Midi Lidi a Data-Live – soubor elektronických bratří

13. říjen 2011

Pár týdnů od sebe byla data vydání dvou domácích elektronických desek. Midi Lidi představí svoji třetí desku Operace Kindigo! a nováčci Data-Live se pochlubili prvotinou Binary Divination.

Není to ani teskný, ani euforický příběh. Je to prosté vyprávění o dvou bratřích, jimž otec zakódoval do genetické výbavy lásku k elektronické muzice. Jmény je vytrhl ze stereotypní šedi a oni se mu za to odměnili tím, že nesestoupili z cesty, která byla pro ně umetena. Jeden se jmenuje Midi Lidi a druhý Data-Live. Starší Midi Lidi je už relativně ostřílený mazák, který se chlubí třetí deskou Operace Kindigo!, zatímco mladší brácha Data-Live svou prvotinu Binary Divination nenápadně nabízí v digitální podobě ke stažení na labelu Starcastic.
A protože oba bráchové se z pochopitelných důvodů znají do nejmenších detailů, bude nejlepší, když zhodnotí desky sobě navzájem.

Data-Live: Na začátek musím na bráchu Midi Lidi prozradit, že to je rozený třídní šašek a extrovertní bavič, takže když vydal druhou desku Hastrmans, Tatrmans & Bubáks, hodně mě svou vážnou polohou překvapil. I když, všichni kamarádi se ho pořád ptali, kdy zase přijde s nějakou legrací, tak se nedivím, že jim tu radost neudělal. Pak se patlal s několika soundtracky, ty byly taky na vážno, až to vypadalo, že už z něj žádnej fórek nevypadne.

02458406.jpeg

Midi Lidi: Pokud bych já měl hodnotit Data-Live, tak pravím: nebe a dudy. Jak brácha nesnášel ty moje věčný legrácky. To se obratem klidil do pokoje, když to šlo, tak se i zamknul a pár hodin s ním nebyla kloudná řeč. Prej se mu v tý době nejlíp skládalo, to já takhle nemám. Já jsem týmovej pan Pokustón, špičkování je nedílnou součástí mého kreativního procesu. Vy jste ale chtěli něco o bráchovi, že jo? Tak o tom, že by ho zajímala hudba, jsme se s tátou dozvěděli vlastně nedávno náhodou, když omylem nechal na stole vypálený CDčko pro svoji kamarádku. No a hudba odráží přesně jeho povahu. Žádný slova, jen strohá muzika.

Data-Live: Tenkrát jsi mě taky pěkně naštval. Představte si, on nejen že si to CDčko poslechne, ale navíc ho asi desetkrát zkopíruje a rozdá všem svým kamarádům. A navrch na mě poštve nějaký týpky z vydavatelství, kterejm hned nakuká, jaká jsem extra třída.

Midi Lidi: A nejsi?

Data-Live: Ne, nejsem. Hele, nebylo náhodou domluveno, že si budeme hodnotit navzájem desky, a ne se hádat o věcech, do kterejch nikomu nic není? No proto! Tak teda Operace Kindigo!. Přiznám se, že na tomhle albu jsou asi nejotravnější momenty, který jsem od Midi Lidi zatím slyšel. A chceš vědět jaký?

02458408.jpeg

Midi Lidi: To si piš, že jo.

Data-Live: Na začátku a na konci desky (Mejdan století a Operace Kindigo! – poznámka autora). Tam totiž cejtim, jak moc chceš lidi bavit, a ty zpocený záda při vymýšlení toho haha humoru z těch písniček nepříjemně páchnou. Jinak ale brácha dobrý. A to proto, jak je deska barevná. Najdu tam jak jasný momenty z kraftwerkovskýho debutu, tak zamyšlený okamžiky z Hastrmans... K tomu ty živý bicí, další akustický nástroje, vždyť Patriot magor je na konci normální rock’n’roll! Pak už sice deska pomalu padá do průměru, ale jinak furt dobrý, fakt!

Midi Lidi: Jen jestli nekecáš, náhodou! Mě, pokud mám mluvit o Binary Divination, by docela zajímalo, jak ta deska vůbec vznikla.

02458407.jpeg

Data-Live: Snažím se, aby se to, co zní na desce, dalo zahrát na koncertech naživo.

Midi Lidi: Proč?

Data-Live: Protože mi to přijde zaprvé poctivé vůči návštěvníkovi koncertu a za druhé je to pro mě výzva, to utáhnout.

Midi Lidi: A myslíš, že to lidi jako ocení? No nic, pak tomu rozumím. Jen mi to dělá desku takovou šedivější, minimalističtější.

Data-Live: A je jako blbě?

Midi Lidi: No, tím, že se tam nezpívá, nemáš tam moc samplů nebo živé nástroje, tak chvilku trvá, než se začne něco dít. A co mě překvapilo, že ta deska, i když hraje jen s pár kartami, nedrží zas tak pevně pohromadě. Já jsem si to vyřešil tak, že v přehrávači přeskakuju ty slabší chvilky (The Triumph of Jockey Váňa – v neděli jsem udělal výjimku – nebo Dation) a užívám si naopak ty, které se podařily. Třeba Hymn mi v dobrém připomíná staré Gus Gus, pak mě vždycky pobaví Action a nakonec si vychutnám postupně gradující Something Personal. A to, že celkově album vyzní klidně, občas až ambientně, k tobě sedne jako hrnec na... Ty víš, co chci říct.

02458409.jpeg

Data-Live: Takže nakonec jako dobrý, nebo špatný?

Midi Lidi: Ale jo, až na ty výhrady dobrý. A žes mě brácha nepozval na koncert, to si beru osobně!

Data-Live: Hele, já jsem ještě necítil, že bych s tím měl lízt ven...

Tak to bylo rodinné hodnocení Midi Lidi a Data-Live. Jestli si kvůli veřejnému vyříkání chlapci vjeli do vlasů, nevím, jisté ovšem je, že obě alba, o kterých jsme mluvili – a pro jistotu připomenu, že se jednalo o Midi Lidi a jejich novinku Operace Kindigo! a Data-Live s prvotinou Binary Divination – rozhodně stojí za poslech. Pokud rozhovor zaujal, vězte, že Midi Lidi křtí svoji novinku v úterý 18. října v pražské MeetFactory.

autor: Pavel Zelinka
Spustit audio