Městečko na Sardinii prodává domy za euro, nový majitel je ale musí zrekonstruovat

1. únor 2018
Městečko na Sardinii

Malé městečko Ollolai, ležící uprostřed Sardinie v horách, rozprodává v současnosti stovky opuštěných a zchátralých historických domečků. Jeden nabízí za euro. Rekonstrukci musí majitel provést do tří let, podle odhadů přijde v přepočtu na více než 507 000 korun.

„Počátky našeho městečka se datují až do období pravěku. Mým cílem je zachránit naše jedinečné tradice a předejít tak úplnému zapomnění. Vždy jsme byli vytrvalí a nedovolíme, aby naše městečko umřelo,“ cituje server CNN starostu Ollolai Efisia Arbaua. Městečko totiž, stejně jako spousta dalších míst, musí čelit výraznému vysídlování. Za posledních 50 let se počet obyvatel snížil o asi 42 procent, narodilo se jich přitom jen pár. Důvodem je mimo jiné to, že mladí lidé odcházejí do větších měst. Domy jsou opuštěné a nikdo se o ně nestará. Starosta tak loni oslovil původní majitele staveb s tím, jestli by městu rozpadající se domky nevěnovali. Následně je začal nabízet. Zatím se prodaly tři. Dalších zhruba sto investorů podle serveru Inhabitat projevilo zájem, mezi nimi třeba lidé z Ruska nebo Austrálie. 
Jedním z prvních „zachránců“ je stavař v důchodu Vito Casula, který si koupil dvoupodlažní dům. Zrekonstruoval ho pomocí materiálů šetrných k přírodě a opravil původní nábytek, aby zachoval styl domu. „Bydlíme poblíž a často jsme sem jezdili. Moje manželka si jednou všimla v novinách inzerátu a to byla jasná příležitost. Tohle tiché městečko je zmrazené v čase a je ideální pro každého, kdo trpí stresem a potřebuje pauzu. Čerstvý vzduch, žádný smog a skvělé výhledy totiž mají léčivou sílu – kosti a záda už mě vůbec nebolí. Lidé jsou tu tak otevření, až máte pocit, že jste doma. Když jdu do baru, sousedi mi nikdy nedovolí za nic zaplatit a neustále nás zvou na oběd nebo večeři,“ láká investory jeden z nadšených majitelů.

 • Společnost
 • Krátká zpráva
 • Učit se z historie? Rusové před mistrovstvím ve fotbale zakrývají domy plachtami s potiskem nových

  25. květen 2018
  Samara, Rusko

  Do Ruska se už brzy sjedou fanoušci fotbalu na mistrovství světa. Země se proto snaží města, ve kterých se utkání budou odehrávat, zkrášlit. V Samaře byl letos dostavěn obrovský stadion, který podle Radio Free Europe stál asi 300 milionů dolarů, a na opravu města Samara bylo vyčleněno 78 milionů dolarů. Za tuto částku se toho ale asi moc udělat nedá, proto v Samaře vyřešili problém chátrajících domů tím, že jejich fasády překrývají plachtami s potiskem hezkých domů.

  Další budovy schovali za neprůhledný plot, domy stlučené z křivých prken přetřeli jednotnou barvou. Obyvatelka Samary si Radiu Free Europe stěžovala, že mohli nejdříve starou barvu seškrábat, protože nový oranžový nátěr se teď velmi snadno loupe. Podobnou fintu Rusové nepoužívají poprvé, kulturu mistrného zakrývání nedostatků praktikoval již v 18. století diplomat a politik Grigorij Potěmkin. Stadion v Samaře podle agentury Reuters trvalo postavit déle, než se očekávalo, a stavební úpravy provázely značné komplikace. Na první utkání Srbsko–Kostarika se ale nakonec stadion podařilo postavit. Ruské mistrovství světa ve fotbale má být jedno z nejdražších v historii.

