Modulové domy ve Švédsku mají unikátní střechy navržené speciálně pro solární panely

23. leden 2020

Švédská firma Street Monkey Architects představila ve švédském Örebru nové montované modulové domy na solární energii. Projekt byl vytvořen na základě podobného oceněného stavebního projektu poblíž Stockholmu, který vznikl na principech pasivní stavby designově zapadající do městského prostředí. Struktury jsou navrženy s ohledem na energetickou účinnost tak, aby podporovaly životní styl s menší uhlíkovou stopou.

Každá budova je postavena ze šesti modulů určených k montáži, které jsou dopraveny na stanoviště již s hotovými zdmi, koupelnami, kuchyní a materiály na závěrečné úpravy. Na místě je pak vše sestaveno a švy mezi moduly jsou zakryty, aby nešlo poznat, že jde o montovanou stavbu. Designéři zvýšili střechu, aby lépe rámovala ulici a umožnila domům efektivněji čelit některým vyšším budovám v sousedství. Hlavní průčelí, která Street Monkey sestavuje hned, jak modulární budovy dorazí na místo, jsou vyrobena z kombinace dřeva, oceli a omítky stejně jako ty projektované poblíž Stockholmu, v Örebru je však ocel více exponovaná a na očích.

Materiály použité na fasádách závisí také na orientaci stavby, to znamená, že ty směřující na východ nebo na západ mají bílou omítku, jiné směřující na sever a jih jsou zase vyrobeny z tmavě stříbrné oceli nebo oceli s dřevěným mřížováním. Zlatým hřebem projektu v Örebru je využití solárních panelů, jejichž umístění závisí také na konkrétní orientaci stavby. Solární panely jsou navrženy tak, aby směřovaly na jih, architekti proto museli přijít s unikátní střechou, která bude nejen stylová, ale i praktická. Stavby směřující na východ a západ mají zkosené střechy s hřebenovými liniemi a 45stupňovými úhly na panely, zatímco ty orientované na sever a jih mají asymetrické zrcadlové střechy.

autor: Eva Sinkovičová
Spustit audio
 • V Česku mohou vznikat energetické komunity. Sníží výdaje za energie a pomůžou životnímu prostředí

  4. prosinec 2023
  Fotovoltaické panely
  Novelu energetického zákona, která má vznik umožnit, schválila Sněmovna. Pro bylo všech 162 přítomných poslanců napříč politickým spektrem. Novelu ještě musí projednat Senát a podepsat ji prezident. Podle serveru Enviweb má novinka omezit závislost na fosilních palivech.

  Členové energetické komunity si budou moct elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů navzájem sdílet. Ministr průmyslu Jozef Síkela za hnutí STAN uvedl, že to posílí energetickou nezávislost jednotlivců i celé společnosti. Podle něj se totiž sníží výdaje za energie, novela pomůže i životnímu prostředí.

  Novela totiž zavádí energetická společenství jako nové účastníky trhu. Základem těchto společenství, která mají fungovat jako právnické osoby, družstva nebo spolky registrované na Energetickém regulačním úřadu, bude výroba energie v solárních nebo větrných elektrárnách a její sdílení mezi členy daných organizací. Členy těchto uskupení mohou být i obecní nebo krajské organizace, které jsou podnikem, upozorňuje Enviweb.

  Podle návrhu může energii od takových výrobců odebírat maximálně tisíc odběrných míst a maximálně tři sousedící obce s rozšířenou působností. Omezení by mělo platit do 30. června 2026. Síkela to vysvětluje tím, že vyúčtování a výměna dat bude totiž vyžadovat velké změny u mnoha účastníků trhu.

 • Koncertní film Beyoncé je v amerických kinech úspěšnější než Hunger Games

  4. prosinec 2023
  Renaissance: A Film by Beyoncé
  Snímek Renaissance: A Film By Beyoncé slaví úspěch v amerických kinech. Během prvního víkendu po premiéře, který je pro snímek zásadní, koncertní film o turné americké zpěvačky překonal i pokračování Hunger Games. Tématu se věnuje server Pitchfork.

  Podle serveru Deadline film vydělal 22 milionů dolarů, což je skoro půl miliardy korun. Na druhém místě skončil snímek Hunger Games: Balada o ptácích a hadech. Ten ve třetím týdnu vydělal necelých 15 milionů dolarů, tedy lehce přes 330 milionů korun.

  Pitchfork výdělek označuje za úspěch. Tradičně je totiž návštěvnost kin ve Spojených státech po víkendu, kdy Američané slaví Den díkůvzdání, nižší.

  Distribuci filmu má na starost společnost AMC. Ta zpěvaččiny fanoušky vyzvala k tomu, aby si promítání filmu užili, jako kdyby byli na koncertě. „Texty znáte, choreografie taky. Zpívejte a tancujte, ale respektujte prosím svoje okolí a vybavení kin,“ uvedla společnost v prohlášení. Sociální sítě poté zaplavila videa, kde fanoušci během promítání snímku tancují.

  Ve filmu dokumentujícím turné Renaissance zazní skladby ze stejnojmenné desky i novinka My House. Skladbu Beyoncé vydala na streamovacích platformách v pátek.

 • Slovem roku je podle Oxfordského slovníku angličtiny takzvaný rizz

  4. prosinec 2023
  Oxfordský slovník slovo roku

  Jste tak trochu koketa a jde vám flirtování? Pokud ano, možná máte takzvaný rizz. Slovíčko oblíbené zejména generací Z bylo letos tak populární, že ho známý Oxfordský slovník angličtiny označil slovem roku. Informuje o tom britský server BBC.

  A co že to vlastně znamená? Ten, kdo má rizz, má podle etymologů šarm, styl, je atraktivní a ví, jak lidově řečeno někoho „sbalit“. Rizz podle BBC zřejmě vznikl zkrácením anglického slovíčka „charisma“.

  Zároveň se dá použít jako sloveso „to rizz up,“ což bychom v češtině mohli volně přeložit jako „svést“ nebo „okouzlit“.

  Za zpopularizováním zřejmě stojí Kai Cenat, YouTuber a známý uživatel platformy Twitch. Ten slovo často používá ve svých videích a streamech. Podle statistik obliba slova letos rostla.

  Na otázku, jestli má „rizz,“ v červnu serveru Buzzfeed odpovídal i anglický herec Tom Holland: „Rizz vůbec nemám,“ řekl Holland, který vysvětlil, že při randění s americkou herečkou Zendayou aplikoval spíš takzvanou „long game“. Právě rizz je podle Oxfordského slovníku angličtiny nástupcem slova game, v překladu hra, které se v souvislosti s flirtováním rovněž používá.

  Jazykovědci si oblibu slova vysvětlují vzrůstající chutí lidí o randění a určité dobrodružství. To je podle nich v kontrastu s pandemickými roky, kdy lidé většinu času trávili doma.

  To se promítlo i do loňského výběru, kdy ještě doznívala pandemie koronaviru. Nejpoužívanějším spojením byl totiž „goblin mode“. Slangové označení bychom mohli přeložit jako líný, zahálející nebo lajdácký.

  Slova roku ohlašují i další slovníky. Podle nejstaršího amerického slovníku Merriam-Webster je slovem roku výraz „autentický“.

 • Podivné Cybertrucky od Tesly mají první majitelé. Evropa si ale počká

  1. prosinec 2023
  Cybertruck Tesla
  Americká automobilka Tesla předala první kusy svých obrněných elektrických pick-upů Cybertruck majitelům. Od představení se auta nezměnila, vypadají stejně zvláštně jako před 4 lety. V Česku ani jinde v EU se vůz zatím prodávat nebude.

  Výrobu futuristického auta provázely samé problémy. Podle majitele Tesly Elona Muska ji zbrzdily jeho inovativní prvky. Původně měla začít koncem roku 2021, ale byla zpožděna kvůli nedostatkům v dodavatelském řetězci a výrobním komplikacím. Očekává se, že společnost zpočátku vyrobí jen malý počet kusů, protože výroba je stále minimální.

