Maskovaní vysokoškoláci upozorňují na vykořisťování a bossing ve vyhlášených boloňských restauracích

Centrem Boloně, která je proslulá kvalitními restauracemi a špičkovými pekárnami, už několik měsíců pochodují maskovaní členové skupiny Il Padrone Di Merda (Mizerný šéf). Poukazují na vykořisťování a sexuální zneužívání servírek a číšníků.

Skupina patnácti lidí přichází k vyhlášené pekárně v ulici Strada Maggiore a vylepuje do jejích výloh nálepky s nápisem „Toto místo má mizerného šéfa“, zatímco jeden z aktivistů čte svědectví zaměstnance o tom, že nedostal čtyři měsíce žádný plat. Kolemjdoucí – turisté i místní – se zastavují a majitel podniku se kritikům snaží strhnout masky, vzít megafon a nakonec volá policii. Skupina maskovaných mizí v davu. Od ledna skupina už takhle označila šestnáct podniků. V Boloni, bohatém univerzitním městě, kde připadá jedna restaurace nebo kavárna na 37 obyvatel, kvete černý trh s pracovní sílou. V šedé ekonomice se tu nachází víc než 70 % pracovních míst, což je hodně i na Itálii, kde jsou nehlášená pracovní místa běžná. Tenhle systém a dostatek vysokoškoláků, kteří si potřebují přivydělat, podněcuje zaměstnavatele k nefér chování vůči podřízeným. Hnutí Il Padrone Di Merda vzniklo poté, co skupina mladých lidí začala na sociálních sítích sdílet příběhy svých pracovních zkušeností a nacházela stále víc lidí s podobnou zkušeností. Mají už tak za sebou veřejný shaming baru, kde docházelo k sexuálnímu obtěžování servírek, nebo pizzerie, kde se děl bossing. Boloňské úřady se zatím staví spíš na obranu provozovatelů. Městský úřad vyhověl majiteli baru, který byl hnutím nařčený z neplacení mezd, a požádal Facebook, aby stránku Il Padrone Di Merda zablokoval. Ta ale zůstává aktivní. Už dřív taky Facebook ve spolupráci s americkými úřady odmítl odhalit totožnost majitelů anonymních profilů, kteří k hnutí patří. Aktivit Il Padrone Di Merda si všímá britský deník The Guardian.

Spustit audio
 • Tým mladých designérů navrhl talíře z hovězí krve, která najde běžně jen malé uplatnění

  23. říjen 2019
  Talíř z hovězí krve, práce studia Morfujeme

  Nádobí tmavě purpurové, až černé barvy – tak vypadají hluboké talíře navržené týmem mladých designérů, k jejichž výrobě použili krev ze skotu, která by jinak skončila jako odpadní materiál.

  S nápadem přišli Valérie Záhonová a Petr Vykoukal, studenti Ateliéru produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, společně s absolventem Ateliéru skla Davidem Černým. Ti dohromady tvoří studio Mofujeme. Ve svém projektu 2nd blood se snaží najít další uplatnění pro jateční materiál. „Lisováním z krve vytváříme talíř, tedy produkt, který je médiem spojujícím potravinu s materiální rovinou. Prezentace materiálu v podobě talíře zároveň upozorňuje na fakt, že lidé přestávají vnímat původ surovin a věcí, které je obklopují,“ píše se na stránkách ateliéru. Trojice představila svůj projekt na uplynulém Designbloku.

 • Kluk z plakátu, umělkyně avatarka anebo Mica Levi. Letošní „portrétní“ PAF hlásí první jména

  23. říjen 2019
  Umělkyně avatarka působící ve virtuálním prostoru LaTurbo Avedon

  Olomoucký festival PAF – nebo také Přehlídka filmové animace a současného umění – chystá letos už 18. ročník a vyhlašuje první jména, na která se můžeme v areálu Konviktu i na dalších místech, kde se festival odehrává, těšit.

  Zastřešujícím tématem je letos portrét – umělecký žánr patřící minulosti, který se díky internetu a sociálním sítím přesunul do sféry digitálních kamufláží, avatarů a masek, a jde tak víceméně chápat jako metafora naší přítomnosti na sociálních sítích. V rámci „portrétní“ edice PAFu se do Olomouce dopraví britská hudebnice Mica Levi, známá především pod přezdívkou Micachu, pod níž vydává nahrávky míchající post-punk, experimentální pop či dub a zároveň je i autorkou soundtracků k filmům (Under the Skin, Jackie, Monos). Mica Levi nepřijede sama, ale v doprovodu souputníků z jejího labelu a platformy pro performance a umělecké aktivity CURL – s producenty Coby Seyem a Brother May.