 • Stáhněte si z webu pražské knihovny zdarma e-knihy. Najdete tu Joyce, Urbana nebo Hůlovou

  25. květen 2018
  James Joyce

  E-knihy zdarma ke stažení nabízí Městská knihovna v Praze už více než 10 let. Každý měsíc ale nabídku rozšiřuje o nové tituly.

  Od letošního května si tak můžete z jejího webu stáhnout třeba Dubliňany nebo Portrét umělce v jinošských letech od Jamese Joyce v překladu Aloyse Skoumala. Vyplatí se ale zapátrat i ve starší nabídce. Samozřejmostí jsou klasiky jako kompletní dílo bratří Čapků. Najdete tu celou řadu titulů například od Miloše Urbana nebo Petry Hůlové. Jenom za letošní rok na webu knihovny přibylo 169 e-knih zdarma ke stažení. To by vám na léto mohlo stačit. Začít můžete Utrpením mladého Werthera od Goetheho nebo nastartujte svůj vzestup k moci podle Machiavelliho Vladaře.

 • Jak se krmí sýkorčata? Sledujte online desítky hnízdících ptáků po celé zemi

  25. květen 2018
  Ptačí mláďata v hnízdě

  Projekt České zemědělské univerzity umožňuje sledovat ptáky v hnízdě. Kamery a snímače zvuku jsou namontovány v přibližně 50 hnízdech rozmanitých druhů ptáků.

  Na webu Ptáci online můžete sledovat například růst mladých sýkory koňadry v hnízdě na základní škole v Berouně nebo tlusté, kropenaté mládě špačka ze Světlé nad Sázavou. Řadu hnízdících ptáků můžete sledovat i živě. Seznam všech „chytrých hnízd“ s odkazy na kamery najdete zde. Sledování hnízdících ptáků neslouží jen pro potěchu ptačích fanoušků, projekt je přínosný pro ornitology. V sídlech ptactva jsou kromě kamer a snímačů zvuku nainstalovány také senzory teploty, světelné intenzity, vlhkosti a tlaku. Ze záznamů i živých přenosů také získávají nová data o chování ptáků, například to, jak se ptačí rodiče starají o mládě, které se zatoulá na okraj. „Přestanou si ho všímat, nekrmí ho a ono zahyne,“ uvedla ČTK koordinátorka Markéta Zárybnická. „Zjistili jsme třeba i to, že vrabec dokáže rozbít a vyházet vajíčka mnohem většího špačka obecného proto, aby zahnízdil. Sledujeme také obranné chování, když se objeví vetřelci,“ doplnila Zárybnická. Získaná data slouží také jako podklady vysokoškolákům pro bakalářské práce, školáky a předškoláky učí o přírodě a ekologii. Partnerský pár reheků a jejich sedm nevylíhnutých potomků fascinuje děti z Mateřské školy Trhanovské náměstí, které reheky pojmenovaly a o dění v hnízdě mají dokonalý přehled.

 • Bojíte se, nebo těšíte? Damon Lindelof v TV seriálu zremixuje kultovní komiks Watchmen

  24. květen 2018
  Superhrdinové Alana Moorea Watchmen se dočkají TV adaptace

  V nové televizní adaptaci kultovního komiksu Watchmen se objeví postavy jako Angela Abar, Old Man, Red Scare nebo Pirate Jenny. Nic vám to neříká? Tak se podržte, protože tohle může být jízda…

  Showrunner Damon Lindelof (Lost, Leftovers) se totiž rozhodl původní předlohu řádně protřepat, časově posunout děj do současnosti a obsadit novými charaktery. Lindelof, klíčová postava legendárního seriálu z tropického ostrova s ledním medvědem a tlačítkem, které se musí denně mačkat, tvrdí, že se v seriálu představí „nové tváře a nové masky, za kterými se budou ukrývat“. Aby hyperprotektivním fanouškům svůj záměr blíže osvětlil, vydal na svém instagramu pětistránkový manifest, ve kterém se mimo jiné dočteme:
  „Není naším záměrem ‚adaptovat‘ dvanáct sešitů, které pánové Moore s Gibbonsem vytvořili před 30 lety. Ty jsou posvátné a my je nebudeme dál přepracovávat, předělávat, reprodukovat nebo rebootovat… my je zremixujem. Protože basové linky objevující se v těchto dobře známých kusech jsou tak skvělé, že bychom byli blázni, kdybychom je nevysamplovali. Náš nový příběh musí být originální. Musí vibrovat vlivem nevyzpytatelnosti pohybu vlastních tektonických desek. Musí pokládat nové otázky a nahlížet svět z nové perspektivy.“
  Uvidíme, co mu na výsledek fanoušci řeknou. A hlavně jak se vyjádří sám velký Alan Moore, o kterém je známo, že s žádnou z dosavadních adaptací nebyl příliš spokojený. Spíš teda vůbec.