  Podivně tvarované vozidlo představil Musk poprvé v roce 2019. Událost si většina lidí pamatuje kvůli tomu, že při demonstraci „nedobytnosti“ skel auta se ihned rozbila. Automobilka se toho teď snaží mimochodem využít –⁠ prodává speciální nálepku na okno Cybertrucku (55 dolarů), která imituje ikonickou prasklinu.

  Podle informací na webových stránkách odhadovaná cena nejlevnější verze vozů začíná na necelém milionu a půl korun. U nákladnější verze All-Wheel Drive automobilka slibuje dojezd až 550 kilometrů. Vůz má být schopen převést více než tunu nákladu a táhnout náklad o hmotnosti zhruba pěti tun.

  Do Česka ani dalších evropských zemí se Tesla Cybertruck v nejbližší době podle dostupných informací dovážet nebude kvůli nutnému absolvování přísných crash testů a homologaci. Několik nadšenců do elektromobilů se ale rozhodlo, že Cybertruck představí českým fanouškům a do země jej na ukázku dovezou z USA z vlastní iniciativy. Náklady na projekt se snaží získat v rámci crowdfundingové kampaně.

 • Zájem o Spotify Wrapped na chvíli potrápil servery společnosti

  1. prosinec 2023
  spotify

  Švédská streamovací společnost poprvé nabídla roční souhrn posluchačských návyků Spotify Wrapped i na své webové verzi. Části uživatelů se tam ale krátce po spuštění nenačítala, píše server The Verge. Problém ale rychle opravila –⁠ nové stížnosti už se na internetu neobjevují.

  V den spuštění služby na stránce spotify.com/wrapped někteří nešťastní uživatelé uviděli pouze prázdnou stránku a hlášku o chybě 500, tedy problému (nejčastěji) na straně serveru. Toho si všímali lidé taky na síti X. Vždy šlo o přístupy na web Spotify Wrapped –⁠ o chybách přímo v aplikaci Spotify se žádný z reportů nezmiňuje.

  Wrapped bylo letos pro většinu uživatelů dostupné v aplikaci i na webu od středy 29. listopadu. Od svého spuštění v roce 2016 služba rychle nabrala na popularitě, a proto je nejpravděpodobnějším důvodem, proč se ke svému hudebnímu souhrnu někteří lidé nedostali, že servery nestíhaly nápor lidí. Spotify se zatím k problémům s načítáním oficiálně nevyjádřil.

  Spotify Wrapped shrnuje, kterých 5 interpretů, žánrů a interpretů daný uživatel poslouchal v uplynulém roce nejčastěji. Letos platforma taky přidala funkci, která na základě poslouchané hudby, vygeneruje, ve kterém městě mají lidé podobný vkus jako sám uživatel. Podobně jako loni má i letos služba charakterovou funkci, která spojuje poslechové návyky s jednou z 12 postav, které Spotify vytipovalo. Přidělení postavy Hypnotizér například znamená, že má uživatel tendenci „pouštět s oblibou celá alba od úvodních tónů až po finále“. Alchymista má zase často víc playlistů než ostatní.

  Podobný souhrn připravuje pro své posluchače v posledních letech i konkurence Spotify. Apple Music má svůj Replay, Youtube zase Recap. Svým rozsahem a rozmanitostí ale za Spotify zaostávají.

 • Čeští vědci vedli tým, který zkoumal chutě mravenců. Objevili 180 neznámých druhů

  1. prosinec 2023
  mravenci

  Mezinárodní tým výzkumníků vedený vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR objevil na třech různých kontinentech téměř 200 nových druhů mravenců. Původně přitom chtěli zkoumat, jak se klimatická změna propisuje do potravních preferencí mravenců.

