Miluji tě, teď zemři. Sebevražda přes SMSky ve výjimečné dokumentární sérii konfrontuje diváka se sebou samým

14. únor 2020

Vít Schmarc, Aleš Stuchlý a Antonín Tesař kromě provařených oscarových snímků probrali i filmy jako sci-fi Malý Joe, které bylo oceněno v Cannes, a zajímavé dokumenty. Mezi nimi nový film Adély Komrzý Viva video, video viva a dokumentární seriál HBO Miluji tě, teď zemři.

„To je naprosto výjimečná věc,“ hodnotí Aleš dvoudílný seriál režisérky Erin Lee Carrové o nešťastné teenagerské lásce, která se prostřednictvím SMSek zvrtne v tragédii. „Na HBO jsem skoro neviděl lepší dokument. Je to jedna z nejkomplexnějších podívaných tohoto typu,“ dodává k dokumentu o případu, který šokoval Ameriku. Tou dobou sedmnáctiletá Michelle Carterová posílala svému příteli Conradu Royovi SMSky, pod jejichž vlivem spáchal sebevraždu.

Snímek zkoumá otázky viny a zodpovědnosti u dospívajících, jejichž životy jsou navíc propojeny technologiemi. „Ten film má jednu obrovskou výhodu. V první polovině vám dal jasně najevo, kdo je tady ten špatný. Sympatizovat s Michelle Carterovou je dost obtížné, což říká i sama režisérka. Pak přichází druhá část, kdy jsme všichni usvědčeni z naší připravenosti soudit,“ popisuje Aleš komplexní pojetí obhajoby a soudního procesu, kterým prostupují i reakce na sociálních sítích a nejednoznačný obraz celé situace.

„Musíte si s tím emočně dost intenzivně poradit,“ říká Aleš o procesu dvou hodin. „Je to permanentní konfrontace sama se sebou. Ty případy máme částečně kolem sebe nebo je známe, ale dopad sociálních médií na naši psychiku je něčím devastující,“ popisuje jeden z výrazných motivů dokumentární série. „U některých věcí budete hodně kroutit hlavou,“ uzavírá.

Čím zaujal plakát k filmu V síti? Na co se chystá Václav Marhoul po Nabarveném ptáčeti? Jaké zásadní změny čeká dabing seriálu Prasátko Peppa a jak vypadá cestopis po Japonsku od Amazonu? Pusťte si Čelisti.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.