Hudební nerdství může mít mnoho podob. Štědrovečerní punkový playlist vybral Tomáš Kejmar
Můžete ho znát z mnoha kapel, jejichž vyjmenování by zabralo téměř celý první odstavec, tak jen namátkou: P.S., Thalidomide nebo New/Old. V současné době dělá Tomáš Kejmar hudbu hlavně sólově, především se ale čím dál častěji věnuje nahrávání, míchání a produkování desek ve svém Sonic Library Studiu. Občas tam dokonce udělá i nějaký zajímavý koncert. A právě jako promotér se před lety dostal i ke kapele Restorations, kterou jsme otevřeli náš štědrovečerní speciál.
V hudbě Restorations se potkává energický punk rock i melodický indie rock, což je kombinace. která vytváří lehce melancholickou náladu, jež nám i Tomášovi vykouzlila lehký úsměv na tváři. A to dokonce i Viktorovi. Na otázku, co vlastně v hudbě hledá, Tomáš odpovídá, že je sice tzv. nerd, kterého zajímají hudební postupy, zvuk a všemožné informace, ale především se považuje za fanouška, který k mnoha kapelám přistupuje s tím, jestli se mu líbí na první dobrou.
To, že Tomáš není tuctovým posluchačem, jasně podtrhuje mírou informací, které je schopný o každé kapele podat. A samozřejmě také zajímavými historkami, jež se váží k různým netradičním setkáním na netradičních místech, kde mnohé jím vybrané interprety viděl hrát – ať už je to hlučný bar v Barceloně nebo divoká čtvrť ve Vancouveru. Ostatně slabost pro kapely z Kanady odhaluje jeho playlist hned několikrát – hold vzdává tamější kultovní kapele D.O.A., kterou skládají Propagandhi, nebo sólové tvorbě Bry Webba – frontmana dnes už nefunkčních Constantines, kteří jsou jeho velkou srdcovkou.
Tím se dostáváme k tomu, že někdy stačí jen pár akordů, aby měla hudba potřebnou sílu. Stejně jako není nutné nahrávky přeprodukovávat, a nechat kapele spíš možnost vyniknout i na nahrávce ve stejném nastavení, jako bývá na koncertech. Stejný přístup měl i guru Steve Albini – legendární studiový inženýr a člen kapely Shellac, který letos bohužel zemřel. Ještě předtím stihl vydat rozlučkovou desku, která ve vánočních Modelářích samozřejmě nechybí!
Podle které kapely se pojmenovali New/Old? Je Tomáš ochoten cestovat na druhou stranu světa, aby viděl svou oblíbenou kapelu? A jak je to tedy s tím punk rockem? Odpoví Modeláři!
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka