O pořadu Nespavci

Nespavci je autorská podcastová série Magdaleny Hejzlarové o nespavosti a jejích paradoxech. Sama s ní má letitou zkušenost, i proto se v šesti epizodách vypravuje za lidmi, kteří se se spánkovými potížemi také potýkají. Jejich příběhy jsou často spíš o cestě, než o jednoduchém řešení. Pracují, studují, tančí, starají se o děti. Pravidla spánkové hygieny znají i pozpátku a spánek pořád nikde. Všechny je spojuje velká vnitřní síla a odhodlání se svému nespaní postavit čelem.

Magdalena v epizodách nahlédne do života vždy jednoho z nespavců. Každý z nich má jiné potíže, odlišné řešení a vyrovnávání se se situací. Modelová nespavost neexistuje a univerzální lék na ní také ne. Nakonec zjistíme, že možná neexistuje ani modelový zdravý spánek.

Nespavci se dotknou témat jako je úzkost, frustrace, spirála myšlenek, život s ADHD, mýtus osmihodinového spánku, sociální sítě, nálepka lenosti. Autorka mluví o škodlivém tlaku společnosti na osobní výkon i na udržení dokonale zdravého životního stylu. S každým otevřeně diskutuje také mnohovrstevnaté snahy o řešení nespavosti, od spánkové hygieny, úpravy režimu až po návštěvu doktora a užívání prášků na spaní. Inspirativní pro posluchače může být také nahlédnutí do praxe meditace a imaginace.

Druhou částí každé epizody je ambientní hudební skladba od Stanislava Abraháma. Zvukově vychází z míst, na které nespavci Magdalenu zavedli. Tato hudební mozaika je určena všem, kteří hledají v noci klid. Skládá se ze zvuků, které nás obklopují v denním životě. Ruchy města, dálnice, tržiště, kapajícího kohoutku, zvuky, kterých se v běžném životě nikdy nezbavíme a mohou nás někdy dokonce i štvát. Hudba posluchače provádí reálným světem a odvádí ho do míst méně reálných až kosmických. Pokud se vám náhodou stane, že při ní usnete a nedoposloucháte ji do konce, autorům to určitě nebude vadit.

Podcastovou sérii Nespavci poslouchejte na Radiu Wave od 31. ledna 2023. Každé úterý přistane nový díl na webu wave.cz/nespavci, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Magdalena Hejzlarová

Magdalena Hejzlarová

Magdalena je filmová režisérka, výtvarnice a také nespavec. V poslední době se jí daří držet rovnováhu a spí lépe. Díky tomu se může věnovat spánku v uměleckých projektech a se společností 13ka natáčí také krátký film na podobné téma. Spoluvede kreativní ateliér pro nadané umělce s mentálním handicapem a duševním onemocněním, který sídlí na Letné.

Stanislav Abrahám

Stanislav Abrahám

Stanislav je zvukový umělec, hudebník a pedagog. Jeho aktivity jsou rozkročené mezi ambientní, lidovou a klubovou hudbou, terénními nahrávkami, rozhlasovým dokumentem, zvukovými instalacemi. Jako zvukový designér spolupracoval s řadou umělců v různých audiovizuálních projektech v podobě tanečního divadla, filmu, live cinema, instalací, rozhlasových pořadů či mappingu. Jako pedagog zvukové tvorby působil na Akademii výtvarných umění a střední škole Michael, dále vedl řadu workshopů o nahrávání pro různé umělecké instituce. V současnosti působí jako zvukový designér v Českém Rozhlase, čerstvě se věnuje také muzikoterapeutické praxi. Jeho vystoupení bývají kombinací ambientních zvukových ploch a terénních nahrávek, doplněných o hru na fujaru, kameny, gong a modulární syntezátor.

Autorka podcastové série: Magdalena Hejzlarová
Námět: Magdalena Hejzlarová, Karolína Davidová, Barbora Šichanová
Autor zvukové části: Stanislav Abrahám
Dramaturgie: Karolína Davidová
Produkce: Ester Valtrová
Střih: Mikuláš Svoboda, Magdalena Hejzlarová
Vedoucí výroby: Dan Kupšovský
Zvukový mix: Jonáš Rosůlek
Odborná konzultace: Mgr. Karolina Janků, Ph.D.
Vizuály: Michaela Karásek Čejková

Art direkce vizuálů: Veronika Ruppert
Vyrobil Český rozhlas ve spolupráci se společností 13ka.

Další pořady

 • Hrana

  Hrana je dokumentární podcastová série Lukáše Houdka o mužské body imagi. Zprostředkuje příběhy lidí, kteří kvůli touze po vysněné postavě vedou souboj s vlastním tělem.

 • Balanc

  Balanc je magazín o seberozvoji, prospěšném životním stylu a důležitosti dobrých mezilidských vztahů. 

 • Šeptem

  Šeptem je intimní podcast o vztazích, lásce a sexu, který se nestydí. Je pro všechny, které baví poslouchat soukromé příběhy, zpovědi i otevřené rozhovory.

 • Čelisti

  60 minut dravého filmového lovu: horké novinky z filmového oceánu, hlavní filmová událost týdne i drobný plankton aktuálního filmového dění.