Naděje pro boj s klimatickou krizí? Čedičová skála na Islandu pohltí oxid uhličitý

1. září 2020

Na jihozápadě Islandu vznikne zařízení, které bude pumpovat oxid uhličitý (CO2) do čedičové skály. Látka se tam promění na kámen. Celkem by se tím mohlo pohltit 4000 tun CO2 ročně.

Jak říká šéfka firmy Orka náttúrunnar, která se na projektu podílí, Berglind Rán Ólafsdóttir, provoz na Islandu může pomoci s bojem proti klimatické krizi. Na věci už tři roky spolupracují inženýři jak z této společnosti, tak z firem Carbfix a Climeworks, píše islandský veřejnoprávní rozhlas a televize RÚV.

Elektrickou energii potřebnou pro provoz „pumpy“ poskytne geotermální elektrárna, jejíž odpadní CO2 bude zařízení zpracovávat. Ačkoli pouze jeden pohlcovač na záchranu planety před klimatickou krizí nestačí, technologii je možné použít kdekoli na světě, díky čemuž může výrazně přispět ke zlepšení situace.

„Je rovněž důležité snížit množství CO2, které je už v atmosféře, a to zvláště ve chvíli, kdy se budeme blížit k roku 2050…,“ vysvětluje ředitelka firmy Carbfix Edda Sif Pind Aradóttir a naráží tím na klimatické závazky přijaté v Paříži.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio
 • Ukrajinské Záporoží už dva týdny fandí černému beránku Valerovi, který utekl z gruzínské restaurace

  13. květen 2021
  černá ovce

  Město Záporoží na jihu Ukrajiny už čtrnáct dní žije dobrodružným útěkem černého beránka Valery. Ze čtyřnožce měli na pravoslavné Velikonoce prý připravit tradiční šašlik, on ale 30. dubna z restaurace uprchl a od té doby se potuluje po městě.

  Místní na sociálních sítích nadšeně sdílí jeho záběry a svobodu mu přejí. Své posty proto označují hashtagem #свободувалере (#svoboduvalerovi). Největší popularitu si získalo video, které Valeru zachycuje na parkovišti místní centrály ukrajinské tajné služby SBU. Spatřen byl ale i před městskou tržnicí a u nádraží. Zoolog Oleksandr Fokin tvrdí, že jehně může v městských parcích spokojeně přežívat, potravy si tam prý najde dost. Záporoží, které má skoro tři čtvrtě milionu obyvatel, je sice velkým průmyslovým centrem, jeho stará část je ale na zeleň poměrně bohatá.

  Gruzínská restaurace Mimino, odkud beránek uprchl, by ho samozřejmě ráda dostala zpátky. Její majitelka Tea Laškarava tvrdí, že zvíře dostala jako dárek a na rožni skončit nemělo. Jeho osudy spolu se svými zaměstnanci sleduje na sociálních sítích a divákům vzkazuje: „Pokud ho najdete, vraťte nám ho. Uděláme z něj svého maskota.“ Informovala o tom ukrajinská televize TSN.

 • Sdílejte, než to smažou! Facebook vám zkusí zabránit v šíření článku, pokud jste ho nečetli

  13. květen 2021
  facebook

  Až příště zkusíte sdílet článek, aniž byste si ho sami přečetli, Facebook vás může upozornit, abyste nad svým konáním ještě přemýšleli.

  „Sociální síť oznámila v pondělí ráno, že ode dneška (10. května, pozn. redakce) bude testovat systém, který by donutil uživatele otevřít a přečíst článek, předtím než ho zasdílí.“ Podobnou aplikaci zkouší už od loňského léta také Twitter. Podle serveru Vox je tento krok další z mnoha příkladů toho, jak se sociální sítě snaží zpomalit šíření dezinformací a nevhodného obsahu. Experti si od podobných nástrojů slibují méně přehnaných reakcí uživatelů na provokativní titulky, u nichž si nenastudují kontext.

  Jak by vlastně nástroj na zklidnění nálad na Facebooku mohl vypadat? „Chystáte se sdílet článek, který jste neotevřeli. Sdílení článků bez čtení může znamenat, že vám chybí klíčová fakta,“ měla by oznamovat zpráva na vašem účtu. Pak si budete moci článek otevřít nebo sdílet bez čtení. A jak by mohl nástroj reálně pomoci?