 • Sex musí být dobrovolný a lidé s ním musí explicitně souhlasit, upozorňuje nová švédská legislativa

  24. květen 2018
  znásilnění - zbitá žena - sexuální násilí - zneužívání

  Švédský parlament přijal zákon, který vyžaduje, aby pohlavnímu styku předcházel zjevný verbální nebo fyzicky vyjádřený souhlas. Hlavním záměrem nové legislativy je stvrdit, že sex musí být dobrovolný, jinak je nelegální.

  Zatímco teď musí žalobci u soudu v případě nařčení ze znásilnění dokazovat, že při pohlavním styku byla použita nějaká forma násilí, od 1. července bude stačit, pokud se žalující straně podaří soudu doložit, že explicitní souhlas daná osoba k sexu nikdy nedala. Jak informuje server The New York Times, schválenou změnu vítá například Katarina Bergehed ze švédské pobočky Amnesty International: „Jde tady o normativní zákon, který vyjadřuje, co je a není ve společnosti přijatelné.“ Zákon obsahuje nově dva trestné činy – znásilnění z nedbalosti a nedbalé sexuální obtěžování. Za první zmíněné hrozí trest vězení až ve výši čtyři roky. Podle oficiálních statistik počet znásilnění ve Švédsku v posledních letech roste, a to jak u žen, tak mužů. Od roku 2012 se počet obětí, které sexuální trestný čin nahlásily, ztrojnásobil. Takovou formu násilí tak zažilo podle statistik předloni 2,4 % dospělé populace. Většina obětí ale policii svou zkušenost neoznámí. Svěří se prý přibližně jen každý desátý. Zákonodárci proto doufají, že úprava legislativy pomůže změnit přístup k tabuizovanému tématu a také snížit množství sexuálních útoků. „Je to moderní zákon, založený na moderních společenských vztazích. Každý švédský chlapec a muž by se měli ujistit, že ten, s kým chci mít sex, do toho jde dobrovolně,“ vysvětluje švédský sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Morgan Johansson. Nová legislativa ale má i své kritiky, například Švédskou advokátní komoru: „Myslíme si, že zákon nepovede k tomu, že by se podařilo odsoudit více násilníků. Neznamená to, že bude lehčí čin dokázat, protože bude i dál potřeba doložit, že se trestný čin stal, a bude také nutné prokázat záměr a úmysl obviněného.“ V západní Evropě bude Švédsko 10. státem, který uznává neodsouhlasený sex jako znásilnění.

  Podívejte se taky na 13 důvodů, proč mluvit o znásilnění a sebevraždě. Se socioložkou Ivou Baslarovou a režisérkou Terezou Nvotovou.

 • V bývalých jatkách v Ostravě asi vznikne mezinárodní kulturní centrum, kde bude sídlit i galerie Plato

  24. květen 2018
  Bývalá ostravská jatka

  V Ostravě by se mohl v budoucnu otevřít nový multifunkční prostor pro divadlo, tanec i hudbu. Město počítá s tím, že by mezinárodní kulturní centrum vzniklo v přístavbě někdejších historických jatek.