  Kromě platformy CURL se představí i umělkyně avatarka působící ve virtuálním prostoru LaTurbo Avedon. Ta vystavovala například na berlínském festivale Transmediale či v londýnském The Barbican Centre. Na PAFu se předvede s výstavou v Muzeu umění Olomouc a videopřednáškou.

  PAF také kompletně uvede československý animovaný seriál z přelomu 60. a 70. let O klukovi z plakátu. Ten dokonale splňuje jednotící téma festivalu, virtuální otisk chlapce zde v dvojrozměrné podobě sestupuje do reálného světa. Jednou z největších novinek letošního festivalu, který se uskuteční 5.–8. prosince, je také vyhlášení výsledků soutěže Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let.

 • „Přečtěte za sto let“ – Karl Ove Knausgård a další spisovatelé píší pro budoucí generace

  23. říjen 2019
  03804233_0.jpeg

  Jeden z nejznámějších norských spisovatelů současnosti Karl Ove Knausgård píše knihu, která se ke čtenářům dostane až v příštím století. Je už šestým autorem, který se rozhodl zapojit do projektu Future Library.

  Teprve až v roce 2114 se totiž pokácí zhruba tisícovka stromů, které od roku 2014 rostou v lese Nordmarka u Osla s jediným záměrem – aby se na papír z nich připravovaný knihy natiskly. „Je to tak úžasný nápad – moc se mi líbí ta myšlenka, že budete mít čtenáře, kteří ještě ani nejsou na světě. Je to jako poslat jim malou loďku z naší doby,“ cituje Guardian autora šestidílné autobiografické série Můj boj. Knausgård knihu prý už píše, detaily ale říct nechce. Ačkoliv nikdo z jeho blízkých si už dílo nepřečte, sám říká, že cítí morální a etickou zodpovědnost vůči těm, o kterých kdy psal. „Kdybych chtěl teď psát o lidech, co mě obklopují, mysleli byste si, že by bylo stoprocentně možné posunout hranici čestnosti, protože to nebudou číst. Ale není v tom žádný rozdíl, máte ty stejné závazky,“ dodává Knausgård. Podle serveru Guardian dodá Knausgård rukopis díla 23. května 2020. Ten bude, stejně jako knihy dalších autorů, následně čekat ve speciální, dřevem lemované místnosti, která se má otevřít v Deichmanově knihovně v Oslu. Tam bude umístěna i kniha Margaret Atwood, Davida Mitchella nebo Elif Shafak – ti všichni jsou do projektu Future Library zapojeni a své knihy už odevzdali. Každý rok na podzim se vždy přidává další spisovatel.

 • Pro horolezce neexistují hranice, řekli si v Turnově a udělali pro ně muzeum

  23. říjen 2019
  Muzeum horolezectví v Turnově

  V Turnově mají od září novou expozici horolezectví, kterou její autoři z pražského studia Hipposdesign pojali jako horskou krajinu. Plášť budovy, jejíž části pochází ze 70. let, vytvořili z dřevěných latí. Muzeum horolezectví patří pod tamější Muzeum Českého ráje.

  Jak píše server o architektuře EARCH, expozice není věnována pouze pískovcovému lezení, které je typické pro lokalitu Českého ráje, ale návštěvníky seznámí i s vývojem a podstatnými událostmi této sportovní disciplíny. Na místě jsou k vidění i originální pomůcky, které si vyrobili samotní horolezci, a nejen děti ocení tamní interaktivní prvky. Každý, kdo se v muzeu ocitne, by si měl připadat jako na horách. Expozice je proto vyrobena z březové a dubové překližky, která je ukotvena do nosných dřevěných profilů. Vše doplňuje originální i typizovaný mobiliář. Procházce krajinou dodává přírodní ráz i veliký obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou od Mikoláše Alše a dalších autorů z roku 1895. Část, jež je věnována vysokohorskému lezení, má v příštích letech doplnit výstava o fotografovi a horolezci Vilému Heckelovi. Vše podle webu muzea stálo 45 milionů korun, z čehož 85 procent pokryla dotace Evropské unie. Projekt Pro horolezce neexistují hranice vznikl v rámci podpory přeshraniční spolupráce Česka a Svobodného státu Sasko, jedné ze spolkových zemí Německa.

