Noc s otupělou Břitvou? Jaká je současnost a budoucnost ankety o nejlepší desky českého metalu a hardcoru

22. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Žrout

V cenách Břitva hlasuje rok co rok několik desítek lidí, kteří sledují zdejší scénu tvrdých kytar – od extrémního hardcoru po alternativnější poryvy. Za anketou stojí od samého začátku kronikářský zápal Ladislava Olivy, který však s odchodem spolupracovníků přesunul anketu takřka výhradně do virtuálního prostředí. Má cenu udělovat ceny a pak je nepředávat na pódiu? A nejsou ceny jako takové generační záležitost odsouzená k postupnému úpadku?

Břitva kromě aktuálních nahrávek reflektuje i dění mezi médii či vydavateli a promotéry, okruh hlasujících ale přirozeně určuje, kdo se objeví na výsledkové listině. Mezi (relativně) mladou krví kapel jako Vole nebo Tábor se tak objevují do jisté míry stará známá jména. A nikde to nebylo patrnější než v doplňkové anketě Osobnost scény.

Břitva nicméně zůstává nenahraditelným přehledem toho, co na české scéně v nejširším vnímání kytarové hudby v daném roce vzniklo. Statisticky reflektuje vše na škále od Tata Bojs přes Povodí Ohře po Brünner Todesmarsch nebo Lahar – a při probírání se těmito seznamy občas překvapí. Zjednodušení by jí pomohlo, důstojnější podoba vyhlášení také – ale kdyby zmizela úplně, byla by to velká ztráta.

Která kapela se nedostala do výsledků Břitvy za rok 2020 a rozhodně by tam měla být? A může být nadávka zároveň lichotkou? Poslechněte si Modeláře o cenách Břitva a nechte se mezi řečí pozvat na festival Hradby samoty.

Spustit audio