  Prostory o rozloze přibližně 5 000 metrů čtverečních získalo za necelých 38 milionů korun a po přestavbě v nich najde nové zázemí mimo jiné městská galerie Plato Ostrava. „Vykoupili jsme areál nových jatek, který je v sousedství těch historických a památkově chráněných. Řešili jsme, k jakému účelu ty objekty použít, zda tam do budoucna ještě rozšířit galerii Plato, nebo tomu dát jinou funkci. Chceme tím podpořit kreativní umění. Měl by to být multifunkční prostor, který by mohl kombinovat různé typy umění – divadelní, scénické, taneční, hudební…“ cituje server Archiweb ostravského primátora Tomáše Macuru z hnutí ANO. Podle předběžných plánů by mohly být v centru určeném hlavně pro mladší publikum přednáškové a taneční sály a také zázemí nebo ubytování pro vystupující umělce. „Město aktuálně vyzývá dodavatele k podání nabídek k veřejné zakázce na vyhotovení ideového návrhu pro zřízení kulturního centra. Maximální hodnota této veřejné zakázky činí 180 tisíc korun včetně DPH,“ píše se na webu města. Z uvedené částky město odmění první tři dodavatele v pořadí. Hlavními hodnotícími kritérii bude kvalita návrhu a dispoziční řešení s dobrou mírou využití prostoru. Město plánuje s vítězem zakázky následně uzavřít licenční smlouvu.

  Podívejte se taky na Promotérem v Ostravě: Party v prázdných domech střídá Chee Chaak fest. „Čím míň zisku, tím líp“.

 • Točí se grimeové drama, kmotr žánru, „eskiboy“ Wiley v něm bude hrát sám sebe

  24. květen 2018
  03787565_1.jpeg

  Britský rapper Wiley na Twitteru oznámil, že se chystá biografický film o jeho hudební kariéře a historii grimeu, jehož je hlavním představitelem. Bude v něm hrát sám sebe.

  Grimeové drama má podle dostupných informací sledovat explozi žánru od subkulturních kořenů na londýnském předměstí až po jeho úspěch v mainstreamu – u všeho Wiley byl a měl klíčovou roli, ať jako producent, nebo rapper. „Tohle je můj život, se vším dobrým i špatným, ale není to celé jenom o mně. Nejsem v tom sám, kolem je celá scéna, pro kterou to dělám – pomáhám lidem, kteří vyrůstali a ztratili se jako já,“ řekl rapper v rozhovoru pro americký časopis Variety. Wiley minulý rok vydal album stručně nazvané Godfather, které je osobní kronikou jeho kariéry, v listopadu mu navíc vyšla knižní autobiografie Eskiboy. Zdá se, že přichází doba, kdy začínáme stále živý a neustále se vyvíjející grime zasazovat do historie. V květnu vyšla také kniha Inner City Pressure: Definitive Grime Biography, která ukazuje, jak se proměny Londýna odrážely ve zvuku grimeu a jak žánr formoval město. Britský novinář Dan Hancox, přispěvatel deníků The Observer a The Guardian, je dlouholetým fanouškem grimeu a podle mnohých ohlasů také jeho nejlepším kronikářem. „Fanoušci včetně mě nesnáší, když se o grimeu mluví jako o britském hip hopu. Má jiné kořeny a je to odlišná forma: je rychlejší, navazuje na elektronické žánry jako UK garage nebo na dancehall víc než na tradici amerického rapu,“ popisuje grime Hancox v rozhovoru pro NME. 

  Přečtěte si taky recenzi Deska týdne: Grimeový kmotr Wiley natočil na Godfather kroniku své kariéry.

 • Prezident Trump nesmí na Twitteru blokovat své kritiky, podle soudu je to protiústavní

  24. květen 2018
  03649192.jpeg

  Americký prezident Donald Trump nesmí na svém twitterovém účtu blokovat uživatele, jejichž názory se mu nelíbí. Rozhodl o tom soud v New Yorku s tím, že jde o protiústavní krok.