  Konkurenční síť Twitter sdílela výsledky zklidňovacího nástroje loni v září. Data ukázala, že výzvy k přečtení článků zvedly jejich čtenost o čtyřicet procent. Twitter nyní testuje další nástroj, který by měl uživatele vyzvat, aby zvážili používání urážek. Informuje o tom americký server Vox.

 • Německo zřídilo federální centrum pro ochranu vlka a hospodářských zvířat

  13. květen 2021
  vlk, vlci

  V Česku je doloženo 22 vlčích teritorií hlavně v oblastech pohraničních hor, Německo má s novodobým šířením vlčí populace na svém území bohatší zkušenosti. Podle odhadů se po Německu pohybuje 1300 až 1800 jedinců vlka, převážně severovýchodně podél řeky Labe. Ani u našich západních sousedů se návratu vlka nevyhnuly kontroverze. Vzniklo proto nové federální centrum pro ochranu vlka a hospodářských zvířat.

  Vlk je jako vrcholový predátor přirozenou součástí lesních ekosystémů Evropy, jeho rozšiřování ale pro farmáře znamená, že svá stáda už nemůžou pást jen tak bez ochrany ve volné krajině. Německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová proto nechala zřídit v jedné z brandenburských vesnic státní centrum pro ochranu vlka a hospodářských zvířat „Stejně jako jsou chráněni vlci, je třeba chránit i naše hospodářská zvířata,“ nechala se slyšet ministryně.

  V roce 2006 zaznamenali Němci asi 40 zvířat napadených vlkem, v roce 2019 už jich bylo 2900. Každé tři nebo čtyři roky se podle slov Klöcknerové vlčí populace zdvojnásobí a to vyžaduje adekvátní reakci ze strany farmářů. Klíčem k ochraně stád jsou vysoké ploty a speciálně vycvičení psi.

  Německá vláda věří, že se podaří najít rovnováhu mezi ochranou vlka i stád pasoucího se dobytka, a pracuje na informační platformě, kde budou lidé sdílet své zkušenosti, dozví se ceny za náhradu stržených kusů dobytka, možnosti finanční podpory při ochraně stád a všechny dostupné informace o vlkovi.

  Stejně jako v Česku se kolem odporu proti šelmě organizují i některé skupiny farmářů v Německu. Vyhrocené emoce zachycuje například dokumentární film Martina Páva Vlci na hranicích, kde je vidět, jak návrat vlka štěpí vesnické komunity na Broumovsku.

  Přečtěte si také Vlk jako modla ekologů a postrach farmářů? Konflikt o šelmu je pobídkou k vzájemnému pochopení.

 • Nenechávejte na Mount Everestu kyslíkové lahve, prosí Nepál. Mají pomoct pacientům s covidem

  12. květen 2021
  Velké množství odpadu za sebou člověk nechává i ve velehorách (základní tábor, Mount Everest)

  Nepál žádá horolezce, aby na nejvyšším vrcholu světa nenechávali prázdné kyslíkové lahve. Potřebují je pro covid pozitivní pacienty, kteří leží v tamních nemocnicích. Situace v zemi je v tomto ohledu kritická. V nemocnicích dochází kyslík i lůžka a někteří pacienti musí ležet na chodbách.

  Vláda v Nepálu tvrdí, že naléhavě potřebuje 25 tisíc kyslíkových lahví. A pomoct by mohli právě lidé, kteří zdolávají Mount Everest. Pravidlo sice zakazuje, aby na hoře cokoliv nechávali, lahve ale přesto často končí pohřbené pod vrstvou sněhu.

  „Očekáváme, že by se po současné expedici mohlo vrátit asi dva a půl tisíce kyslíkových lahví,“ řekl magazínu Vice Kul Bahadur z tamní horolezecké asociace. „Horolezci potřebují použít kyslík, když dosáhnou výšky 7300 metrů nad mořem. Nést prázdné lahve dolů je ale poměrně těžký úkol,“ vysvětluje Shiva Bahadur Sapkota, horolezec a generální tajemník Everest Summiteers Association. Informuje o tom na svém webu časopis Vice.

