Nejstarší lidský předchůdce má podle vědců tvar slzy a je starý 555 milionů let

Paleontolog (ilustrační foto)

Lovci fosilií objevili ve vnitrozemí Jižní Austrálie stvoření velké jako polovina rýžového zrnka. Má tvar slzy a je staré nejmíň 555 milionů let. Zajímavé je hlavně díky jednomu detailu – je bilaterálně souměrné, tedy má přední a zadní část stejně jako člověk.

„Je to pravděpodobně nejstarší bilaterálně souměrný organismus, který byl mezi fosiliemi zatím rozpoznán. Je to velmi raný příbuzný lidí, možná jeden z prvních vůbec,“ řekl britskému deníku The Guardian spoluautor výzkumu Scott Evans z washingtonského přírodovědného muzea Smithsonian National Museum of Natural History. Výzkum jeho týmu zveřejnil jeden z nejprestižnějších vědeckých časopisů Proceedings of the National Academy of Sciences.

Scott a jeho kolegové pojmenovali nový organismus Ikaria wariootia v odkazu na domorodý název místa, kde živočicha objevili. Vědci našli v norách víc než stovku fosilií, což je podle nich samo o sobě velmi neobvyklé. Bilaterální organismy se vyvíjely před více než 550 miliony let. I když mají stvoření jen něco mezi dvěma a sedmi milimetry, zásadní je jejich stavba těla – mají jasný přední a zadní konec.

„To může vypadat nedůležitě, ale tenhle druh organizace stavby těla vede ve vývoji k živočichům s hlavami a ocasy, jak je známe dnes,“ vysvětluje Scott. Jeho tým tvrdí, že Ikaria wariootia se svými norami pohyboval pomocí stahování svalů, asi jako žížala. S největší pravděpodobností měl už tehdy ústa a konečník spojený střevem a živil se mrtvými zvířaty. Měl i schopnost vnímat věci okolo sebe, což je podle vědců vzrušující zjištění, které nabízí nový pohled na to, jak a kdy se naši předkové vyvíjeli.

Spustit audio
 • Praha podpoří pořadatele kulturních akcí, od vydavatelství nakoupí knihy do knihoven

  7. duben 2020
  Centrum Prahy v době koronavirové krize, Václavské náměstí

  Magistrát hlavního města zareagoval na pandemická opatření kroky, které mají pomoct vydavatelstvím knih, organizátorům online kulturních akcí i příjemcům grantů, kteří budou muset kvůli zrušeným událostem vracet dotace.

  V režimu individuálních dotací Praha nově přijímá žádosti na online tvorbu a prezentaci umění, podpořit tak chce konání kulturních akcí na internetu, jako jsou streamy nebo zpřístupňování webových galerií. Připraveno pro ně má pět milionů korun. Pro pořadatele kulturních akcí město mění podmínky grantových smluv. „Upravujeme je tak, aby pořadatelé nemuseli vracet už prokazatelně účelně vynaložené peníze u akcí, které nelze přesunout na pozdější termín,“ vysvětlila radní pro kulturu Hana Třeštíková na svém facebookovém profilu.

  Desetimilionová podpora pak od hlavního města míří k pražským knižním vydavatelům. Od nich Praha nakoupí knihy pro Městskou knihovnu. „Uvědomujeme si, jaké ohrožení představuje současná situace pro činnost nakladatelů, kteří jsou strategickými partnery knihovny. Nakupovat budeme nejen knihy papírové, ale budeme jednat i o licencích pro e-knihy, které obohatí nabídku E-knihovny,“ dodal ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. Až do 1. května taky běží celorepubliková dárcovská akce NIC 2020, v rámci které přispívají svým kulturním institucím sami diváci.

 • Španělsko chce kvůli následkům epidemie trvale zavést základní nepodmíněný příjem

  7. duben 2020
  Španělsko je po Itálii druhou nejvíce zasaženou zemí v Evropě

  Španělsko chce podniknout kroky k zavedení základního nepodmíněného příjmu, aby tak pomohlo občanům zvládnout hospodářský pokles způsobený novým koronavirem. Španělská ministryně financí Nadia Calviño v neděli pro televizi LaSexta prohlásila, že vláda plánuje zavést pravidelné peněžní dávky jako součást politiky zaměřené na pomoc lidem dostat se zpět na nohy.

  Uzákonění základního příjmu cílí zejména na rodiny. Píše o tom server Business Insider. Ministryně zároveň podle serveru naznačila, že by vládní úprava a zavedení základního nepodmíněného příjmu neměly řešit jen aktuální krizi. „Může to být užitečné, nejen pro tuto mimořádnou situaci, ale zůstane to navždy,“ říká ministryně Nadia Calviño. Server Business Insider ale upozorňuje, že během televizního rozhovoru nepadl z úst ministryně žádný konkrétní termín. Prohlásila jen, že opatření vláda zavede, jak jen to bude možné, a že se bude jednat o „trvalý nástroj“.