  Na horách umístili několik tisíc lahviček s jednou ze šesti zkoumaných živin: cukrem, solí, olivovým olejem, vodou, aminokyselinou glutaminem a medovicí (sladká lepkavá tekutina, kterou vylučují například mšice). Každou lahvičku vědci nechali otevřenou, aby byla volně přístupná.

  „V největší míře mravenci chodili na cukr a olej. Zřejmě se jedná o živiny, které jim v těch tropických podmínkách chybí. Je to zajímavé v porovnání s Evropou a obecně severní polokoulí, protože tam třeba mravence olej vůbec neláká. Je možné, že ho pro svůj život v daných podmínkách nepotřebují hledat v přírodě,“ řekl Petr Klimeš z entomologického ústavu biologického centra.

  Překvapením ale bylo, že chutě mravenců se měnily na každé hoře jinak, a to v závislosti na tom, zda prší, nebo je sucho. „Pozorovali jsme významný nárůst aktivity mravenců v Jižní Americe v období sucha, častěji chodili na olej a sůl, zatímco na Papui tomu bylo přesně naopak,“ říká spoluautorka studie Yvonne Tiede z Philipps-Univerzity v Marburgu, která vedla expedici v Kordillerách.

  Výsledky taky ukázaly, že s každým dalším půlkilometrem nadmořské výšky mají mravenci o čtvrtinu menší hlad. Taky se prokázalo, že draví mravenci dominují ve vyšších polohách, zatímco ti živící se sladkou medovicí jsou hojnější v nížinách.

  Studie odhalila 183 druhů mravenců, z nichž většina dosud nemá latinská druhová jména. Podle vědců to poukazuje na nedostatek znalostí o bezobratlých v těchto oblastech. Na světě je známých kolem 15 tisíc druhů mravenců. Klimeš nevyloučil, že nově objevené druhy, se vyskytují pouze na jednom místě na světě. V takovém případě by tedy šlo o endemity.

 • Součástí stockholmské hromadné dopravy by měly být „létající“ trajekty. Jejich provoz sníží 90 % nákladů na palivo

  30. listopad 2023
  Candela létající loď

  Od příštího roku by se do dopravní sítě ve Stockholmu mohly zařadit i první „létající“ trajekty. Plavidla se vyznačují hlavně svou nízkou zátěží na životní prostředí. Jezdí totiž na elektřinu a nezanechávají žádné vlny, hluk ani emise, píše server Good News Network.

  Plavidla Candela P-12 od švédské firmy Candela Technology prošla testováním a od příštího roku by se mohla stát součástí stockholmské hromadné dopravy. Trajekty určené k osobní přepravě by měly být schopné dosáhnout rychlosti až 30 uzlů a poskytnout dopravu zhruba třiceti lidem.

  „Létající“ trajekty fungují na stejném principu jako plavidla zvaná „hydrofoil“, neboli křídlové čluny, které mají pod vodou nosná křídla. Při dosažení určité rychlosti vytváří vztlak, který loď dokáže nadzvednout nad hladinu a plavidlo vypadá, že letí nad ní. Tento typ lodí má výhodu hlavně v tom, že může dosahovat vyšších rychlostí za stejného výkonu, navíc konkrétně prototyp od společnosti Candela je jako první křídlový člun poháněný elektřinou.

  Jejich celkový provoz by tak měl být oproti klasickým motorovým plavidlům výrazně méně náročný. Na jednoho cestujícího by měly trajekty dosáhnout podobné ekonomiky provozu jako třeba hybridní elektrobus.

  Na celkovém provozu trajektů by se mohlo ušetřit až 90 % paliva a celkově by taková doprava mohla být výrazně šetrnější i pro životní prostředí. Mimo toho, že je jeho provoz bezemisní, nevytváří ani hluk a vlnobití, což je důležité třeba kvůli ochraně dalších lodí kotvících v docích.

  „P-12 umožní využívat vodní cesty jako ekologické dálnice, což umožní rychlé vnitroměstské spojení. Ať už půjde o plavidla veřejné dopravy nebo VIP lodě pro soukromé zákazníky, způsobí revoluci v cestování po vodě,“ uvedl k úspěšné testovací fázi Gustav Hasselskog, prezident společnosti Candela.