  Nepál v současné době hlásí denně asi 9 tisíc nově nakažených, což je zhruba 30krát víc než denní přírůstek minulý měsíc. Země má teď pro necelých 30 milionů obyvatel jen asi 1600 jednotek intenzivní péče a méně než 600 plicních ventilátorů.

 • Anglický přílivový ostrov hledá nového správce. Nesmí se bát moře

  12. květen 2021
  St Michael's Mount

  Přílivový ostrov St Michael's Mount v britském hrabství Cornwall hledá nového správce. Panství shání někoho, kdo bude moci na hradě zůstávat alespoň pět nocí v týdnu a provádět údržbu farnosti. Práce ale není vhodná pro ty, kteří trpí mořskou nemocí – za přílivu je totiž jedinou možností cesta lodí, píše britská BBC.

  „Nejlepší na životě tady je výhled na moře ze všech oken. Nejhorší je, že si sem nemůžete objednat pizzu,“ říká současný hradní správce Duncan Murdoch. Ostrov spravuje britská organizace na ochranu památek National Trust, hrad a kaple jsou od roku 1650 domovem rodiny St Aubyn. Panství prý hledá někoho „diskrétního a taktního“.

  Hrad pochází z 12. století a nachází se asi 500 metrů od pobřeží, na ostrov jezdí trajekt z města Marazion. Hráz, která je při přílivu ponořena, je jedinou pozemní cestou mezi ostrovem a pevninou.

  St Michael's Mount
 • Lesy se vrací. Za dvacet let jich po celém světě opětovně narostlo téměř 59 milionů hektarů

  12. květen 2021
  les, stromy

  Za posledních dvacet let se na světě znovu obnovily lesy v celkové ploše velké jako Francie. Podle nové studie od roku 2000 takto přibylo téměř 59 milionů hektarů lesa. Jde o důkaz toho, že regenerace krajiny se na některých místech vyplácí. Zpráva zaujala britský Guardian.

  Dvouletá studie, která zkoumala údaje ze satelitního zobrazování a pozemních průzkumů v desítkách zemí, identifikovala největší oblasti opětovného růstu v Brazílii, dále taky v Mongolsku, lesy se ale navrátily i v částech střední Afriky anebo Kanady. Vědci ale zároveň varují, že jde sice o dobrou zprávu, porosty ale přesto v celkovém měřítku ubývají. Odlesňování totiž probíhá mnohem rychleji než obnovovací programy.

  Předchozí studie odhadují, že svět každý rok ztratí plochu lesů o velikosti Velké Británie. V Amazonii jen od začátku letošního roku ubylo už 430 tisíc akrů lesního porostu.

 • Rapper Slowthai bude mít v létě vlastní festival. Pozval si IDLES nebo Easy Life

  11. květen 2021
  Slowthai

  Britský rapper Slowthai zorganizoval jeden z prvních festivalů, který se v Británii odehraje po pandemii koronaviru. Na festivalu Happyland v anglickém Northamptonu si vedle něj v září zahraje třeba kapela IDLES nebo rappeři Pa Salieu a Shygirl. Informuje o tom web Fader.

  Pro Happyland, který se uskuteční v rapperově rodném městě, kurátoroval složení kapel sám britský hudebník. Obklopil se proto spřízněnými muzikanty, jako je třeba zpěvačka Greentea Peng, písničkářka Beabadoobee nebo indie kapela Easy Life.

  „Happyland je místo, kde můžeš být sám sebou, aniž by tě někdo soudil, něco od tebe očekával nebo ses musel přetvařovat,“ láká na svou akci rapper. Festival začne 25. září a vstupenky budou v prodeji od tohoto týdne.

  Slowthai vydal svoje poslední album Tyron letos v únoru. Jeho první deska Nothing Great About Britain, která ho vynesla mezi rapové celebrity, získala v roce 2019 nominaci na Mercury Prize.

 • Producent Flying Lotus napsal pro Netflix anime o prvním samurajovi z Afriky

  11. květen 2021
  Flying Lotus

  Hudební producent Steven Ellison známý jako Flying Lotus se díky svému poslednímu projektu ocitl ve světě anime. Pro nový seriál Yusuke, který produkoval pro Netflix a podílel se na něm i jako scenárista, napsal také hudbu. V nečekané spolupráci se podle svých slov vrátil do let puberty, kdy byl japonskými seriály posedlý.

  V současnosti je podle něj důležité otevírat svět anime i lidem jiné barvy pleti. Tvrdí to v rozhovoru pro deník Independent. „Fanouškem anime jsem byl celý život, ale nikdy by mě nenapadlo, že jednou budu součástí tohohle světa,“ říká o novém seriálu sedmatřicetiletý hudební producent. V dětství totiž sledoval hodně japonských anime seriálů, v žádném z nich ale nebyly postavy, které by se mu podobaly. „Myslím, že je skvělé, že i do tak exkluzivního prostoru spjatého s Japonskem přichází nové myšlenky a způsoby, jak vyprávět příběhy,“ říká.

  Anime seriál Yusuke, který je k dispozici na Netflixu, je volně inspirovaný příběhem černošského samuraje, který sloužil v 16. století v Japonsku. Historické prameny o jeho životě nejsou příliš rozsáhlé, ale jsou zachované jeho zásluhy v několika bitvách a skutečnost, že byl vůbec prvním africkým samurajem v historii. Tvůrci nového anime jeho příběh zasadili do pozdější doby, kdy se postarší hrdina vrací zpátky k boji.

  Steven Ellison alias Flying Lotus se jako scenárista podílel na prvních šesti dílech. Při tvorbě soundtracku k seriálu, kterého se také zhostil, se ale držel oproti svým standardům zpátky a hudební motivy postavil jen na prolínání syntetizátorů a perkusí. „Hudebně jsem nechtěl dělat nic, co by ode mě někdo mohl čekat, a zároveň jsem se chtěl vyhnout tomu, abych složil něco, co jsem už v anime někdy slyšel,“ uvádí. V budoucnosti chce soundtrack k seriálu vydat i jako samostatné album.

 • Lidé cítí stejný vztah ke svému mobilu jako ke svému domovu, tvrdí antropologická studie

  11. květen 2021
  mobil - mobily - smartphone

  Podle nové antropologické studie mají v současnosti chytré telefony pro většinu uživatelů stejný význam jako jejich domov. Výzkum britských vědců přirovnává uživatele chytrých telefonů k hlemýžďům, kteří si s sebou nosí svůj dům a příslušnost k domovu.

  „Smartphone už není jenom přístrojem, který používáme, stal se místem, kde žijeme,“říká profesor Daniel Miller z University College London, který výzkum vedl. Tým antropologů londýnské univerzity jeden rok dokumentoval používání a vztah uživatelů k chytrým telefonům v devíti zemích světa od Irska po Kamerun. Podle studie lidé svůj vztah k přístrojům nejčastěji popisovali stejně jako vztah ke svému domovu.

  Důsledek způsobený posunem vztahů lidí k objektům, které nosí v kapse, pak antropologická studie popisuje jako „smrt blízkosti“. Podle nich tento termín zastřešuje neustálé ohrožení, že i přesto, že jsou lidé fyzicky spolu, jsou kvůli svému smartphonu emocionálně a sociálně sami, kdykoliv chtějí. Pro většinu uživatelů pak jsou „srdcem smartphonu“ aplikace jako WhatsApp nebo Messenger, které pro ně symbolizují spojení s nejbližšími.

  Celá studie se původně zaměřovala na starší populaci, u které vědci nepředpokládali tak přirozený vztah k chytrým telefonům jako u mladší generace. I tak je ale podle vědců u většiny populace ve zkoumaných zemích smartphone na pozici základní lidské potřeby. Jejich význam označují jako „přenosný domov“.

  „Smartphone je asi prvním objektem, který konkuruje samotnému domovu (a současně i pracovišti). A to hlavně tím, kolik času s ním trávíme, když jsme vzhůru,“ říká Daniel Miller a dodává: „Nevýhoda jejich významu pro lidské vztahy je ta, že kdykoliv, při jakékoliv aktivitě můžeme pro toho druhého zmizet. Vezmeme si svůj telefon a vrátíme se k sobě domů,“ uzavírá Miller. Informuje o tom deník Guardian.

  Poslechněte si rozhovor Utrhněte se z online řetězu, tolik informací nepotřebujeme, glosu Komplikovanost digitálního světa svádí k fetišizaci banalit a vyzkoušejte si náš test Jste závislí na internetu?, který jsme udělali k projektu Digitální detox.