Na kole z Ománu domů. Tadeáš Šíma přejel Saúdskou Arábii a Blízký východ, zastavil ho až koronavirus
Cyklocestovatel Tadeáš Šíma je první Čech, který přejel pouštní Saúdskou Arábii na kole, a to v rámci svojí cesty z Ománu do Česka. Jak se na závěr svojí domácí karantény ohlíží za cestou, kterou nemohl dokončit?
Cyklocestovatel Tadeáš Šíma už dříve přejel Afriku na kole. Tentokrát se vydal na cestu z ománského hlavního města Muscat domů do Prachatic. Projel celou asijskou část trasy, ale jízdu nakonec nedokončil, z turecko-bulharských hranic se vrátil rovnou domů.
Ománská svatba, saúdští velbloudi
V průběhu cesty navštívil venkovskou ománskou svatbu, které se účastnil ve společnosti samých mužů a vůbec neviděl nevěstu. Překonával 14proudou dálnici ve Spojených arabských emirátech, což mu moc nevonělo. Čekaly ho nekonečné kilometry pouštěmi, během kterých si cestu dělil na třešňáky, což je jeho z domovských podmínek dovezená 20kilometrová míra, která mu psychicky pomáhá rozkouskovat si velké vzdálenosti.
V saúdských pouštích, ještě donedávna turistům kvůli vízové politice nepřístupných, musel dobře hospodařit s vodou. „Arabská pohostinnost je ale fantastická,“ říká Tadeáš. „Řidiči kamionů zastavovali, aby se podívali, co jsem to za exota, a nabízeli mi vodu.“ S politikou Saúdské Arábie, ale například i současného Turecka, vyjadřuje nesouhlas, ale na místní lidi, které na cestě potkal, nedá dopustit. Stejně jako na skalní město Petra, které navštívil v Jordánsku.
Konec v karanténě
Cestu musel Tadeáš Šíma přerušit v Turecku nejprve kvůli úmrtí svého dědečka. To se ale ještě vrátil a z Ankary pokračoval. U bulharských hranic mu ale vystavila stopku pandemie koronaviru. Rozhodl se vrátit domů, aby neuvízl v některém z evropských států, které mu ještě zbývalo překonat.
Na konci března jsme experimentálně propojili „domácí studia“ a připravili navzdory karanténním zákazům vysílání pořadu Casablanca o této hodnotné a náročné cyklocestě. „Přítelkyně je ráda, že jsem doma dřív, aspoň stihnu vymalovat,“ vtipkuje o předčasném závěru cesty se svým typickým humorem Tadeáš Šíma. Ostatně během pouštních etap psal na svém facebookovém profilu, že se mu daří dobře, jen si pořád není jistý, jestli doma nezapomněl vypnout žehličku... Ale 14denní karanténa pro něj byla těžká, to přiznává.
Poslechněte si cyklocestovatelovy zážitky z pouštního Rijádu, izraelsko-jordánské hranice nebo ze zimního Turecka! K dispozici je vám kompletní záznam pořadu Casablanca. Omluvte prosím sníženou kvalitu zvuku způsobenou improvizovanými podmínkami natáčení.
Související
-
Připadá mi, že jsem pořád v Africe! Tadeáš Šíma přejel černý kontinent na kole
Když chtěl předloni poprvé přejet Afriku ze severu na jih na kole, ukradli mu kolo už v Maroku. Nevzdal to a v listopadu 2017 vyrazil znovu. Za 7 měsíců dotáhl svůj...
-
Kempování v arabské poušti je životní zážitek. Lukáš Synek o životě v Saúdské Arábii
Lukáš Synek a jeho rodina žili tři a půl roku v Džiddě, saúdskoarabském městě kousek od Mekky.
-
130 000 kilometrů s grindcorem v hlavě. Jsem na cestování na kole závislý, říká Zbyněk Vintr
Cesta, která už nejde oddělit od života. A život od cesty. Zbyněk Vintr najezdil za poslední zhruba dekádu svého života 130 000 kilometrů na kole (na těžko).
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.