Mikrofon: Jakub a Veronika na cestě k vitariánství

27. květen 2013
02897155.jpeg

Místo klasických spotřebičů mají v kuchyni vysokorychlostní mixér a dehydrátor. Ve spíži pak pětikilové pytle oříšků a sušených plodů, na lednici banány, datle a fíky. K obědu nebo večeři si můžou dát pizzu, těstoviny nebo pečivo – to všechno ale podle pravidel raw food – tedy živé, syrové stravy.

Vitariáni, česky vyznavači raw food, ale netrpí hlady. Jak sami říkají, objevují pestrost, kterou svět zeleniny, ovoce, koření a bylinek nabízí.

Jakub Červenka a Veronika Divinová hned v úvodu upozorňují, že nejsou ortodoxní vitariáni. K myšlence raw food, tedy konzumování čerstvé, živé stravy, která tepelnou úpravou neztratila nic ze svého bohatství, se dostali přes vegetariánství. Další zastávkou na jejich cestě ke zdravému a zodpovědnému stravování pak bylo veganství. Na vlastním těle si vyzkoušeli ozdravnou sílu zeleninových šťáv a k vitariánství pak už byl jen kousek. Začít si pohrávat si ideou „raw food“ v létě pak bylo podle Veroniky pro jejich začátky docela zásadní.

„Léto je pro vitariánství příznivější část roku. Člověk jí hodně zeleninu, ovoce a je mu teplo. S příchodem podzimu a zimy ale nastal zlom. Potřebujete se zahřát, ovoce a zelenina ochlazuje, a tak jsme začali zařazovat do jídelníčku i polévky. Podle mě je dobré poslouchat své tělo, co chce a co potřebuje. My v tuhle chvíli nevidíme vitariánství jako jedinou cestu, ale úžasně nám obohatilo život.“

Veronika s Jakubem zatím nevnímají vitariánství jako jedinou cestu, ale skvělé obohacení. I proto se rozhodli obohatit život i všem běžným strávníkům, pro které připravují vitariánský cattering. Kromě zeleninových šťáv a drinků, které svou výživovou hodnotou nahradí plnohodnotný oběd, pronikají Veronika s Jakubem do tajů zdravých sladkostí a dezertů z nabídky raw food. „To si myslím, že je cesta, jak nahradit rafinovaný cukr a všechny dorty a bonbóny. Ty, jak všichni víme, určitě nejsou cestou ke zdraví,“ dodává Veronika.

02897153.jpeg

I vitariánství má ale, hlavně u začátečníků, své limity. Většina těch, kteří přecházejí na raw food stravu, si totiž logicky vybírá její nejtučnější variantu, která připomíná běžné jídlo. „To jsou ta místa, kde dělají ty pizzy a koláče a lidé přecházející na vitariánství se tam přecpávají tučným jídlem. My jsme taky jedli na kila ořechy, dávali je do všeho, a tím si hodně zatěžovali organismus. Žili jsme v mýtu, že co je syrové, je i zdravé,“ popisuje své vlastní vitariánské začátky Jakub. Oříšky dnes zařazuje do svého jídelníčku jenom jako doplněk a společně s Veronikou doporučuje vitariánství všem jako skvělou a zdravou alternativu k běžnému jídlu.

Spustit audio
autoři: Ivana Veselková, Zuzana Rejchová