  Žalobu loni podalo sdružení Knight First Amendment Institute na americkou hlavu státu a jeho tým zaměřující se na komunikaci. Instituce fungující při Kolumbijské univerzitě v New Yorku se totiž označuje za ochránce prvního dodatku americké ústavy, který zaručuje svobodu slova, tisku, shromažďování a vyznání. Sdružení se soudu ptalo, zda může veřejný činitel zablokovat twitterové uživatele kvůli politickým názorům a zda může ostatní blokovat prezident jako nejvyšší veřejný představitel. „Odpověď na obě otázky je ne,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Naomi Reice Buchwald, která měla případ na starosti. Soudkyně v rozhodnutí vysvětlila, že je prezidentův účet na sociální síti Twitter veřejným fórem, kde hlava státu nesmí své kritiky blokovat. V minulosti zablokoval třeba spisovatele Stephena Kinga, komičku Rosie O’Donell nebo modelku a autorku knih o vaření Chrissy Teigen. Jeden ze žalobců serveru televizi CNBC řekl, že ví minimálně o 150 ověřených uživatelích, kteří byli zablokováni. Prezident anebo jeho tým ale podle žalující strany zablokovali nejméně stovky dalších neověřených účtů. Přímo na Twitteru se už v souvislosti s rozhodnutím soudu začaly objevovat výzvy, aby prezident odblokoval své kritiky. 
  „Odblokuj si mě. Nejsi víc než zákon,“ tweetnul například Eugene Gu a označil v příspěvku přímo Trumpův účet. „Všem, co tvrdili, že nikoho nezajímá, že si mě Trump zablokoval, bych ráda řekla: federální soud je proti tomu. Odblokuj nás,“ přidává se uživatelka Holly Figueroa O’Reilly, která loni pro server Washington Post napsala o zablokování úvahu. Samotný prezident Trump se zatím k rozsudku přímo nevyjádřil. Možná se ale k rozhodnutí měla vztahovat krátká věta „Hon na čarodějnice!“, která se na jeho účtu včera objevila.

 • Třicetiletý muž se nechtěl odstěhovat z domu svých rodičů, vystěhovat ho musel soud

  24. květen 2018
  gauč - zevlování - život na gauči

  Soudce po krátké soudní bitvě nařídil třicetiletému muži ve státu New York, aby se odstěhoval z domu svých rodičů. Informoval o tom britský Guardian.

  Během slyšení se soudce nejvyššího soudu Donald Greenwood snažil přesvědčit Michaela Rotonda, který se údajně vrátil domů před osmi lety, aby z vlastního podnětu opustil rodinný dům v Camilluse u Syrakus. Rotondo, který se u soudu sám zastupoval, ale tvrdil, že má nárok se svou rodinou žít dalších šest měsíců. Soudce označil tuto žádost jako „pobuřující“ a rozhodl o nuceném vystěhování. Michael naopak prohlásil za pobuřující jeho rozhodnutí. Žaloba byla pro jeho rodiče poslední možností. Přistoupili k ní až po několika měsících, kdy svému synovi zasílali formální dopisy, ve kterých ho žádali o odchod. Ve vzkazu z 2. února, který předali i nejvyššímu soudu, napsali: „Michaele, po diskusi s tvojí matkou jsme se rozhodli, že musíš okamžitě z domu. Máš 14 dní na to, aby ses odstěhoval.“
  Poté co s těmito pokusy neuspěli, mu zkusili za odchod zaplatit. Dali mu 1 100 amerických dolarů, aby si mohl „najít místo, kde může zůstat“. Nabídli mu také rady do života. „Existují pracovní pozice i pro ty, kteří mají špatnou pracovní minulost jako ty,“ napsali v dopise z 18. února. „Najdi si nějakou – musíš pracovat!“ Ani to ale nepomohlo, a Rotondovi se proto obrátili na soud.
  Rotondo podle Syracuse.com vypadal, že si čas u soudu užívá a ochotně hovořil s novináři. Ujistil je, že nebydlí v suterénu a má svou vlastní ložnici. Prý si taky sám pere své prádlo. Sdělil rovněž, že podniká. Když byl dotázán na detaily jeho podnikání, řekl jen: „Moje podnikání je moje věc.“