Hemingwayův román Komu zvoní hrana je o tom, že nikdo nejsme ostrov, ale spíš lidské mycélium
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývali románem Ernesta Hemingwaye Komu zvoní hrana, který se odehrává během občanské války ve Španělsku.
Ivanku zajímalo, co by Stanislava potěšilo, kdyby slyšel o tomto díle někoho vyprávět třeba ve frontě na kurz flamenca. Podle něj by bylo žádoucí k této knize říct, že je to román o třech dnech v lásce a čekání, o zabíjení, štěstí i iluzi, což Ivanku potěšilo, protože to bylo srozumitelné. Hemingway podle Standy vytváří koláž rozmanitých příběhů, které se odehrávají ve druhém roce války, kdy je Američan Robert Jordan jako dobrovolník republikánské armády vyslán za frontu, aby vyhodil do povětří jistý most. Do rámcového příběhu o mostu se pak protínají příběhy těch, s kterými má most zlikvidovat – partyzánů.
Ivana se také Standy doptávala na tajemný citát, kterým je dílo uvozeno o tom, že nikdo nejsme ostrov a s odpovědí byla tzv. spoko. Stanislav pak ještě doplnil, že Hemingway psal tzv. iceberg metodou – představoval si celý příběh, ale vykreslil jen vyčuhující ledovec na hladině a tím úsporně nastínil masivní příběhy a emoce. Stanislav pak Zuzaně doporučil, aby četla knihy o válce, i když ji to nebaví, a mohlo se jít pomalu domů.
Poslechněte si, jak Buchty čtou Komu zvoní hrana.
Související
-
Hrabalovy Kluby poezie jsou lyrickou koláží plnou šifer, špásu, zklamání a pivečka
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývali méně známou knihou Bohumila Hrabala Kluby poezie.
-
Bradburyho dystopie 451 stupňů Fahrenheita je o strachu ze svobodného myšlení a izolaci u televizky
V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývali románem 451 stupňů Fahrenheita Raye Bradburyho.
-
V čem spočívá drip Foglarovy Tajemné Řásnovky? V tom, že každý toužíme po svojí klubovně
V dalším díle speciálu Buchty čtou se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a pedagog Stanislav Zajíček zabývali méně známým dílkem Jaroslava Foglara Tajemnou Řásnovkou.
Více o tématu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.