 • Nejdražšími městy roku 2023 jsou Singapur a Curych. Cenové hladiny zboží a služeb i nadále rostou

  30. listopad 2023
  Singapur

  V letošním celosvětovém průzkumu životních nákladů organizace Economist Intelligence Unit se nejdražším městem za rok 2023 stal Singapur. Za ním pak následuje švýcarský Curych a na třetím místě je New York. Celosvětový trend růstu cen sice oproti loňskému roku zpomalil, ale i tak se tento rok životní náklady po celém světě v průměru zvýšily o 7,4 procent. Upozorňuje na to Reuters.

  Letošní průzkum sledoval 173 měst po celém světě. Singapur se na první příčce žebříčku objevil za posledních jedenáct let už podeváté, a to hlavně kvůli vysokým cenám u zhruba 200 sledovaných běžně používaných výrobků a služeb, mezi nimi třeba u potravin, oblečení nebo dopravy. Curych na druhé místo postoupil ze šestého místa, a to hlavně kvůli silnému švýcarskému franku a vysokým cenám potravin, zboží pro domácnost a cenám za rekreaci.

  Celkově se letos v první desítce objevily dvě města z Asie, a to Singapur a Hongkong. Dále čtyři evropská města, konkrétně Curych, Ženeva, Paříž a Kodaň. Z amerického regionu se mezi nejdražší města dostal New York, Los Angeles a San Francisco a nakonec ještě izraelský Tel Aviv.

  Ve srovnání s loňským rokem globální růst cen podle Economist Intelligence Unit zpomalil, a to z 8,1 procent na 7,4 procenta. I přesto byly cenové hladiny celosvětově výrazně vyšší než mezi lety 2017 až 2021. V letošním srovnání je možné zaznamenat i propad některých měst, a to hlavně těch asijských, protože Asie jako region vykazuje oproti ostatním světovým regionům průměrně nižší růst cen. Výrazně se propadla třeba čínská města jako Nanjing, Wuxi, Dalian a Peking nebo japonská Ósaka a Tokio.

 • Hudba vesmíru: Skladatelka převedla data z Mléčné dráhy do hudební skladby pro malý orchestr

  30. listopad 2023
  Vesmírná obloha

  Vesmír se stává poměrně častou inspirací pro hudební umělce a umělkyně. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír a skladatelka Sophie Kastner ale nezůstali pouze u inspirace a společně vytvořili hudební skladbu pro malý orchestr, která pochází přímo ze středu Mléčné dráhy. Skladba totiž vznikla převodem dat o galaxii na zvukovou stopu. Upozorňuje na to Smithsonian Magazine.

  Na projektu spolupracovala Kastner přímo s projektem NASA, který se zaměřuje na sonifikaci – tedy techniku, která dovede převést data jakéhokoliv typu na zvukové signály. Na celém procesu překladu se podílejí počítače, které pomocí algoritmů mapují data z vesmírných teleskopů a zaznamenávají je jako zvuky.

  Sonifikací v rámci NASA se už před dvěma lety začala zabývat odbornice na astronomickou vizualizaci Kimberly Arcand. Se svými spolupracovníky například vytvořila zvukový záznam ze středu Mléčné dráhy, který kombinuje data zaznamenaná z rentgenové observatoře Chandra, Hubbleova teleskopu a Spitzerova vesmírného dalekohledu.

  Právě tímto záznamem se inspiruje i nová skladba, kterou Kastner na základě něj vytvořila. Je pojmenovaná „Where Parallel Lines Converge“ a je komponovaná pro malý orchestr složený ze smyčců, dechových a bicích nástrojů a klavíru. „Jako umělce a hudebníka mě fascinovala myšlenka vzít něco, co je vědecké, a udělat z toho umění nebo hudbu. Tyto dvě věci nejsou tak vzdálené, jak by se mohlo zdát,“ uvedla Kastner.