 • Bude slavit Rekonstrukce? Český krátký film je nominován na cenu Evropské filmové akademie

  22. říjen 2019
  Z krátkého filmu Rekonstrukce

  Český film Rekonstrukce se probojoval mezi pět nominovaných snímků na cenu Evropský krátký film roku 2019 od Evropské filmové akademie. Rekonstrukce se věnuje sedmnáctiletému Oldovi, který čeká ve vazbě na soud. Vítěz bude oznámen 7. prosince v Berlíně.

  Všední vazební život je přerušován Oldovými vzpomínkami na policejní rekonstrukci chvíle, díky níž skončil ve vazbě a která mu převrátila život vzhůru nohama. Film režírovali Jiří Havlíček, který má podle webu Evropské filmové akademie na kontě už dva krátké experimentální filmy, a Ondřej Novák, pro nějž je Rekonstrukce prvním krátkým fiktivním snímkem. „Od první myšlenky do finálního střihu to trvalo dva roky a pár týdnů,“ říká v rozhovoru na webu akademie Havlíček. Oba tvůrci už pracují na nových snímcích. Havlíček se věnuje zapomenutému seriálu ze sedmdesátých let. Novák dokončil další krátký film a teď píše scénář pro svůj první celovečerní film. „Bude to volná adaptace jednoho podivného setkání s mým otcem, které se odehrálo před několika lety v Itálii,“ popisuje Novák.

 • Pomalu, ale jistě. Nejstarší lenochod světa oslavil 50. narozeniny a zlomil tak světový rekord

  22. říjen 2019
  Lenochod Paula oslavila 50. narozeniny a stala se nejstarším příslušníkem svého druhu na světě

  Samička lenochoda dvouprstého Paula žije v zoo v Halle v Sasku-Anhaltsku společně s dalšími dvěma lenochody a tlupou opiček z čeledi mirikinovitých. Narozeniny má Paula oficiálně sice už 14. června, ale velké oslavy se letos dočkala i 20. října, na který připadá Světový den lenochodů.

  Byla totiž zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší lenochod světa. Lenochodí pramáti se přistěhovala do Halle v roce 1971, kdy jí byly asi dva roky. Dlouhá léta se ale všichni domnívali, že jde o samečka. Paulina skutečná identita se prozradila až při ultrazvuku v roce 1995. Ačkoli při přepočtu na lidský věk je Paule už 90, zůstává podle ošetřovatelů Paula stále velmi energická. Obvykle se lenochodi ve volné přírodě dožívají 20 let, v zoologických zahradách 30 až 40 let.

 • Vědci umí opravit části DNA. Tvrdí, že je to podobné, jako když píšete v textovém editoru

  22. říjen 2019
  DNA - geny - genom

  Nový způsob, jak upravit DNA, může napravit 89 procent chyb v genetické informaci, které způsobují nemoci. Tvrdí to američtí výzkumníci. Metoda, jež se nazývá prime editing, se popisuje jako genetický textový editor, který dokáže přesně přepsat genetický kód.

  Jak píše server BBC, vědci už tuto technologii použili při opravě mutací v laboratorních podmínkách. Patřily mezi ně i ty, jež způsobují chudokrevnost srpkovitého erytrocytu. Výzkumný tým z amerického Broad Institute MIT tvrdí, že metoda je „velmi precizní a víceúčelová“. Zdůrazňuje však, že výzkum je pouze na začátku. Během studie, kterou otiskl vědecký žurnál Nature, se prime editing použil na to, aby se přesně vložily či odstranily sekce DNA. Technologii si každý může představit jako stisknutí klávesové zkratky Ctrl + F, jež se používá pro hledání kousku textu, který chce uživatel změnit. Pak stačí zadat Ctrl + C a Ctrl + V na to, aby se do vyznačeného místa zkopíroval nový text. Prime editing používá DNA vyrobenou v laboratoři a k editaci genetické informace dochází za pomocí enzymů. Kromě vědců z MIT se na vývoji této metody podíleli i ti z Harvardovy univerzity.