  Pokud by byl plán španělskou vládou nakonec opravdu realizován, jednalo by se podle britského deníku Independent o první evropský stát, který základní nepodmíněný příjem zavedl. Vzhledem k teprve rané fázi návrhu a malému množství informací, které vláda zatím poskytla, není ale v tuto chvíli ani jasné, jakou podobu by španělský základní příjem měl. Španělsko zavedlo s cílem zamezit šíření viru nouzový stav a celonárodní karanténu 14. března. Zastavilo se tak celé hospodářství. Ve Španělsku bylo dosud nakaženo více než 135 000 lidí, z toho zaznamenali 13 000 úmrtí.

 • V hongkongské zoo se po 10 letech spářily během uzavírky vzácné pandy, zřejmě potřebovaly soukromí

  7. duben 2020
  Panda velká

  Deset let se ošetřovatelé dvou pand velkých v zoologické zahraně Ocean Park v Hongkongu neúspěšně pokoušeli motivovat Jing Jing a Le Leho k přirozenému páření. V pondělí zoo, která je momentálně v rámci protipandemických opatření uzavřená, informovala, že se to konečně podařilo.

  „Je to vzrušující zpráva, protože šance otěhotnět přirozeně je u pand větší než při umělém oplodnění,“ řekl zpravodajskému serveru CNN představitel Ocean Parku Michael Boos. Zdá se, že pandy velké změnily názor v souvislosti s uzavírkou zoo, která trvá už od konce ledna. Pandy, jejichž počet ve volné přírodě se odhaduje na posledních 1800 kusů, se podle zaměstnanců zahrady začaly chovat adekvátně době rozmnožování, která připadá na dobu mezi březnem a květnem.

  Jing Jing se prý více koupala ve vodě a Le Le brouzdal okolo a nasával její vůni. I když je ještě příliš brzy na to, aby se dalo zjistit, jestli je malá panda velká na světě, personál Jing Jing už teď dychtivě sleduje. Pokud je jejich svěřenkyně skutečně březí, bude prý zoo o všem návštěvníky informovat na svých sociálních sítích.

 • Holandští architekti vymysleli systém, podle kterého by v době pandemie mohly fungovat pouliční trhy

  7. duben 2020
  Holandští architekti vymysleli systém, podle kterého by v době pandemie mohly fungovat pouliční trhy

  Holandské studio Shift Architecture Urbanism vyvinulo model pro pouliční trh s potravinami. Zákazníci tu můžou nakupovat čerstvé produkty, aniž by se setkali příliš blízko. Architekti reagují na to, že trhy se v mnoha městech po celém světě úplně zavřely a lidé přišli o přístup k osvědčeným lokálním a mnohdy i levným potravinám. Zavřené trhy vytvářejí tlak na supermarkety, kde se ale zákazníci můžou nakazit stejně snadno.

  Lidé v některých městech stojí v dlouhých frontách už jen proto, aby se vůbec dostali dovnitř, tam ale často najdou prázdné regály nebo zboží, které už osahaly desítky lidí před nimi. Problém je podle architektů i to, že jídlo z obchodů si ne každý může dovolit. „Na venkovních trzích závisí hodně domácností, mluvíme-li o jejich základních potravinových potřebách,“ vysvětlili autoři návrhu architektonickému magazínu Dezeen. „Zavřené trhy je nutí přejít do dražších supermarketů a to na tyhle zranitelnější skupiny vyvíjí další finanční tlak.“ Návrh studia Shift je založen na myšlence, že stávající trhy s potravinami by se rozdělily a rozptýlily po sousedství jako takzvané mikrotrhy. Každý z nich se skládá jen ze tří stánků uspořádaných na mřížce čtyři krát čtyři metry. Do prostoru smí najednou vstoupit jen šest lidí, ti se můžou volně pohybovat, v každém čtverci ale může stát vždycky jen jeden zákazník. „Dosavadní model koncentrace musí teď nahradit model rozptylu, a to jak v prostoru, tak v čase,“ vysvětlují architekti. „Místo abys šel na trh, trh přichází do tvého sousedství,“ dodávají. Věří, že jejich systém bude brzy fungovat v praxi.

 • Kulturní veřejnost vyzývá politiky k přijetí důležitých opatření k zotavení živého umění

  7. duben 2020
  Publikum během Startéru na Stalinu

  Proexportní kancelář SoundCzech, zaměřená na podporu současné hudby, vydala v sobotu 4. dubna prohlášení, v němž vyzývá politiky k přijetí důležitých opatření. Pořadatelé koncertů, provozovatelé klubů a hudebníci navrhují řešení, která by pomohla zvrátit katastrofální dopady pandemie koronaviru.

