktuálně v pražské galerii Kostka v MeetFactory výstavu Magie v době konjunktury. „Jsem hrozně soutěživá, což v umění není relevantní. Asi se z toho zblázním,“ říká o své nominaci v jubilejním 30. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého.

„Když jsem vyšla školu, naplánovala jsem si takový dlouhodobý projekt, který jsem pojmenovala polyamorie, magie, ekonomie. A teď se poprvé stalo, že jsem ty plány skutečně dodržela,“ říká Marie o své nové výstavě v galerii Kostka, ve které zkombinovala mimo jiné malby na zeď s videoinstalací. „Ústřední věcí je videoklip, což je v podstatě song o penězích a cash flow. Video mi přijde obecně důležitým médiem, protože má moc předat informaci daleko snadněji než třeba fotografie nebo obraz,“ vysvětluje Lukáčová, která začínala jako malířka, ale statická tvorba jí postupem času přestala stačit, a tak ji začala rozvíjet k pohybu právě pomocí videa.

„Být v umění soutěživý není moc relevantní,“ říká na adresu své nominace na 30. Cenu Jindřicha Chalupeckého. „Jakmile se do něčeho takového přihlásíte, musíte čelit faktu, že v umění v podstatě nejsou žádná jasně daná kritéria, podle kterých budete vybraná, jako třeba ve sportu. Beru to především jako příležitost vystavovat v hezkých prostorách s fajn lidmi a to ostatní si nepřipouštím,“ dodává.

Je podle Lukáčové české umění otevřené k umělkyním-rodičům? Co ji baví na intervencích do veřejného prostoru? Poslechněte si celý rozhovor s Marií Lukáčovou.

 

Spustit audio