 • 7letý podnikatel z Finska vynalezl praktickou pomůcku do sauny – ručník, do kterého se oblečete

  21. říjen 2019
  7letý podnikatel z Finska vynalezl praktickou pomůcku do sauny – ručník, do kterého se oblečete

  Finsko je zemí jezer, lesů a saun. Donedávna bylo také rodištěm řady inovátorů přicházejících s převratnými nápady v různých oblastech lidské činnosti. Nepříznivý sestupný trend možná pomůže zvrátit klučina z městečka Jämsä – jeho nejnovějším vynálezem je „nositelný ručník“.

  Opravdu malé děti chtějí být prodavačkami, popeláři nebo astronautkami. Sny Jiriho Lindéna byly poněkud přízemnější. „Když mu byly 3 nebo 4 roky, tak prohlásil, že chce jednou vést svou vlastní firmu,“ tvrdí Jirho maminka Katja. „Měli jsme z něho legraci, ale teď to vypadá, že to má fakt v krvi.“ Vše začalo pro Finsko příznačně v sauně. „Bylo by fakt skvělé, kdyby na ručnících byla nějaká poutka, protože pak by držely na těle,“ řekl jednoho letního dne roku 2018 Jiri své matce, když se zchlazovali po pořádném saunování. Z letmého nápadu se zakrátko stal prototyp, jehož patent si rodina zaregistrovala. „Ručník, který drží“ – tak zní slogan, který Jiri pro svůj vynález vymyslel. Nyní se snaží originální nápad udat větší společnosti, která by zajistila jeho průmyslovou výrobu a distribuci. V mezičase rodina Lindénova dělá vše proto, aby „nositelný ručník“ co nejlépe zpropagovala. Sklidil prý fenomenální úspěch během finského Dne saunování, kdy Jiri společně s tatínkem hráli fotbal odění jen do svého vynálezu. „Lidi se podivují, že něco takového nenapadlo někoho jiného už mnohem dřív, že nikdo ani nepomyslel na tak jednoduchou věc,“ svěřuje se maminka Katja. „To jen dokazuje, že bychom se občas měli odpoutat od každodenního shonu a zkusit naslouchat dětem. Mají tolik dobrých nápadů.“ Zprávu přinesl web finské veřejnoprávní televize YLE.

 • Teletext v Česku nehyne na úbytě, říká jeho vedoucí v České televizi. Navíc je dostupný i na webu

  21. říjen 2019
  Teletext

  Teletext v České televizi hned tak neskončí. Tvrdí to jeho vedoucí Jan Zeman, který tím reaguje na to, že se ho BBC rozhodla vypnout. Celý teletext má v ČT na starosti celkem devět lidí, kteří zajišťují provoz 1500 stránek plných informací z domova, ze světa, sportu, ale také o televizním programu či počasí.

  „U nás začalo teletextové vysílání o 14 let později, v roce 1988. Ještě rychleji postupovala BBC v oblasti digitálních interaktivních služeb, včetně proměny analogového teletextu do digitální internetové formy,“ popisuje rozdíly mezi českým a britským teletextem Zeman v rozhovoru pro server Lupa, jenž se zaměřuje na český internet. Vedoucí teletextu ČT navíc připomíná, že Británie je v této oblasti napřed nejen před Českem, ale i před celou Evropou. Již v roce 1999 totiž BBC spustila takzvaný MHEG s videoobsahem, což je obdoba v Česku známé HbbTV. „Souběh analogového teletextu Ceefax a digitálního MHEG teletextu trval dalších 13 let – do října 2012, kdy byl po bezmála čtyřiceti letech ukončen britský analogový teletext. V roce 2020 tedy nekončí provoz klasického teletextu, ale teletextu ve službě nazvané Red Button +,“ vysvětluje Zeman. Teletext na ČT 1 podle dat za minulý rok navštívilo 709 tisíc lidí měsíčně. U stanice ČT sport to bylo 542 tisíc čtenářů za měsíc. Navštěvují jej především starší lidé a ti, kteří chtějí stručný přehled událostí. „Podobně jako v HbbTV, tak i v teletextu dosahujeme nejvyšších čísel například během MS v ledním hokeji. V ‚běžných‘ dnech máme nejvíce čtenářů o víkendech,“ říká Zeman, podle něhož je největší zájem o počasí, sport, zprávy z domova i ze světa či o aktuální změny v TV programu. Teletext je navíc přístupný i na webu ČT, třeba na straně 495 najdete informace o vybraných koncertech.