  „Až krize pomine, živé hudební produkce budou patřit k posledním, kde bude provoz znovu obnovený, a k úplnému zotavení živého umění budou potřebné další roky,“ píše se v prohlášení. Hudební scéna podle SoundcCzechu funguje jako ekosystém, ve kterém mají všichni zúčastnění, od umělců až po techniky, nezastupitelnou roli.

  Součástí prohlášení jsou návrhy efektivních řešení, jako jsou mimořádné dotace pro autory a výkonné umělce, ponechání grantů i v případě, že se projekt neuskutečnil v plném rozsahu, kompenzace vzniklých škod nebo finanční podpora streamingu či odložení povinnosti zavedení EET pro kulturní sektor.

  Cílem SoundCzechu je propagovat českou hudební scénu v zahraničí, podporovat odborné vzdělávání pro hudebníky a hudebnice a podílet se na vytváření zdravého mezinárodního kulturního prostředí. Podobné manifesty v posledních dnech vydaly i další instituce, které se snaží pomoct. Podporují například záchranu knižního trhu nebo nezávislých divadel.

 • Umělci „odtáli“ státům z vlajek bílou barvu, odkazují na mizení jejich ledovců

  7. duben 2020
  Umělci „odtáli“ státům z vlajek bílou barvu, odkazují na mizení jejich ledovců

  Kanadě, Spojeným státům, Francii a dalším zemím, které mají ledovce, „odtálo“ designové studio Moby Digg bílou barvu z jejich vlajek. Projektem Tající vlajky (Meltdown Flags) upozorňují tvůrci na katastrofální dopady klimatické krize. Zemím s ledovci ubývá na vlajkách bílá, stejně jako na jejich území nenávratně mizí masy ledu.

  Projekt, o kterém píše web zaměřený na umění Colossal, státům nepřetváří jen zástavy, na jeho webovkách je k nalezení i spousta statistik o procentuálním ústupu ledovců v letech 1995–2050, o obyvatelstvu, pevnině i emisích. Výpočty a statistiky projektu začínají v roce 1995, kdy se konala první konference OSN ke změně klimatu.

  Stránka například podrobně popisuje mizení ledovců v argentinských Andách. „I když se tání ledovce Perito Moreno v posledních letech zpomalilo, led se z této oblasti vytrácí jednou z nejvyšších rychlostí na planetě,“ píše web. „Jak mizí led, stoupá teplota vzduchu, což má za následek sucha a záplavy, které ohrožují až 130 tisíc lidí,“ uvádí se v textu.

  Projekt Meltdown Flags taky varuje, že podle současných předpovědí ledovce do roku 2100 úplně zmizí a spolu s nimi i 69 % světové pitné vody.

 • Erasmus kvůli pandemii postihla omezení. Až to bude možné, zase se obnoví, věří europoslankyně

  7. duben 2020
  Erasmus, studenti, průvod

  Pandemie koronaviru převrátila život milionů Evropanů. Mezi ně patří i statisíce mladých lidí žijících v zahraničí v rámci vzdělávacího programu Erasmus. Někteří se navíc obávají o budoucnost oblíbených studijních výjezdů.

  Italský student Alberto Spatola před pěti lety strávil díky Erasmu semestr ve slovinské Lublani. Pět měsíců, které tam pobýval, mu změnilo život. Nejen proto, že si našel mnoho nových přátel a zjistil, jak důležité je získat jiný náhled na svět. Spatolův dědeček totiž za druhé světové války sloužil jako voják ve Slovinsku. „Bylo velmi působivé pozorovat, jak se situace během dvou generací změnila k lepšímu,“ říká Spatola pro web německé veřejnoprávní televize Deutsche Welle. Teď mu, podobně jako dalším studentům, koronavirus další takové zážitky znemožňuje. Spatola se kvůli pandemii nemohl vydat na výměnu do Bruselu, kde se chtěl mimo jiné naučit francouzsky. Místo toho musel zůstat v Janově. Ačkoli může část práce pro výměnný program dělat na dálku, o to nejdůležitější z Erasmu – osobní kontakt a pobyt na místě – přišel.

  Těm, kteří jsou ve stejné situaci jako Spatola či neví, co mají dělat ohledně budoucích pobytů, má pomoct speciální web Evropské komise. Otázkou je, zda se v budoucnu podaří výjezdy obnovit. Podle německé europoslankyně Sabine Verheyen, která se Erasmem zabývá, se Evropa musí co nejdříve, jak to bude možné, vrátit do původního stavu. Zároveň věří, že se podaří pro příští unijní rozpočet vyjednat zdvojnásobení či až ztrojnásobení financí pro zahraniční mobilitu, aby se programu Erasmus mohlo zúčastnit co nejširší spektrum zájemců.

 • Briti kvůli konspiračním teoriím útočí na vysílače 5G. Operátoři prosí veřejnost o pomoc

  6. duben 2020
  vysílač - vysílač mobilního signálu

  Čtyři největší mobilní operátoři ve Velké Británii vydali společné prohlášení, v němž prosí veřejnost, aby jim pomohla zastavit útoky na vysílače 5G. Mnoho z nich bylo minulý týden úmyslně zapáleno poté, co konspirační teorie spojily sítě 5G se šířením koronaviru.

  Falešné zprávy o vysílačích se šíří po sociálních sítích, píše technologický magazín The Verge. „Nejenže jsou tato tvrzení nepodložená, ale rovněž škodí lidem a podnikům, které spoléhají na naše služby. Kvůli nim jsou též uráženi naši technici a v některých případech nám bylo znemožněno provést nezbytné opravy,“ uvedly společně firmy EE, O2, Three a Vodafone. Britskou veřejnost pak prosí, aby jim pomohla. „Prosíme, pomozte nám to zastavit. Pokud uvidíte někoho, kdo šikanuje naše klíčové pracovníky, nahlaste to. Jestliže narazíte na zavádějící informace, upozorněte na to,“ píše se dále v prohlášení. Jen Vodafone minulý pátek zaznamenal čtyři útoky na své vysílače. Operátor EE uvedl, že někdo zapálil věž v Birminghamu, která však 5G vůbec nevysílá. Ministr britské vlády Michael Gove podle veřejnoprávní BBC k útokům uvedl, že konspirace ohledně 5G jsou „nebezpečný nesmysl“. Rozhořčil se i ředitel tamní zdravotnické služby NHS Stephen Powis, jenž řekl, že je znechucen lidmi, kteří na věže útočí. Připomenul, že mobilní sítě jsou potřebné k tomu, aby Británie překonala pandemii.

 • Když nemůžete za sportem, podívejte se aspoň na sportovní filmy. BBC jich vybrala hned padesát

  6. duben 2020
  Z filmu Free Solo

  BBC vybrala padesátku sportovních filmů, které byste měli vidět. Samozřejmě v nich nechybí známé Kokosy na sněhu, Million Dollar Baby, Rocky nebo Bílí muži neumějí skákat. Ve výběru britských novinářů jsou však i mnohé další, a to z nejrůznějších sportovních odvětví.

  Mezi snímky, které byste podle BBC rozhodně neměli minout, patří Invictus. Vypráví o jihoafrické ragbyové reprezentaci přezdívané Springboks, která se stejně jako celá země musí vypořádat s následky apartheidu. V hlavních rolích Morgan Freeman coby Nelson Mandela či Matt Damon jako kapitán týmu Francois Pienaar. Z fotbalového prostředí je v nabídce třeba dokument An Impossible Job o trenérovi Grahamu Taylorovi, jemuž se nepodařilo s anglickým týmem postoupit na mistrovství světa. Dalším z dokumentů je Free Solo, v němž kamery sledují lezce Alexe Honnolda, jak se snaží zdolat skalní stěnu El Capitan v Yosemitském údolí v Kalifornii.

  Americký fotbal zblízka nabízí hraný snímek Vítězové a poražení od Olivera Stonea. Klub Miami Sharks se v něm snaží pozvednout Joe Pesci, Jamie Foxx nebo Cameron Diaz. Dalším filmem, v němž si zahrál Pesci, je Zuřící býk Martina Scorseseho. Spolu s Robertem De Nirem vypráví příběh boxera Jakea LaMotty. Lednímu hokeji se věnuje snímek Šampióni (The Mighty Ducks), který je o smyšleném dětském týmu hokejistů plném nezvladatelných hráčů a jejich novém trenérovi.

  Co se týče basketbalu, kromě zmíněných Bílých mužů je ve výběru i časosběrný dokument Hoop Dreams. Režisér Steve James v něm sleduje životy dvou afroamerických mladíků, kteří se snaží dostat ze střední a vysoké školy až do NBA. Nejde opomenout ani paralympijské sporty, konkrétně ragby na vozíčku. Osudy hráčů USA a Kanady zachytil dokument Murderball. Oblíbené snímky vybrali i redaktoři sportovního magazínu Radia Wave Tribuna. Doporučují například československý běžecký seriál Dlouhá míle nebo britský Prokletý klub o neúspěšném fotbalovém trenérovi Brianu Cloughovi. Z dokumentů vybírají například Za hranicemi možností o ruské gymnastice či The Least Expected Day, sledující cyklistickou stáj Movistar.

  Přečtěte si také Prokletý klub i Dlouhá míle, hlavně ne Poslední sezona. Jaké sportovní snímky stojí za to? nebo Nekonečná šikana, úporná dřina i věčné konflikty. Sportovní dokumenty odhalují zákulisí gymnastiky, cheerleadingu a olympiád.